داوطلبان

جمعه 08 اسفند 1399

گزارش ماهانه-11( بهمن ماه 1399): هلال احمر؛ همراه مردم در روزهای سخت

رئیس جمعیت هلال احمر در گزارش عملکرد بهمن ماه خود، اقدامات انجام شده در دومین ماه زمستان 1399 را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، یک ماهی از آغاز زمستان 1399 می گذرد، بهمن؛ ماه روز‌های سرد است، روزهایی که مردم، سرخ و سفید پوشان هلال احمری را بیشتر به یاری می طلبند. در بهمن ماه، پر کار تر از همیشه بودیم. ماهی که از دغدغه برای انجام کارهای قانونی استخدام نجاتگران دارای درجه ایثار آغاز شد و با زلزله  5.6 ریشتری سی سخت پایان یافت.

 

دوشنبه ها و شورای معاونین

6 بهمن ماه: به رسم دوشنبه های هر هفته برای برگزاری نشست شورای معاونین، با همکارانم در سالن جلسات ساختمان صلح گرد هم آمدیم تا موضوعات و مشکلات جمعیت هلال احمر را بررسی کنیم؛ در این جلسه بر دو موضوع شروع به کار امدادگران با درجه های ایثار و حرکت صحیح رسانه های جمعیت براساس اساسنامه که بر بی غرضی و بی طرفی سیاسی استوار است، تاکید شد.

 

مصاحبه با «شبکه العالم»

7 بهمن ماه: در مصاحبه با شبکه العالم به تشریح اقدامات جمعیت هلال احمر در بحث کرونا پرداختم و توضیح دادم که داوطلبان، امدادگران، جوانان و کارکنان انسان دوست جمعیت از ابتدای پاندمی این بیماری در کنار مردم بودند و به طرق مختلف از غربالگری گرفته تا اهدای نفس و حمایت‌های معیشتی به مردم عزیزمان خدمت کردند.

 

تمرکز هلال‌احمر بر تقویت و توسعه خدمات درمانی در داخل و خارج کشور

7 بهمن ماه: صبح روز سه شنبه هفتم بهمن ماه را به بازدید از مرکز جامع توانبخشی هلال احمر به عنوان یکی از بزرگترین مراکز ارائه دهنده خدمات توانبخشی کشور اختصاص دادم.

در این بازدید از زحمات و تلاش‌های همه همکاران این معاونت تقدیر کردم و گفتم: درمان و توانبخشی کاری بسیار ارزشمند در کشور محسوب می شود و با توجه به سوابقی که هلال‌احمر در زمینه درمان و توانبخشی دارد، با ورود قوی‌تر در این حوزه، نام آن بلندآوازه‌تر از قبل به گوش مردم خواهد رسید.هلال احمر با توجه به ظرفیت نیروی انسانی، شبکه گسترده و امکانات کافی که در اختیار دارد، برای برعهده گرفتن کل خدمات توانبخشی کشور، توانایی و قابلیت دارد.

هیچ مرکز درمانی وابسته به جمعیت مستقل نیست و تمام مراکز باید تحت نظارت و بازرسی دقیق قرار گیرند. هیچ حوزه ای از هلال احمر نیز نباید از بعد نظارتی در حوزه درمان اختلال ایجاد کند؛ نظارت در این حوزه باید جامع، کامل، سیستماتیک و منظم باشد.همچنین در نشست با معاون، مدیران و مسئولان بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر، مهمترین خدمات این حوزه و چالش‌های پیش‌روی حوزه درمان هلال احمر تشریح و بررسی شد.

 

مانور لحظه صفر؛ هر 15 روز یک بار

10 بهمن ماه: پهنه خاکی کشورمان ایران از نظر زلزله خیزی به عنوان یک بحران طبیعی، در منطقه فعال جهان قرار دارد و به گواه مطالعات و پژوهش های علمی و مشاهدات یک قرن اخیر از خطر پذیرترین نقاط این کره خاکی است. در دهه های اخیر به طور میانگین هر پنج سال، یک زلزله ویرانگر با صدمات جانی و مالی بالا در یکی از مناطق کشور تجربه شده است. پاسخگویی مناسب و شایسته به چنین بحران ها و حوادثی، زمانی ممکن است که از قبل آمادگی لازم برای رویارویی و مواجه با آن صورت گرفته و سازمانهای بشردوستانه و متولی، در راستای کاهش تلفات و خسارات از نکات مشترک مابین انواع بحرانها" "الگوی مدیریت بحران" را ارائه کنند که این الگو امروزه به عنوان چرخه مدیریت بحران شناخته می شود. یکی از مهمترین ستون این الگو، ارتقای میزان آمادگی نیروهای امدادی و عموم مردم برای مواجه با حوادث و بلایا است که از طرق مختلف همچون برگزاری مانورهای لحظه صفر" و ارزیابی واکنش نیروهای امدادی، داوطلب و سایر تیم های تخصصی مورد سنجش قرارمی گیرد. در واقع هر گونه اقدام و فعالیتی که هدف آن ارتقای سطح آمادگی تیم های واکنش اضطراری، کارکنان عملیاتی و افراد جامعه است به عنوان جزئی از مرحله آمادگی و کاهش خطر در سوانح و حوادث محسوب می شود. حسن اجرای مانور، نقش مهم آن در ایجاد آمادگی و ضرورت انجام واکنش صحیح و سریع در برابر بحران ها است که نتایج حاصل از آن موجب کاهش تلفات، خسارات و افزایش پایداری و تاب آوری جامعه می‌شود.

بر این اساس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، طی یک سال گذشته هم راستا با تداوم و تشدید برنامه‌های آموزش همگانی از طریق ایجاد ساختار امدادی - آموزشی جدیدی با نام "خانه هلال" و تکیه بر به روزترین منابع علمی و اطلاعاتی نوین در زمینه کنترل فجایع طبیعی و غیرطبیعی در سطح جهان، تلاش وافری برای برگزاری مانورهای ارزیابی آمادگی داشته است به طوری که در سال 1399 به طور متوسط هر 15 روز، شاهد برگزاری یک مانور با تاکید بر مناطق خطرپذیر کشور بوده ایم.

 

پیام تبریک به مناسبت فرارسیدن دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی

11 بهمن ماه: بهمن ماه هر سال برای ما یادآور رشادت های غیور مردانی است که عزت را به ذلت ترجیح داده و با اراده ای استوار و آهنین، انقلابی عظیم را با رهبری بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) رقم زدند. من هم به عنوان عضوی کوچک از این انقلاب در پیامی فرارسیدن دهه مبارک فجر را تبریک گفتم. در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، پیمان دوباره‌ای با آرمان‌های ‏امام(ره) می‌بندیم تا در ‏تسکین آلام بشری ‏خدمتگزاران شایسته‌ای برای مردم انقلابی ایران ‏باشیم.‏

در چهل و دو سالی که از پیروزی انقلاب می‌گذرد، جمعیت هلال احمر با تقویت زیرساخت‌های داوطلبانه و ‏امدادی، خدمات بشردوستانه خود را در داخل و خارج کشور گسترش داد و در سال‌های اخیر با وجود ‏تحریم‌های ظالمانه، نه تنها در خدمت هلال احمر به مردم آسیب‌دیده در حوادث، بیماران و خانواده‌های ‏نیازمند خللی وارد نشد بلکه با نوآوری در خدمت، فعالیت‌های هلال احمر گسترش بیشتری نیز پیدا کرد که ‏تاسیس "خانه‌های هلال" در مناطق روستایی به منظور دسترسی آسان‌تر مردم مناطق دورافتاده به جمعیت ‏هلال احمر، سند محکمی برای اثبات حرکت هلال احمر روی ریل آرمان‌های انقلاب است.

 

در گفت و گو با روزنامه ایران: تأمین 50 درصدی اقلام زیستی انبارهای هلال احمر

12 بهمن ماه: در گفت و گویی با خبرنگار روزنامه ایران درباره روند کار جمعیت هلال احمر در دوران کرونا، بحث بحران‌ها، نیازها و کمبودهای این جمعیت و همچنین فعالیت در اقصی نقاط کشور صحبت شد.

در این گفت و گو گفتم: در کشور هر ۵ سال یک بار شاهد بحران‌های ملی بوده ایم که هرکدام کشور، منطقه و دنیا را تحت تأثیر قرار دادند. زلزله بم و سیل‌های اخیر سبب شد خسارات زیادی به کشور وارد شود، به‌خاطر تحریم‌ها هم با محدودیت‌های مالی مواجه بودیم که سبب ایجاد مشکلاتی می‌شدند، با این همه تکیه اصلی ما بر نیروهای همراه است؛ جمعیت ۹ هزار نفری رسمی و دو میلیون جوان و داوطلب در بحران‌ها حضوری فعال دارند. البته به تناسب حوادثی که پی در پی در کشور به وجود آمده، منابع جمعیت افزایش نداشته، در ابتدای مدیریتم شاهد بودم که انبارها به‌شدت خالی شده بودند، موجودی انبارها بر اساس شاخص جمعیتی چیزی در حدود ۲ درصد باید باشد، اما در برخی جاها این رقم به ۴ دهم درصد یا در تهران به ۹ دهم درصد رسیده بود، در این خصوص درخواستی به رئیس‌جمهوری دادیم و گزارشی از این وضعیت ارائه کردیم، مبالغی را در نظر گرفتند و ۵۰۰ میلیارد تومان در اختیار ما قرار دادند تا اکنون هم اقلام زیستی، چادر و مواد غذایی با بخشی از این مبلغ تهیه شده، البته بخشی از آن تاکنون دریافت نشده است، با مبالغی که در اختیار داشتیم ۴۵ تا ۵۰ درصد از موجودی انبارها نسبت به شاخص جمعیتی، تکمیل شد.

 

راه‌اندازی مجدد "استودیو هلال"

13 بهمن ماه: عصر روز سیزدهم بهمن ماه فاز نخست راه‌اندازی مجدد و بهره‌برداری از "استودیو هلال" کلید خورد. پروژه راه‌اندازی مجدد استودیو هلال از تابستان سال جاری آغاز و در فاز نخست بهره‌برداری مجدد، تغییر دکور استودیو انجام شده و نورپردازی استودیو هم توسط یک شرکت دانش بنیان داخلی به‌روزرسانی شده است.

 

ملاقات با نمایندگان مردم در خانه ملت

13 بهمن ماه: امروز در ساختمان صلح میزبان آقایان گودرزی، ابراهیمی، دلخوش، کوچک نژاد، جویجری نمایندگان استان‌های لرستان، گیلان و خوزستان بودم. در این دیدارها بر عزم جدی جمعیت هلال احمر برای توسعه خانه‌های هلال و بحث آموزش همگانی و توزیع عادلانه امکانات در کشور تاکید کردم. خوشبختانه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هم از روند فعلی رضایت دارند و بر حمایت جدی از جمعیت تاکید داشتند.

 

روز زن مبارک

14 بهمن ماه: در فرهنگ ایران اسلامی ما میلاد خجسته و مبارک دخت پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) به عنوان روز زن و تجلیل از مقام شامخ مادران نامگذاری شده است. امسال میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیهما)، روز مادر و بزرگداشت مقام زن با ایام الله دهه مبارک فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مقارن شده است. انقلاب اسلامی ایران با رهبری فرزند خلف حضرت زهرا(س) و با الگوگیری از تعالیم پیامبر رحمت و مهربانی، در راستای ارتقای حقیقی جایگاه زنان در عرصه اجتماع با حفظ کرامت آنها و توجه به بنیان خانواده گام‌های اساسی برداشت؛ امید است این روند در آینده با توجه بیشتر و تاسی به اندیشه و نظر بنیان‌گذار فقید ایران اسلامی و منویات مقام معظم رهبری ادامه یابد. به یقین مادران و زنان همواره در تاریخ و زندگی بشری، مقامی رفیع داشته و در آموزه‌های دینی و فرهنگی ما نیز بر شأن و جایگاه مادر تاکید فراوان شده است.

 

 زمینه ساز حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی و حاکمیتی باشیم

14 بهمن ماه: آیین پاسداشت مقام زن به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) با حضور دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار شد. در این آیین بر رویکرد مثبت این جمعیت به اعطای پست‌های مدیریتی به بانوان تاکید کردم و خواستار تلاش رئیس حوزه ریاست و مشاور امور بانوان هلال احمر برای شناسایی، معرفی و تقویت توانمندی بانوان هلال‌احمر شدم.

حوزه امداد و نجات هلال احمر، از قدیم الایام به عنوان حوزه کاری خشن و مردانه شناخته می شده، اما گذر زمان و حوادث و اتفاقاتی که در جامعه افتاده، باعث شد، بانوان وارد صحنه شده و در فعالیت های اجتماعی هلال احمر که امروزه با ارائه این خدمات در جامعه شناخته می شود، فعالیت های چشمگیری داشته باشند.

 

با 60 هزار امدادگر و نجاتگر حضور چشمگیری در حوادث داریم

17 بهمن ماه: روز جمعه مهمان برنامه «بر بلندای افتخار» به مناسبت ایام الله دهه فجر رادیو گفت‌و‌گو بودم.

در این گفت و گوی رادیویی، به معرفی جمعیت هلال احمر پرداختم و گفتم: جمعیت هلال احمر با بیش از 559 پایگاه امداد و نجات شامل 479 پایگاه امداد و نجات بین شهری، 60پایگاه کوهستان، 20پایگاه امداد و نجات ساحلی در سواحل جنوب و شمال کشور و همچنین 60 هزار امدادگر و نجاتگر در هنگام حوادث حضور چشمگیری در کنار مردم دارند.

سابقه مرکز امداد هوایی  هلال احمر 50 سال است اما در زلزله بم فقط 2 فروند بالگرد داشت که اصلا پاسخگوی نیاز های کشور در زمان بحران نبود.امروز با 27 پایگاه امداد هوایی و شرکت خدمات نوید با 24 فروند بالگرد و 100 خلبان که به طور مستقیم با جمعیت هلال احمر همکاری دارند، رشد خوبی در این زمینه داشته ایم و برنامه جمعیت هلال احمر برای گسترش امداد هوایی این است که تا سال‌های آینده این تعداد به 54 فروند بالگرد برسد.

 

مصاحبه اختصاصی با ایرناتسکین آلام بشری، مهم‌ترین رسالت هلال‌احمر

18 بهمن ماه: در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سوال که مهم‌ترین وظیفه و رسالتی که جمعیت هلال‌احمر باید در جامعه ایفا کند، چیست، گفتم: مهم‌ترین رسالت هلال‌احمر که در اساسنامه این جمعیت نیز کاملا مشخص شده و در بخش اول اهداف چهارگانه نیز آمده، «تسکین آلام بشری» است. تامین احترام انسان‌ها، حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت‌ها هم از دیگر رسالت های جمعیت هلال احمر است.

 

تشریح اقدامات هلال احمر با حضور در برنامه زنده «صبح بخیرایران»

19 بهمن ماه: به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی با حضور در برنامه زنده «صبح بخیر ایران»، اقدامات این جمعیت از زمان پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی را تشریح کردم.

12 ماه از خدمت من به عنوان رئیس جمعیت هلال احمر می گذرد، هلال احمرحاشیه هایی در گذشته داشته است که امروزه به کمترین مقدار ممکن رسیده است. در هلال احمر بر انجام کارهای زیر بنایی تمرکز شده است و بخشی که باعث توفیق در این زمینه بوده، استفاده از افرادی که با سیستم هلال احمر آشنا باشند و کار در این جمعیت مردم نهاد را بشناسند که این اتفاق با آمدن مدیرانی که از گذشته در هلال احمر کار می کردند، محقق شد.

همچنین در این برنامه فعالیت های هلال احمر برای جلوگیری از شیوع کرونا را تشریح کردم: برای کنترل ویروس کرونا طرح شهید سلیمانی با همکاری بسیج، هلال احمر و دانشگاه های علوم پزشکی و سایر نهادها کلید خورد، جمعیت هلال احمر براساس تفاهم نامه ای که با وزارت بهداشت داشت در 2 بخش نظارتی و حمایتی ورود کرد این طرح به صورت روزمره و با قدرت و قوت ادامه دارد.

 

تجدید میثاق هلال‌احمری‌ها با آرمان‌های امام راحل

19 بهمن ماه: در آیین تجدید میثاق با آرمان‌های امام خمینی(ره) با اشاره به اصول هفتگانه فعالیت هلال‌احمر از جمله بی‌طرفی و بی‌غرضی، به نزدیکی فعالیت های هلال احمر با تفکرات، آرا و اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) اشاره کردم و گفتم: جمعیت هلال احمر بر اساس اصول هفتگانه انسانیت، بی غرضی، بی‌طرفی، استقلال، خدمات داوطلبانه، وحدت و جهان شمول بودن، ارتباط نزدیکی با تفکرات امام راحل دارد.

امام خمینی (ره) وحدت را سرلوحه کار خود قرار می دادند و در این بین وحدت اقوام درون کشور، وحدت امت اسلام و وحدت مستضعفان جهان اعم از مسلمانان و غیر مسلمانان را در اولویت قرار می دادند.

 

آغاز آزمون تربیت مربی پایه به صورت ویدئو کنفرانسی

20 بهمن ماه: در مراسم آغاز برگزاری آزمون تربیت مربی پایه که صبح 20 بهمن ماه برگزار شد، ضمن تشکر از معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر و همه افرادی که در برگزاری این آزمون کمک کردند، گفتم: حدود 8 هزار نفر در آزمون پایانی تربیت مربی پایه که به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود،  شرکت می کنند. زمانی که  موضوع خانه های هلال و تاب آوری مطرح می شود، آموزش؛ یکی از ارکان این مهم است. طبیعتا ارائه آموزش‌ها نیازمند دو ابزار است. گروه هدف خوب، مربیان کار آمد و وسایل کمک آموزشی از الزامات ترویج آموزش همگانی محسوب می شود.

جمعیت هلال احمر برای ارائه آموزش های همگانی به مردم، مربیان مستعد و خلاق را تربیت می کند، مردم ما از اهمیت موضوع آموزش همگانی مطلع هستند و آماده اند تا در صورت اعلام فراخوان از آموزش های لازم برخوردار شوند. البته که ارائه آموزش های همگانی به 80 میلیون نفر کار ساده نیست، حتی مطرح شدن آن هم کار سختی است، اما معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر این کار را آغاز کرده است.

 

گفت و گو با کانال تلگرامی رد نیوز

24 بهمن ماه: در گفت‌و‌گوی اختصاصی با کانال تلگرامی ردنیوز گفتم: در شهریور ماه امسال به دکتر روحانی، ریاست جمهوری و ملت ایران قول دادیم که تا پایان دولت دوازدهم، تعداد خانه های هلال را به پنج هزار خانه افزایش دهیم که در دهه فجر امسال شاهد افتتاح صدها خانه هلال در کشور بودیم.

تعداد خانه های راه اندازی شده تا پایان ۲۲ بهمن، بیش از ۴۱۰۰ خانه هلال بوده و پیش بینی می کنیم جشن راه اندازی ۵ هزار خانه هلال را در اردیبهشت ۱۴۰۰ و همزمان با هفته هلال احمر برگزار کنیم.

با راه اندازی این تعداد خانه هلال در کشور و ارتقای کیفی آنها، شاهد بهبود تاب آوری جامعه خواهیم بود و می‌توانیم امیدوار باشیم که در صورت رخ‌داد بلایای طبیعی، شاهد کاهش معنادار تلفات انسانی و صدمات مالی و مادی باشیم.

 

دیدار با نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی

27 بهمن ماه: عصر روز 27 بهمن ماه را به دیدار با  دکترغلامحسین کرمی نماینده مردم شریف دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی به اتفاق دکتر غلامرضا حاجیانی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر و روسای شعب دشتی و تنگستان اختصاص دادم.

در این دیدار گفتم: بوشهر به‌عنوان میزبان نفت و گاز کشور یکی از استان‌های استراتژیک کشور است و این استان در فعالیت های امدادی حضور موثر و مفید دارد.

 

حضور در مجمع عادی سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال‌احمر

28 بهمن ماه: شنبه 28 بهمن ماه را به حضور در مجمع عادی سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر، اختصاص دادم. در بدو ورود به این جمعیت متوجه گستره‌ی خاص و حساسیت سازمان تدارکات پزشکی بودم. بنابراین سعی شد انتخاب هیات مدیره برمبنای شایسته سالاری، پاک دستی و انگیزه خدمت خصوصا به مردم مستضعف باشد. انتظار داریم نظارت‌ها بر عملکرد سازمان تدارکات پزشکی و هولدینگ‌ها چند برابر باشد تا خواسته به‌حق مردم در جهت شفاف سازی امور تحقق یابد.

 

زلزله 5.6 ریشتری سی سخت و آماده باش کامل 4 استان در نخستین دقایق

29 بهمن ماه: ساعت 22 و 5 دقیقه روز چهارشنبه  29 بهمن ماه زمین لرزه ای به بزرگی 5.6 دهم ریشترحد فاصل 10 کیلومتری شهر سی سخت، ۱۹ کیلومتری کمه اصفهان و ۲۴ کیلومتری شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند. در همان دقایق اولیه پس از ارزیابی دستورات لازم به ۴ استان کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و فارس برای آمادگی کامل به منظور کمک به هموطنان متاثر از زمین لرزه صادر شد.

 علاوه بر اعزام تیم‌های ارزیابی و امدادی به کانون زلزله، هر ۴ استان در حالت آماده باش کامل به سر می‌برند، همچنین چادر و اقلام امدادی آماده و به مناطق زلزله‌زده ارسال شد.

بهمن ماه با زمین لرزه نسبتا شدید در سی سخت به پایان رسید. سرخ و سفید پوشان مهربان هلال احمر مثل همیشه در روزهای سخت، چابک و پر توان و با بهره گیری از تجهیزات کامل در کنار مردم هستند تا آرامشی باشند بر دل‌های بی‌قرارشان.

admin 0
تهیه کننده:

admin 0

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *