پنج شنبه ٢٧ تير ١٣٩٨
کمک به آسیب دیدگان از سیل کشور: شماره حساب 99999 به نام هلال احمر نزد همه بانک‌ها شماره گیری کد دستوری # 112*780* از طریق تلفن همراه شماره کارت 6104337999999996 بانک ملت و نیز 5894631850259730 بانک رفاه
 


  چاپ        ارسال به دوست

کارآفرینی اجتماعی برای حل آسیب های اجتماعی

فرح ناز رافع/ریس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر

 

در سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" ما موظفیم خط ‌دهی به دولت را با برنامه‌ریزی دقیق و بررسی اولویت‌ها در پیش بگیریم، لازمه چنین بزرگ‌اندیشی تهیه «نقشه جامع محرومیت‌ها» در کشور است.

مردم ما همه خیر و جهادی هستند. این از سابقه کارهای انجام شده داوطلبانه و عام المنفعه به دست نهادهای مردمی  همچون جمعیت هلال احمردر کشور به خوبی قابل لمس است. حال سؤال این است که کلید اصلی حل مشکلات روز جامعه چیست؟

در ابتدا با ید  اشاره کرد تضمین دسترسی برابر به آموزش و آگاهی به ویژه برای زنان، برای توانمندسازی به منظور کمک به امحای آسیب های اجتماعی و مخاطرات خانوادگی، کاهش خسارات طبیعی با مقاوم سازی  ضروری است.

هرساله درروز جهانی داوطلبان برابر با 5 ام دسامبراعضا و داوطلبان نیکوکار و متخصص متعهد می شوند تا با سازمان هلال احمر برای بهبود سبک زندگی که به طور قطع رابطه معناداری با شیوع بیماری هایی فراگیر همچون سکته قلبی به دلیل افزایش استرس زندگی و مشکلات اقتصادی، فرهنگی دارد  فعالیت کنند.  

همانگونه که درجامعه امروز شاهدیم ، خانواده های محروم و بی سرپرست وبدسرپرست مانند زندانیان نیازمند در معرض تهدیدها و آسیب های اجتماعی فروانی نسبت به دیگران هستند، بنابراین آموزش تاب آوری در برابر مشکلات و به موازات آن توانمندسازی برای ایجاد و استحکام بنیان های خانوادگی بسیار مهم جلوه می کنند. بخش اعظم آموزش هایی که از سوی داوطلبان به جامعه هدف ارایه می شود نیز با این سرفصل در سراسر کشور درنظرگرفته شده است.

موسات خیریه بسیاری هستند که به عنوان بازوهای اجرایی سازمان داوطلبان، در زمینه های موردنیاز و گسترده همچون پیشگیری از اعتیاد ، ایدز، تاب آوری درمقابل مشکلات زندگی و ارایه بهترین سبک زندگی برگرفته از طب سنتی  و مدرن با هدف کاهش حداکثری تبعات منفی حوادث ناگوار در زندگی و بیماری های شایع ، افراد زیادی را تحت آموزش های خود در سراسر کشور قرار داده اند تا از این رهگذر بتوان به نتایج مطلوبی در خصوص کاهش هزینه های درمانی  رسید.چراکه انسان بدون آموزش تبدیل به سرمایه نمی شود و به جرات می توان گفت: جمعیت هلال احمر با قدمتی فراتر از 90 سال ،برنامه های بشردوستانه و عام المنفعه خود را با اتکا به سرمایه مردمی به اجرا می گذارد.

درسال های اخیر کارآفرینی  و توانمندسازی به عنوان یکی از سرفصل های مهم خدمات این سازمان قرار گرفته است و ما نیز به احترام حامیان اجتماعی خود ، طرح ها و برنامه های متفاوتی را طراحی می کنیم. چون اعتقاد داریم معمولاٌ یک بنگاه خیریه در تلاش است تا با تجهیز منابع مالی مشکلات گروه های در معرض خطر یا جوامع فقیررا کاهش دهد. به عنوان مثال یک بنیاد خیریه با جمع آوری کمک های مالی در صندوق های صدقات و خیرات منابعی را تجهیز می کند و با استفاده از منابع نیازهای اولیه کمک گیرندگان را تامین می کند. مثلا غذا می خرد، دارومی خرد و لباس توزیع  می کند. اقتصاد بنیاد مورد نظر بر پایه کمک های مردمی می چرخد.  در رویکرد کارآفرینی اجتماعی مجددا ممکن است که همان گروه هدف مورد اشاره در مثال قبل کانون توجه باشد. ولی کارآفرین اجتماعی تلاش می کند تا یک سامانه ی پایداری که خیلی هم وابسته به کمک های ارایه دهندگان کمک نیست و به نوعی خودگردان است طراحی کند. در نهایت هم هدف کارآفرین اجتماعی تنها تامین نیازهای روزمره ی گروه هدف نیست بلکه کارآفرین اجتماعی به تغییر هم می اندیشد. به حل مشکل به صورت عمقی نگاه می کند . تلاش می کند که وضعیت زندگی گروه هدف به طور اصولی بهبود پیدا کند. یعنی اینکه بنگاه خیریه و موسسه ای که با رویکرد کارآفرینی اجتماعی در حال فعالیت است هم از نظر تامین منابع مالی و هم از نظر برون داد تفاوت های اساسی دارند.

به عبارت دیگر در دنیای امروز کارآفرینان اجتماعی تنها به دنبال انجام کارهایی که حس نوع دوستی آدم را تقویت می کنند نیستند. کارآفرینان اجتماعی به دنبال تغییرات اساسی تر هستند. یک مقدار ریشه ای تر نگاه کردن به پدیده ها و ا ستفاده از ظرفیت های موجود برای حل مشکلات و تغییرا ت اجتماعی هم از زمره ی فعالیت های این گروه هستند. 


٠٩:٥٤ - سه شنبه ١٩ مرداد ١٣٩٥    /    عدد : ٩٢٠٧٠    /    تعداد نمایش : ١٩٦٥خروج