پنج شنبه ٢٧ تير ١٣٩٨
کمک به آسیب دیدگان از سیل کشور: شماره حساب 99999 به نام هلال احمر نزد همه بانک‌ها شماره گیری کد دستوری # 112*780* از طریق تلفن همراه شماره کارت 6104337999999996 بانک ملت و نیز 5894631850259730 بانک رفاه
 


  چاپ        ارسال به دوست

یادداشتی در باب " مسئولیت طرح سلامت یار"

بازاندیشی در بهبود ارایه خدمات به بیماران و همراهان آن ها

فرح ناز رافع/ رییس سازمان داوطلبان

همدردی  اعضای داوطلب و شفقت داوطلبانه ، معمولاً از ویژگی‌های تسهیل‌کننده شرایط نامساعد اجتماعی در شرایط عادی و حادثه محسوب می‌شود و بخش قابل توجهی از تحلیل‌های فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، بر قابلیت مشارکت پذیری داوطلبان برای مرتفع کردن نیازهای روز جامعه  متمرکز است، این خصوصیت  در طرح سلامت یار نیز  فراگیر بوده و امسال برای نخستین بار همراهی داوطلبان  در شرایط کمبود نیرو و امکانات  بیمارستان های دولتی، کمکی به ارتقای روحیه و حمایت روحی روانی از بیماران و همراهان شان  است.

نکته مهمی که می‌توان درباره اهمیت مشارکت مردم در سازمان‌های مردم‌نهادی همچون جمعیت هلال احمر و کارکردهای مهم آن گفت این است که مشارکت، موجب افزایش و ارتقای سطح آگاهی اجتماعی می‌شود. از سوی دیگر این مشارکت، اجتماعی‌شدن و فرهنگ‌پذیری افراد را به‌دنبال دارد و تمرینی برای کار گروهی و زندگی جمعی توأم با آزادی و دمکراسی است.زندگی امروزه ابعاد پیچیده و گسترده‌تری یافته‌است و لزوم ارایه خدماتی مانند آموزش ،  درمان، رفاهی ،تامین امنیت خاطر اقشار آسیب پذیر از سوی فعالان و کنشگران اجتماعی بدون هیچ گونه چشمداشتی اجتناب‌ناپذیر است.

هرچه مي‌گذرد، حوزه سلامت بيشتر به اين نتيجه مي‌رسد که بايد ربط و نسبت معنادارتر و منظم‌تري با ظرفیت های مردمی پيدا کند. در برخي از کشورها، بار بخش‌هاي مهمي از سلامت، بر دوش خيريه است و به مدد آن گره از فروبستگي‌هاي بسيار، گشوده مي‌شود.

 وظيفه اخلاقي متوليان جمعیت هلال احمراين است که پيشنهادهاي مشخص و ملموسي براي  اعضا و داوطلبان  در سطوح مختلف مشارکت داشته باشند. برخی اوقات بسياري از خيرين براي کمک به حوزه سلامت سردرگم‌اند و به همين دليل به پراکنده‌کاري يا اقدام‌هاي با اولويت پايين‌تر، رو مي‌آورند.

 جمعیت هلال احمر معتقد است نباید افراد خير را  فقط به عنوان یک  بانک  برای تامین نیازهای مالی طرح ها و برنامه ها ی عام المنفعه فرض کرد. همیشه قرار نيست آن ها فقط مبالغی را تعهد  کنند. بلکه  اقدام‌هاي زيربنايي که سال‌ها بعد نتيجه آن آشکار مي‌شود، گاه از اقدام‌هاي خيريه که نتيجه‌اي في‌الفور دارد، موثرتر و اساسي‌تر است.

 در این سازمان برخي اقدام‌هاي نیکوکارانه، فرايندي هستند (کمک به دانش‌آموزان بي‌بضاعت و استعداديابي‌شان ، آگاهی بخشی و آموزش) و بعضي ديگر فرآورده‌اي‌اند (کمک به تامين هزينه درمان يک بيمار).  اجرای طرح سلامت یار هم دقیقاٌ توجه جدی به اقدام‌هاي خيريه فرايندي است چرا که بیمارستان های دولتی که پذیرای بیش از80 درصد بیماران است همواره ،امکانات و نیروهای آموزش دیده برای حمایت روحی  و روانی بیماران سالمند،تنها و بدون همراه و حتی آگاهی کم  را عواملی برای پایین بودن استانداردهای خدمات خود می دانند و پرواضح است تمامی طرح های جمعیت هلال احمر بر اساس نیازسنجی، امکان سنجی، مطالعات تطبیقی و هماهنگی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مرحله اجرا در می آید. شاید دیدن بیماران سردرگم و تنها در این بیمارستان ها ،مسئولان و جمعیت هلال احمر را  واداشت  زمینه به فعلیت رساندن توان داوطلبان ایرانی را در زیباتر ساختن جامعه‌ فراهم آورند.

 باید اذعان داشت پيش‌فرض اقدام داوطلبانه، احترام است، نه ترحم. بنابراین داوطلبان فعال جمعیت هلال احمر از مدت ها پیش  برای مشارکت در طرح سلامت یار آموزش های لازم را دریافت کرده اند و با رعایت الزاماتی که یکی از آن ها رضایت بیمار و همراهان آن ها است به ارایه خدمت می پردازند و از انجام هر گونه مداخلات درمانی برحذر هستند.

 مهم‌ترین پیام طرح سلامت یار این است که بیایید از داوطلبان حمایت کنیم و فضایی از اعتماد برای آن‌ها بسازیم، تا در این جهان پرتغییر، خود را به ساحل ثبات اصولی بکشانند؛ و اگر بخواهید به موضوع داوطلبان و ارزش‌های اصولی آنان کمک کنید، باید خودتان هم به اصول عمل کنید و در عمل، پایبند باشید. اندرزهای توخالی "مثل من رفتار نکنید، مثل گفته من رفتار کنید" راه حل ساختن جامعه اخلاق محور نیست.

این طرح حتی اگر به تمامیت وعده ی بزرگ از پیش تعین شده خود (پوشش تمام بیمارستان های دولتی) تا یک سال آتی  نرسد، تا همین جا هم کامیاب بوده است. چرا که توانسته بار دیگر ارزش مشارکت خیرین و داوطلبان  به عنوان سرمایه اجتماعی  بی رقیب را به همگان ثابت کرده و البته غفلت برخی مدیران و بی تفاوتی بعضی  فعالان و هنرمندان نسبت به این تاثیرگذاری را گوشزد کند. غفلتی که در برخی موارد به اتفاقات غیرقابل جبران در ساماندهی نیروهای مردمی در حوادث و بلایا  انجامیده است.

 تصمیم گیران و مسئولان عزیز حوزه خدمات پزشکی و درمانی  که هر حرفی را با سود و زیانش برای  بیماران  می سنجند، اطمینان داشته باشند که مشارکت داوطلبان در کنار پرستاران  و کادر درمانی  می تواند دنیایی را که می خواهیم به دنیایی تبدیل کند که لایقش هستیم. اجازه دهید حامی آن ها در ساختن آینده ای باشیم که در آن دوستی ها برقرار شده و تمامی ابنای بشر با کرامت زندگی کنند.

 

 


٠٦:٣٧ - سه شنبه ١٩ مرداد ١٣٩٥    /    عدد : ٩٢٠٩٥    /    تعداد نمایش : ٢٠٦٥خروج