داوطلبان

گزارش ماهانه -اردیبهشت ماه 1400: هفته بزرگداشت هلال احمر و یک قرن خدمات داوطلبانه مقایسه نشدنی

دکتر همتی رئیس جمعیت هلال احمر در چهاردهمین گزارش ماهانه خود نوشت: اردیبهشت برای همه ما یادآور فصلی سبز، پر از رنگ و شادابی طبیعت است. ماهی که در آن زیبایی و سرسبزی بهار به اوج خود می‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، اردیبهشت برای همه ما یادآور فصلی سبز، پر از رنگ و شادابی طبیعت است. ماهی که در آن زیبایی و سرسبزی بهار به اوج خود می‌رسد. اندکی از حجم کاری فرودین ماه کاسته شده و سرخ و سفید پوشان هلال احمر خود را برای استقبال از هفته‌ای که به نامشان خورده، آماده می کنند.

تداوم ارائه آموزش‌های امدادوکمک‌های اولیه به معلمان/ هر خانواده؛ یک فرد آموزش دیده

آیین آغاز به کار طرح های نوین تشکیلاتی، تعلیماتی، کانون دانشجویی هلال احمر در دانشگاه فرهنگیان با حضور رئیس دانشگاه فرهنگیان برگزار شد .در این نشست گفتم: در آستانه یکصد سالگی تاسیس هلال احمر هستیم، نهادی که منشاء خدمات زیادی به مردم بوده است. خدمات هلال‌احمر در قالب یک کتاب منتشر شده که صد چهره سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در آن به خدمات خود به مردم در بحران ها اشاره دارند و کاهش آلام مردم را افتخار خود دانسته اند.

هلال احمر فارغ از حاشیه ها و سیاسی بازی هاست و مستقیما در این مجموعه به حل مشکل مردم توجه می‌شود. هدف هلال احمر، کاهش درد و رنج مردم در مواقع سخت است. ما در سال 99 تلاش مضاعفی داشته ایم و بسیاری از امور که از گذشته آغاز شده بود به خوبی پیگیری شد. امروز جهان شاهد وقوع 80 نوع حادثه مختلف است و تقریبا تمامی این حوادث در ایران نیز رقم می‌خورد و بعضا آنها را تجربه کرده ایم.

امروز دانشگاه فرهنگیان یک بستر بسیار مناسب برای آموزش است، زیرا نیروی انسانی آگاه و پرتوانی در این دانشگاه حضور دارد و مدت زمان زیادی نیز خدمت خواهد کرد. ضرورت دارد تا آموزش ها به این نیروهای انسانی انجام شود. ما تفاهم هایی را با وزارت آموزش و پرورش، سازمان فنی و حرفه ای، پادگان های نظامی و سایر نهادها داشته ایم و تاکید کرده ایم که باید تعداد بیشتری از شهروندان تحت آموزش قرار گیرند. باید به سمتی حرکت کنیم که هر خانواده حتما یک فرد آموزش دیده در خود داشته باشد. در همین راستا برای سربازان در پادگان ها 30 ساعت آموزش تخصصی تعریف و آموزش ها در 17 استان کشور آغاز شده است.

یک هزار امدادگر هلال‌احمر واکسینه می‌شوند

چند روزی است که واکسیناسیون افراد در معرض خطر در برابر کرونا آغاز شده و برای واکسیناسیون، اولویت کادر درمان است. واکسینه شدن کادر درمان، امدادگران و کارکنان جمعیت هلال احمر از چندی قبل در دستور کار جمعیت هلال احمر بوده اما اولویت، کادر درمان است. همه کادر درمان بیمارستان فوق تخصصی و موقوفه نورافشار و بخشی از کادر درمان معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال و همچنین مجتمع دارویی درمانی هلال ایران واقع در شرق تهران، واکسینه شده اند، برای واکسینه کردن ۱۰۰۰ امدادگر مکاتبات انجام شده که به مرور این فرآیند هم اجرا می‌شود.

پیام به مناسبت سالروز شهادت حضرت علی (ع)

امیرالمومنین حضرت امام علی (ع) نمونه واقعی امداد به نیازمندان بودند و معرفت و حکمت این آیت مردمداری درباره همدردی با بینوایان و خدمت به مردم، درس‌های بی‌شماری برای تمامی بشریت دارد. آنجا که به فرزندش امام حسین (ع) سفارش می‌کنند: "الله الله فی الفقراء و المساکین فشارکوهم فی معیشتکم" "خدا را، خدا را، درباره بینوایان، آنها را در زندگی خود شریک کنید"، پرتوهای گرمابخش توجه به درماندگان و ناتوانان را در کلام مردی می‌بینیم که در عمل نیز اولین امید مردم نیازمند در عربستان و عراق عصر خویش بود. با وجود تمامی دشمنی‌ها و جفاهایی که به آن امام معصوم و اهل بیت مظلومش شد اما ذره‌ای در دستگیری از ضعیفان تردید به دل راه ندادند و با تحمل ظلم‌ها همچنان پرچمدار نیکی و امدادرسانی به نیازمندان بودند.

با شهید شدن امام علی (ع)، سنت و سیرت او توسط فرزندان و ذریه‌اش ادامه یافت و حال این ماییم که به عنوان شیعه امام علی (ع)، در کمک به افتادگان و حل مشکلات همنوعان نیازمند، پیشقدم باشیم و همچون امیرالمومنین علی (ع) کرامت و عزت حاجت‌مندان را حفظ کنیم. شهادت ناجوانمردانه امام علی (ع) بر سجدگاه نماز و بال گشودن شیر خدا از خاک و عروج به افلاک، مبدائی برای تامل به زندگی و اصول انسانی اولین شهید محراب است. سالروز شهادت مولای متقیان را به عموم شیعیان و مردم مومن ایران تسلیت می‌گویم.

یک قرن خدمات مقایسه نشدنی داوطلبانه توسط هلال احمر  

در آستانه فرارسیدن هشتم می برابر با ۱۸ اردیبهشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال‌احمر مصاحبه ای با خبرنگار خبرگزاری ایرنا داشتم. در این گفت و گو در پاسخ به این سوال که جایگاه نهضت صلیب سرخ و هلال احمر در جهان چگونه است، گفتم: آرمان های نهضت صلیب سرخ و هلال احمر، نه تنها بواسطه فعالیت های مشهود آنها در شهرها، دهکده ها و مناطق روستایی بیشمار، بلکه از طریق تاثیرگذاری بر اذهان و قلوب مردم، بیان و معرفی می شود و در بسیاری از موارد به این سازمان های بشردوستانه به چشم «حامیان مطمئن جامعه» می نگرند که در همه جا و برای همه، جهت پیشگیری و کاهش آلام انسانی، قابل دسترس هستند.

تمام آنچه که ما در جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر در سراسر جهان انجام می دهیم ملهم از اصول بنیادین انسانیت، بی طرفی، بی غرضی، استقلال، خدمات داوطلبانه، یگانگی و جهان شمولی است و این اصول براساس ارزش های مشترک، مرتبط با مردم، درستی، مشارکت، تنوع، راهبری و نوآوری پی ریزی شده و همین اصول چگونگی انجام کارهایمان را هدایت می کنند.

نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر بزرگترین شبکه انسان دوستانه در جهان است که در خط مقدم تلاش‌های جهانی برای کاهش رنج و آلام بشری ناشی از حوادث و بحران های گوناگون قرار دارد و اصول بنیادین و ارزش های جهانشمول این نهضت بین المللی، حضور جوانان و داوطلبان ما در یک قرن خدمات داوطلبانه مقایسه نشدنی و نیز ظرفیت های قوی سازمانی و عملیاتی جمعیت های ملی این امکان را به وجود آورده است تا کمک های موثر و به موقع برای کمک رسانی به افراد آسیب دیده و کاهش آسیب پذیری ها در برابر خطرات حوادث و بلایا به ویژه در سطح محلی ارائه شود.

در پاسخ به این سوال که هلال احمر چه برنامه هایی برای تقویت نقش تسهیل گری و ظرفیت سازی در سازمان های مردم نهاد در سکونت گاه های غیررسمی و بافت های فرسوده دارم، هم گفتم: شناسایی تشکل های مردم نهاد همسو با اهداف جمعیت هلال احمر و عقد تفاهم نامه فیمابین به منظور هم افزایی بیشتر برای اجرای پروژه های مشترک در خصوص حمایت از نیازمندان و تلاش برای برگزاری آموزش های مورد نیاز تشکل های مردم نهاد برای تقویت و رشد آن ها از مهم ترین برنامه های این جمعیت برای تقویت نقش تسهیل گری و ظرفیت سازی در سازمان های مردم نهاد در سکونت گاه های غیررسمی و بافت های فرسوده است.

صدور پیام به‌مناسبت فرارسیدن روز قدس

روز قدس به عنوان نماد و سمبل اتحاد امت اسلام و فراتر از آن اتحاد یکتاپرستان، تجلی دهنده بشردوستی و حمایت از انسان‌های مظلومی است که از خانه و کاشانه خویش رانده شده اند. روز قدس یادآور عشق به سرزمین مقدسی است که نماد و سمبل صلح و دوستی است که ابتکار بی نظیر عارف و فقیه بشردوست، امام راحل عظیم الشان(سلام الله علیه) است.

اینجانب ضمن گرامی‌داشت روز جهانی قدس، بر حفظ کرامت و حقوق انسانی امدادگران و داوطلبان ‏جمعیت هلال احمر فلسطین از سوی متجاوزین تاکید می کنم و خواسته این جانب و همکارانم در جمعیت هلال ‏احمر جمهوری اسلامی ایران از نهادهای بشردوستانه بین‌‌المللی به ویژه کمیته بین‌المللی صلیب ‏سرخ این است که با محکوم کردن رفتارهای غیرانسانی نیروهای نظامی متجاوز به مردم مظلوم فلسطین و امدادگران و ‏داوطلبان، نشان سرخ هلال احمر و صلیب سرخ را روسفید نگه دارند.

پیام به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هفته هلال‌احمر در سال 2021-1400

بنی آدم اعضای یک پیکرند. گرامیداشت روز جهانی صلیب سرخ  و هفته هلال احمر، نمادی از ارج نهادن به روح همدلی و همکاری تمامی آحاد بشر با عقاید و ملیت ها و رنگ ها و نژادهای مختلف است که در بحران ها و بلایای گوناگون طبیعی و غیر طبیعی به یاری همنوعان خود می‌شتابند. خصوصا در دو سال اخیر که بحران همه گیری ویروس کرونا تمامی انسان های این کره خاکی را دچار دردی مشترک نموده، همگان بیش از پیش به اهداف و شعارهای انسان‌دوستانه نهضت بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر واقف شده اند.

امسال روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر را با شعار«توقف ناشدنی، شکست ناپذیر و مقایسه نشدنی» و هفته هلال احمر را با شعار«یک قرن خدمات داوطلبانه مقایسه نشدنی» در حالی گرامی می داریم که جمعیت هلال احمر کشورمان به عنوان عضوی از خانواده این نهضت بین المللی در جهت کمک به حادثه دیدگان حوادث و بلایای مختلف از جمله بحران کرونا تلاش موثر نموده و در کنار مهارت امدادگران و مشارکت  جوانان عضو خود در این مسیر، از توانمندی ها و حمایت های مادی و معنوی داوطلبان نیک اندیش و نیکوکار عضو این جمعیت خوشنام و مردمی بهره مند شده است.

اینجانب در گرامیداشت این روز جهانی و این هفته ملی از تلاش ها و خدمات موثر تمام اعضای خانواده بزرگ هلال احمر کشور تشکر و قدردانی نموده و سلامتی و توفیق روز افزون همه داوطلبان، امدادگران، کارکنان،جوانان و فعالان حوزه های درمان و توانبخشی در این جمعیت را از خداوند متعال مسئلت دارم.

یک قرن در کنار مردم

همزمان با روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر یادداشتی برای انتشار در روزنامه ایران نوشتم. ۸ مه مصادف با ۱۸ اردیبهشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر است. امسال نهاد دوست داشتنی هلال احمر ۹۹ ساله می‌شود، ۹۹ سالی که گاه سخت و تلخ گذشت و گاه شیرین و دلنشین. زمانی که مأموریتم در جمعیت هلال‌ احمر آغاز شد در ابتدای یک بحران بودیم؛ بیماری کرونا بسرعت همه‌گیر شد و عزم و تلاشی جدی را برای مقابله می‌طلبید.

براساس ماده ۲ اساسنامه جمعیت هلال احمر حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون در نظر گرفتن‌ نژاد و جنسیت یکی از اهداف تشکیل این نهاد مردمی است و براین اساس و در حالی که در آستانه یک بحران جهانی بودیم، حضور و پای کار بودن جمعیت هلال احمر بیش از پیش مهم و کلیدی بود. در راستای مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و ماهیت جمعیت هلال احمر تلاش‌های بسیاری با همت و پشتکار داوطلبان و کارکنان خدوم جمعیت هلال احمر برای مقابله با کرونا آغاز شد؛ از غربالگری و تب سنجی مسافران نوروزی در مبادی ورودی مرزها و مراسم مذهبی تا اجرای طرح‌های آمران و ناظران سلامت و همزمان جمع‌آوری کمک‌های مردمی، آموزش همگانی مردم، تأمین لوازم و تجهیزات بهداشتی مورد نیاز نیازمندان، حمایت از کادر درمان، توزیع بسته‌های معیشتی برای خانواده‌های متأثر از کرونا. از طرفی با بهبودی نخستین گروه بیماران کرونایی، جمعیت هلال‌ احمر با برپایی نقاهتگاه‌هایی در چند استان کشور، شرایط را برای مراقبت و نگهداری از بیماران بهبودیافته پس از ترخیص از مراکز درمانی فراهم کرد.

دراین میان تیم‌های سحر سازمان جوانان جمعیت هم برای حمایت روانی از خانواده جانباختگان، بیماران و عموم مردم وارد میدان شدند. از همان ابتدای شیوع بیماری، جمعیت هلال احمر همواره برای جذب کمک‌های بین‌المللی در راستای ارتقای سطح پاسخگویی خود به مردم در این بحران و کمک به نیازمندان و آسیب دیدگان عزم خود را جزم کرد و با‌وجود تحریم و فشارهای ظالمانه، میزان مشارکت‌های نقدی و غیرنقدی مردمی جمع‌آوری شده برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور در سال ۱۳۹۹ به ۲۸۸ میلیارد تومان رسید. از سوی دیگر در تابستان سال گذشته و زمانی که احتمال تشدید شرایط بحرانی به‌دلیل همزمانی شیوع ویروس کرونا و آنفلوانزا مطرح شد ورود ۲ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا از طریق کانال‌های مختلف در دستور کار قرار گرفت اما به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه ورود این واکسن‌ها در زمان مناسب محقق نشد.

از زمان تولید واکسن کرونا در کشورهای مختلف، جلسات و رایزنی‌های متعددی را با رؤسای فدراسیون بین‌المللی و جمعیت‌های ملی منطقه آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا داشتیم و در نهایت با توجه به همکاری‌های خوبی که با صلیب سرخ چین از ابتدای شیوع این بیماری وجود داشت، کمک‌هایی از نوع تجهیزات پزشکی و همچنین ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا اهدایی از کشور چین به کشور وارد و در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت. در ادامه تلاش‌ها و در پی مذاکرات و پیگیری‌های فشرده‌ای که با نهادهای معتبر بین‌المللی صورت گرفت، محموله‌ای به میزان یک میلیون دوز که بزرگ‌ترین محموله وارداتی واکسن تاکنون است، توسط جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وارد کشور شده است و همه تلاش و توان خود را در این راه نهاده‌ایم که بتوانیم محموله‌های بیشتری را به کشور وارد کنیم.

تشریح خدمات یک‌ساله هلال‌احمر ایران در روز جهانی صلیب سرخ و هلال‌احمر

نشست خبری سه جانبه روسای نمایندگی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر برگزار شد.

 در این نشست با تبریک فرارسیدن روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر و اشاره به اینکه این روز، نمایانگر تمام خوبی‌ها و مهربانی‌های روی زمین است، گفتم: اصول هفت‌گانه هلال احمر براساس خدمات هنری دونان پایه‌ریزی و همواره در جنگ ها و مخاصمات مختلفی که رخ داده، پاس داشته شده است. حوادث، بحران ها و جنگ ها و مخاصمات، کمترین تاثیر را بر خدمات انسان دوستانه این نهضت بین المللی داشته و اعضای صلیب سرخ و هلال احمر در هر کجای دنیا بدون توجه به زنگ، نژاد، مذهب و ... در خدمت محرومان، جنگ زدگان، آسیب دیدگان حوادث و ... بوده اند.

براساس آنچه هرودوت، مورخ معروف یونانی می گوید، ایرانیان در زمینه ارائه خدمت به مجروحان هر دو طرف جنگ، پیشگام بوده اند و در جنگ هایی که به طرفیت ایران بوده، داریوش توصیه می کند همه مجروحان دشمن نیز در کنار مجروحان ایرانی مورد مداوا قرار گیرند. به همین دلیل توجه به انسانیت موجب شده جمعیت های ملی هلال احمر و صلیب سرخ جایگاه ویژه ای در اذهان جهانیان داشته باشند.

در این نشست یاد و نام دکتر امیراعلم از بنیانگذاران و موسسان جمعیت هلال احمر در ایران که منشاء خدمات بسیاری به مردم ایران بوده، را گرامی داشتم و گفتم: هیچکدام از مسئولان هلال احمر، در خدمت به هموطنان، دیدگاه سیاسی نداشته اند به همین دلیل نامشان در تاریخ خدمت به مردم ماندگار است.

با شروع بحران کرونا از آغازین روزهای سال 99، کنترل خروجی استان ها به جمعیت هلال احمر سپرده شد و بیش از 21 میلیون مسافر غربالگری شدند که این نقطه آغاز در بحران کرونا، نقطه عطفی نیز در خدمات هلال احمر در زمانی بود که با یک پاندمی جهانی روبرو بودیم و توانستیم خدمات شایسته ای به مردم در این شرایط ارائه دهیم.بعد از تب سنجی، اجرای طرح‌های آمران سلامت، نذر آب، خادمان حسینی  ... نیز در همین راستا و برای خدمت به مردم در شرایط همه گیری ویروس کرونا ادامه پیدا کرد. علاوه بر این، مشکلات معیشتی مردم به دلیل بیماری کرونا و اثرات کرونا بر وضعیت اقتصادی مردم، هلال احمر را به صحنه جمع آوری کمک های مردمی و رسیدگی به معیشت اقشار آسیب دیده از کرونا نیز وارد کرد.

در شرایط فعلی، بحث واکسینه شدن مردم در کنار اقدامات حفاظتی، نمود بیشتری پیدا کرده است و برای تامین واکسن، عدم دسترسی به منابع مالی بلوکه شده کار را سخت می کرد اما علیرغم مشکلات ناشی از تحریم ها، توانستیم واکسن دریافت کرده و گروههای هدف پرخطر را واکسینه کنیم.

برخی کشورهای دوست، برای تامین واکسن ایران قول همکاری داده اند. بنا براین به زودی مقادیر قابل توجهی واکسن کرونا با همکاری وزارت بهداشت و وزارت امورخارجه توسط هلال احمر و برای گروههای هدف دریافت و وارد کشور می شود.

برپایی نمایشگاه عکس خدمت هلال احمر

در آستانه یکصدمین سالروز تاسیس جمعیت هلال احمر هستیم، ارائه حدود یک قرن خدمات با منشا خیرخواهانه رقم خورد و نام نیک کسانی که با همین هدف به نیازمندان خدمت کردند بر یادها و خاطره ها، حک شد. جمعیت هلال احمر بر همین اصل و اساس هم در بحران ها کنار مردم بوده و هست و نشانه‌اش تصاویری است که با خلاقیت خوب روابط عمومی جمعیت در قالب نمایشگاه عکس به منصه ظهور گذاشته شده است.

حضور در برنامه زنده "سلام، صبح بخیر"  شبکه سوم سیما

دومین روز از هفته هلال احمر را به حضور در برنامه سلام، صبح بخیر اختصاص دادم در این برنامه علاوه بر تشریح اقدامات جمعیت هلال احمر برای مقابله با کرونا، آخرین وضعیت تجهیزات و اقلام امدادی و بهره برداری از چندین فروند بالگرد امدادی را تشریح کردم.

افتتاح 2400 خانه هلال و رونمایی از تجهیزات لجستیکی هلال احمر

مراسم رونمایی از ناوگان امدادی هلال احمر و افتتاح خانه های هلال سراسر کشور صبح روز 20 اردیبهشت ماه با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، نمایندگان مجلس و مدیران ارشد هلال احمر برگزار شد.

در این مراسم با تشکر از حضور دکتر اسحاق جهانگیری، نمایندگان مجلس، نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر و مدیران هلال احمر، گفتم: ایرانیان باید افتخار کنند که 5 قرن قبل از میلاد مسیح  در زمان وقوع جنگ ها به همه پزشکان دستور می دادند که همه مجروحان جنگی را مداوا کنند و این سنت حسنه امروز هم در کشور عزیز ما جاری و ساری است و جمعیت هلال احمر با تمام وجود در خدمت بشریت است.

 در سال 98 همزمان با ورود کووید 19 به ایران و همچنین شیوع آن در سراسر جهان، همکارانم در جمعیت هلال احمر، کارهای خوبی انجام دادند. شاید ویژگی های خوب هلال احمر بود که هر آنچه که داشت در طبق اخلاص برای خدمت به مردم ارائه کرد.

از زمانی که کووید 19 شیوع پیدا کرد، جمعیت هلال احمر در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای خدمت به مردم در همه صحنه ها حضور داشت، خدمات هلال احمر از کنترل ورودی و خروجی شهرها در نوروز 99 آغاز شد. هلال احمری ها با اجرای طرح های متعدد شامل آمران سلامت، نذر آب، نذر سلامت و با خادمان حسینی اقدامات گسترده ای را برای کمک به مردم در زمینه جلوگیری از شیوع کرونا انجام دادند.

هر زمان از جمعیت هلال احمر درخواست برای انجام کاری شد، این جمعیت با جان و دل پای کار ایستاد و بیش از نیم میلیون بسته غذایی را تهیه و در سراسر کشور میان افراد نیازمند توزیع کرد.طرح شهید سلیمانی هم که با مشارکت 2 نهاد دیگر در سراسر کشور اجرا شد که جمعیت هلال احمر به عنوان یکی از سه ضلع آن وظایف محوله را انجام داد.

بیش از 2430 میلیارد ریال کمک های نقدی بین المللی کشورهای مختلف به هلال احمر بود. به علاوه مردم نوعدوست ما هم با وجود همه تنگناها 2 هزار و 880 میلیارد ریال کمک کردند که این کمک ها میان گروه‌های هدف توزیع شد.

حضور در شبکه بین المللی خبر و تشریح اقدامات هلال احمر در زمینه واردات واکسن کرونا

سومین روز از هفته هلال احمر با پیک کاری مواجه بودم. پس از برگزاری مراسم رونمایی از ناوگان امدادی هلال احمر و افتتاح خانه های هلال سراسر کشور با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، به استودیو شبکه بین المللی خبر رفتم تا جزئیات واردات واکسن توسط هلال احمر را تشریح کردم.در این برنامه زنده گفتم: تا به امروز 20 اردیبهشت ماه، یک میلیون و 400 هزار دوز واکسن  با تلاش جمعیت هلال احمر و سایر ارگان ها وارد کشور شده است.

رونمایی از سامانه جامع آموزش همگانی و ۱۵ عنوان کتاب منتشر شده در هلال‌احمر  

آیین رونمایی از سامانه جامع آموزش همگانی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت و همچنین 15 عنوان کتاب منتشر شده در موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران برگزار شد.

دانشگاه و موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران، ظرفیت عظیمی است که می توان از آن در تربیت نیروهای مورد نیاز هلال احمر چه از میان پرسنل و چه از میان دیگر علاقه‌مندان، استفاده کرد.

 کمتر جمعیت ملی در سطح نهضت جهانی صلیب سرخ و هلال احمر دارای چنین ظرفیت گسترده ای بوده و به عرصه های مختلف ورود کرده است. آنچه امروز به آن افتخار می کنیم میراث یکصد ساله ای است که با تمهیدات افراد خیر و دوراندیش در دوران قبل و بعد از انقلاب به دست آمده و باعث شده که شاهد جمعیتی بالنده باشیم که می تواند در داخل کشور، منطقه و در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد.

ظرفیت ایجاد سامانه جامع آموزش همگانی هلال احمر، ظرفیت بی نظیری است که چه در دوران کرونا و چه غیر آن و در آینده می تواند منشاء تحولات زیادی باشد. این برنامه حتی منجر به صرفه جویی ریالی، کاهش ترددها، سهل بودن بی نظیر روند ارئه آموزش ها در فضای مجازی و .. هم می شود.

برای ارائه آموزش های همگانی به اعضای خانه های هلال از طریق آموزش چهره به چهره به زمان طولانی نیاز داشتیم و میزان آموزش ها در مدت کوتاه به عدد و رقم قابل توجهی نمی رسید. استفاده از ظرفیت صدا و سیما هم به اعداد و ارقام و میزان آموزش‌های مورد انتظار ما نزدیک نبود. رایزنی با آموزش و پرورش برای آموزش دانش آموزان، آموزش سربازان وظیفه و ... نیز به نسبت ارائه آموزش های مجازی، روند طولانی تری نیاز داشت اما استفاده از فضای مجازی با عدد و رقم آموزش هایی که تا امروز ارائه شده می تواند بار زحمت هلال احمر را در زمینه آموزش جامعه بسیار سبک‌تر کند.

علیرغم سهولت استفاده از فضای مجازی، باید یک سری نظارت هایی هم بر آن انجام شود. استفاده از این فضا نباید مانع از نظارت کارشناسان ما و یا حذف آنها شود، امکان سوءاستفاده را به حداقل برسانیم، در یک وضعیت ثابت نمانیم و به دنبال جذابیت کار آموزش در فضای مجازی و ایجاد جذابیت در طراحی آموزش ها باشیم. با این تدابیر امیدواریم روز به روز آموزش های مجازی هلال احمر پربارتر شده و مخاطبان بیشتری را با خود همراه کنیم.

 در ادامه از انتشار 15 عنوان جلد در موسسه علمی کاربردی هلال ایران نیز تقدیر کردم و گفتم: نوشتن کتاب، کار آسانی نیست امروز حتی در میان پرسنل و اعضای هیات علمی دانشگاهها هم رغبت کتاب نوشتن کمتر شده در حالی که کماکان آنچه ماندگار می ماند، کتاب است. به عنوان مثال هرکس در هلال احمر می تواند روایتی از خدمات این جمعیت در سال 99 داشته باشد اما این خدمات وقتی در قالب کتاب به رشته تحریر درآید قابل استناد بوده و ماندگار می شود. جایگاه کتاب در تمام اعصار ویژه بوده و در دوران فعلی نیز حتی اگر به شکل فایل صوتی در فضای مجازی هم منتشر شود کار پسندیده ای است.

پیام تسلیت در پی جنایت کشتار دانش آموزان افغانستان

در پیامی ضمن همدردی با بازماندگان حادثه تروریستی و کشتار دانش آموزان در افغانستان، این جنایت را به هم تای خود در افغانستان تسلیت گفتم.

خبر تلخ و ناگوار حمله تروریستی به دبیرستان دخترانه در کابل و قربانی شدن شمار زیادی از جویندگان علم و دانش، موجبات تأثر و تألم خاطر اینجانب و همکارانمان در کمیته ملی حقوق بشر دوستانه و جمعیت هلال احمر را فراهم کرده است. طی سال های گذشته این چندمین بار است که وقایع وحشتناکی از این قبیل، باعث جان باختن کودکان و دانش آموزان بسیاری در سرزمین دوست و برادر شده است از این رو مراتب همدردی، تاثر و تالم خود از این حادثه را به خانواده دانش آموزان، جنابعالی و همکاران گرامیتان در جمعیت هلال احمر افغانی و جامعه افغانستان ابراز می دارم.

دانش آموز و مدرسه، در زمره افراد و مکان ها غیرنظامی مورد حمایت بر طبق قواعد حقوق بین المللی و اسلام قلمداد می شوند و حمله به آنها از سوی اجتماع بین المللی دولت ها، سازمان های بین المللی و جامعه مدنی جهانی، ممنوع اعلام شده است و بنا بر اسناد بین المللی، در شمار جرم های بین المللی، از جمله جرایم علیه بشریت در آمده است. تردیدی نیست که فراهم کردن فضای مناسب، آرام و امن برای کودکان یکی از وظایف انسانی و تعهد مهم دولت ها تلقی می شود.

 انتظار میرود، اعضای جامعه به هم پیوسته بین المللی، در کنار یکدیگر، از تمامی توان و ظرفیت خود برای پیشگیری از وقوع چنین جنایت های هولناکی در آینده بهره گیرند.

بدین وسیله، جمعیت هلال احمر و کمیته ملی حقوی بشردوستانه ایران بر مبنای اهداف خود در اساسنامه و پایبندی به اصول بنیادین و آموزش های انسانی همچون، عدم خشونت صلح و دوستی میان افراد ضمن تاکید بر محکومیت شدید هر گونه اقدام تروریستی در هر جای دنیا، همبستگی خود با ملت افغانستان و قربانیان خشونت و تروریسم را اعلام می دارد و آماده هرگونه همکاری با جمعیت هلال احمر افغانی در کمک به خانواده های داغ دیده به منظور کاستن از درد و رنج های ایشان است.

پیام تسلیت خطاب به رئیس هلال‌احمر فلسطین در پی شهادت  فلسطینیان در باریکه غزه

در پیامی خطاب به دکتر الخطیب رئیس هلال احمر فلسطین مراتب تسلیت خود را در پی شهادت شهروندان فلسطینی اعلام کردم.

جمعیت هلال احمر ایران مراتب درود و احترامات خود را به جنابعالی، کارکنان و داوطلبان جمعیت هلال احمر فلسطین ابلاغ می‌نمایبا غم و اندوه فراوان، متاسفانه از حملات هوایی به نوار غزه مطلع شدیم که منجر به کشته و مجروح شدن شهروندان فلسطینی شده استدر این شرایط سخت، جمعیت هلال احمر ایران مراتب تسلیت خود را به جنابعالی و تمام همکاران هلال احمر فلسطین ابلاغ می‌‌نماید و بویژه با کسانی که عزیران خود را از دست دادند ابراز همدردی می‌نمایدبهترین‌ها را برای جنابعالی و همکارانتان در تلاش برای کاهش رنج و آلام انسانی آرزو می‌نمایم.

پیام تبریک به مناسبت عید سعید فطر

در پیامی فرارسیدن عید سعید فطر را به همتایان خود در کشورهای اسلامی تبریک گفتم. به نمایندگی از جمعیت هلال احمر ایران فرصت را غنیمت شمرده  و فرارسیدن عید سعید فطر را صمیمانه تبریک عرض می‌نمایم. امیدوارم مناسبت‌های فرخنده مانند عیدهای مسلمانان همیشه  لطف، برکت و سعادت کامل خداوند را برای شما به همراه داشته باشد. برای جنابعالی و همه کارکنان و داوطلبان سازمان شما آرزوی موفقیت و خوشبختی در تلاش‌های بشردوستانه را دارم.

دیدار با خانواده امدادگر شهید شاهرخ‌آقا جهانبخش همزمان با عید سعید فطر

همزمان با عید سعید فطر و در ششمین‌روز از هفته هلال‌احمر، با خانواده امدادگر شهید، شاهرخ آقا جهانبخش دیدار و از آنها تجلیل کردم.

همچنین در این دیدار ابراز امیدواری کردم که در شرایط پایان همه گیری ویروس کرونا، کنگره شهدای امدادگر برگزار و دیدار با جمع خانواده این شهدای گرانقدر، میسر شود.

شهید شاهرخ‌آقا جهانبخش متولد 28 شهریور سال 46 و اولین فرزند خانواده بود که پس از اخذ مدرک دیپلم و گذراندن دوره‌های امدادی، به عنوان امدادگر هلال‌احمر عازم جبهه شد این شهید والا مقام، روز ۱۹ تیرماه سال ۶۷ در سن ۲۱ سالگی در بیمارستان صحرایی بانه بر اثر بمباران شیمیایی منطقه توسط رژیم بعث عراق، به فیض رفیع شهادت نائل آمد.

روز روابط عمومی و ارتباطات مبارک

در پیامی فرا رسیدن روز روابط عمومی و ارتباطات را تبریک گفتم. راه آگاهی مردم از آنچه که خادمان‌شان در سازمان‌ها و نهادها انجام می‌دهند، از "روابط ‏عمومی" می‌گذرد. ‏ روابط عمومی دیده نمی‌شود اما نشان می‌دهد، روابط عمومی در خط مقدم هر ماموریتی ‏استوار قدم برمی‌دارد اما فروتنانه خود را متعلق به پشت جبهه می‌داند زیرا خون ‏مردمداری در رگ‌های روابط عمومی‌ها جاریست و اصلا وجود روابط عمومی برای برداشتن ‏موانع میان مردم و مسئولان است.‏

 از دل یک روابط عمومی است که امید مردم برای همراهی با خادمان‌شان در حاکمیت ‏جوانه می‌زند و زنحیره اعتماد محکم‌تر می‌شود.‏ یک روابط عمومی خوب همچون آب زلال است و با مردم یکرنگ و همچون خاک افتاده ‏است و بی‌ادعا.‏ روابط عمومی‌ درهای سازمان را به روی مردم باز می‌کند و با آنها دست دوستی می‌دهد و ‏برای همین است که عشق به مردم در هر مجموعه‌ای ریشه در روابط عمومی آن دارد.‏ روز ارتباطات و روابط عمومی را به مدیران و کارشناسان روابط عمومی صمیمانه تبریک ‏می‌گویم و از خداوند متعال برای همه مردان و زنانی که در این عرصه مردمی تلاش ‏می‌کنند، سلامت و توفیق روزافزون مسئلت دارم.‏ ‏

استمداد هلال احمر فلسطین از جمعیت هلال احمر ایران

به دنبال افزایش حملات رژیم صهیونیستی به سرزمین های اشغالی، جمعیت هلال احمر فلسطین از جمعیت هلال احمر ایران استمداد خواست. بر این اساس یونس الخطیب، رئیس جمعیت هلال احمر فلسطین در پیامی برای ارسال محموله های بهداشتی و درمانی درخواست کمک کرد.

در پاسخ به این درخواست آمادگی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برای کمک رسانی به مردم مظلوم فلسطین را اعلام کردم و گفتم: جمعیت هلال احمر ایران در این روزهای سخت در کنار مردم مظلوم فلسطین خواهد بود و با تمام توان و در راستای اهداف جمعیت هلال احمر به مردم رنج دیده فلسطین کمک خواهد کرد.

راه اندازی کمپین جمع آوری کمک های مردمی برای درمان آسیب دیدگان فلسطینی

در پیامی خطاب به فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌‌های صلیب سرخ و هلال احمر از راه اندازی کمپین ملی جمع آوری کمک های مردمی برای کمک به درمان آسیب دیدگان فلسطینی خبر دادم و گفتم: مایلم از طرف کارکنان و داوطلبان هلال احمر ایران مراتب درود و احترام خود را به جنابعالی و تمام کسانی که خود را وقف حمایت از زندگی آسیب دیدگان می‌نمایند، ابلاغ نمایم.

مایه خرسندی اینجانب است که در راستای تحقق وظایف بشردوستانه هلال احمر ایران به استحضار برسانم علیرغم تحریم‌های تحمیلی و چالش‌های موجود برای مقابله با بیماری کووید-19 در کشور، جمعیت هلال احمر ایران مبلغ صدهزار دلار آمریکا را به استمداد اضطراری منتشره فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر در زمینه درگیری در فلسطین کمک نماید تا مشخصاً برای تامین آمبولانس‌ اختصاص یابد.

علاوه بر این، کمپین ملی نیز از سوی هلال احمر ایران با همکاری با موسسات مربوطه برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی راه‌اندازی شده است تا وجوه جمع‌آوری شده برای آسیب دیدگان در فلسطین اختصاص یابد.

برای همگان زندگی سرشار از آرامش آرزومندم.

حمایت هلال احمر ایران از بیانیه محکومیت اقدامات ضدبشری در فلسطین و نوار غزه

در پیامی حمایت جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را از بیانیه محکومیت اقدامات ضدبشری در فلسطین و نوار غزه اعلام کردم.

هلال احمر ایران بار دیگر قویاً حمایت خود را از بیانیه مربوط به محکومیت اقدامات ضد بشری در حال وقوع در فلسطین و نوار غزه، اعلام میدارد و از شبکه سرخ سازمانهای همکاریهای اسلامی میخواهد تا بیانیه را در کوتاه ترین بازه زمانی ممکن منتشر کند.افزون بر آن، با مد نظر قرار دادن افزایش شدت و حدت دشواری وضعیت در فلسطین و نیاز فوری غیر نظامیان متاثر به کمک های بشردوستانه، هلال احمر ایران شبکه سرخ سازمان همکاری های اسلامی را برای فراخواندن اعضا به منظور راه اندازی پویشی در حمایت از هلال احمر فلسطین و استمداد صادره از سوی آن جمعیت ملی، تشویق می کند تا نیازهای بشردوستانه اقشار متاثر را برآورده و تسهیل کند. پیشاپیش از حمایت و همکاری شبکه سرخ سازمان همکاری های اسلامی در این خصوص کمال تشکر را دارم.

سفر یک روزه به گیلان و افتتاح پروژه های عمرانی

به منظور افتتاح پروژه های عمرانی از جمله انبار امدادی فومن، پایگاه های امداد و نجات زیاز رودسر و آغوزی سیاهکل، روز‌ ۲۹ اردیبهشت ماه وارد گیلان شدم. به علاوه در این سفر ضمن بازدید از بخش های مختلف از ظرفیت و توانمندی های جمعیت هلال احمر گیلان، در نشست مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور یافتم.

دیدار با نماینده ولی فقیه و استاندار گیلان، افتتاح هم‌زمان خانه های هلال به صورت ویدئو کنفرانس با حضور استاندار و فرمانداران در سطح شهرستان‌ها، توزیع ۲۰۰ کیف کمک های اولیه جهت تجهیز خانه های هلال، افتتاح استودیو هلال، رونمایی از سامانه چیچیلاس و رونمایی از کتاب ها و بازدید از زمین چهارراه میکائیل و مرکز توانبخشی (درمانگاه صلح و داروخانه)، اردوگاه چاف لنگرود و حوزه معاونت امداد و نجات و افتتاح بانک امانات جمعیت رشت از دیگر برنامه های سفر یک روزه به گیلان بود.

محموله‌های واکسن تا سوم خرداد وارد کشور می‌شود

در سفر یک روزه به استان گیلان و در آیین افتتاح 230 خانه هلال در این استان،گفتم: در حوزه مقابله با کرونا نیز ما با استانداری همکاری خواهیم کرد و این عرصه تداوم دارد. هلال احمر از چهاردهم فروردین تا به امروز با تلاش هایی که انجام داده است 2.5 میلیون دز واکسن کرونا از منابع معتبر وارد کرده است. تا قبل از سوم خرداد بقیه محموله واکسن کرونا نیز وارد خواهد شد و در این زمینه حداکثر همکاری را با وزارت بهداشت خواهیم داشت تا مردم سریع تر به بهترین واکسن ها دسترسی پیدا کنند.

خانه‌های هلال به ایجاد سرمایه‌های اجتماعی کمک می‌کند

در سفر به گیلان با نماینده مقام معظم رهبری در این استان، دیدار کردم. در دیدار با آیت الله فلاحتی گفتم: امروز حاکمیت ها به دنبال ایجاد سرمایه اجتماعی هستند و توسعه خانه های هلال می تواند به این حوزه کمک کند. جمعیت هلال احمر یکی از نهادهایی است که همواره توانسته اعتماد عمومی را جلب کند.

230 خانه هلال به صورت همزمان در استان گیلان افتتاح شد که بحث تجهیز این خانه‌ها نیز در دستور کار است،10 درصد خانه های هلال کشور در استان گیلان راه‌اندازی شده و گیلان در این عرصه پیشرو است.

خانه های هلال متکی به نیروی مردم است و با کمک جمعیت هلال احمر این خانه های هلال به مراکزی برای خدمت رسانی بدل می شود. خانه های هلال کمک می کند تا در زمان حوادث، امدادرسانی با سرعت بیشتری انجام شود. هدف ما این است 37000 خانه هلال در آینده تاسیس شود چراکه خانه های هلال می تواند به رفع بسیاری از مشکلات مناطق دورافتاده کمک کند.

افتتاح استودیو هلال گیلان

استودیو هلال یکی از نیازهای مبرم روابط عمومی است بر این اساس در سفری که به استان گیلان داشتم، استودیو هلال  جمعیت هلال احمر این استان را هم افتتاح کردم.  در این مراسم، گفتم:در مراسم افتتاح استودیو هلال گیلان امروز در استان‌ها مسائل حاشیه‌ای کمتر است. پرسنل و اعضای هلال‌احمر، کرونا و سرما و گرما نمی شناسند و با خلوص اقدام به خدمت‌رسانی می‌کنند. هلال احمر همواره در سختی‌ها در کنار مردم بوده و این حضور باعث دلگرمی مردم می‌شود.

ما در راستای تقویت نیروی انسانی خود در سال 99 تعداد 800 نفر از نیروهای داوطلب را استخدام کردیم و در سال جاری نیز به همین میزان استخدام صورت خواهد گرفت. از سوی دیگر اردوهای آموزشی نیز در دستور کار قرار می گیرد تا بتوانیم با تمام قدرت در کنار مردم حاضر شویم. داوطلبان در این سال ها مشکلات زیادی داشته‌اند اما هیچگاه هلال احمر را در بحران ها و سختی ها تنها نگذاشته‌اند.

امروز یکی از ضرورت ها در هلال احمر اطلاع رسانی است و باید در این عرصه قوی تر عمل کنیم. استودیو هلال گیلان نیز با این هدف افتتاح شد تا مردم در جریان اقدامات مهم هلال احمر قرار گیرند.

پایان اردیبهشت برای ما هلال احمری ها به معنی پایان تلاش نیست. جمعیت مردم نهاد و خیریه هلال احمر حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد و در همه این سال ها یار دیرین روزهای سخت مردم ایران بوده است.

کلمات کلیدی
admin 0
تهیه کننده:

admin 0

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *