سازمان داوطلبان

پنجشنبه 07 مهر 1401
گزارشی از راه‌اندازی تونل‌های سرد در مرز مهران به همت جمعیت هلال‌احمر؛

مرهمی بر جان خسته و گرمازده زائران اربعین

راه اندازی تونل های سرد در مرز مهران به همت جمعیت هلال احمر و همکاری شرکت اسنوا مرهمی سرد بر تن و جان زائران گرمازده در پیاده روی اربعین حسینی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، به پیاده روی اربعین رفته بودند با اینکه می دانستند باید در گرمایی درحوالی 50 درجه بدون هیچ گونه وسایل خنک کننده به راه خود با پای پیاده ادامه دهند تا به منزلگاه عاشقی برسند و موفق به زیارت حرم اباعبدالله حسین (ع) و سایر امامان معصوم در این ایام برسند.
تمام زائرانی که پای در این راه گذاشتند با علم به گرمای هوا و سختی راه در این مسیر پای نهادند؛ فاطمه یکی از همین زائران است او که 52 سال سن دارد اینگونه می‌گوید: با وجود گرمای هوا و مخالفت خانواده‌ام به این دلیل که ممکن است دچار عارضه ای بشوم، باز هم به شوق شرکت در این مراسم، راهی شدم و در طول مسیر برایم اتفاق جالبی افتاد .
گرمای بی سابقه هوا و مصادف شدن ایام اربعین با فصل گرم سال موجب شد تا سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر برای کاستن اندکی از گرمای تن زائران و در ادامه همکاری ها با شرکت اسنوا، تونل های سرد را راه اندازی کرد تا زائران در این تونل ها اندکی استراحت کنند.
وحید سلیمی رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر می گوید: سازمان هلال احمر پیش تر با شرکت اسنوا توافق نامه ای امضا کرده تا در مواقع بحران و در راستای عمل به مسئولیت اجتمامی این شرکت ظرفیت هایش را در اختیار سازمان داوطلبان هلال احمر قرار دهد. امسال در مرز مهران و باتوجه به گرمای بیش از حد هوا  شرکت اسنوا اقدام به ایجاد تونل سرد کرده تا زائرانی که دچار گرمازدگی می‌شوند به این محل مراجعه کنند.
 
دمای 50 درجه هوا را به 27 درجه کاهش دادیم
رسول مدنی مدیر بحران و حوادث غیر مترقبه اسنوا در این خصوص می گوید: بین اسنوا و سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر توافق نامه ای امضا شد که با توجه شرایط بد هوا در مهران امکاناتی را برای روزهای اربعین حسینی در اختیار زائران قرار دهیم. 
مدنی در ادامه بیان می کند: این شرکت در مسیر تردد زائرانی که به مرز مهران آمدند، 2 چادر به وسعت 200 متر و تونل های هوای سرد تعبیه کرد. دمای مرز مهران در این مدت به نزدیک 50 درجه رسید اما دما در این دو تونل به 27 درجه کاهش یافت.
فاطمه هم در این تونل ها استقرار یافته بود او در ادامه از اتفاق جالبی که برایش افتاده بود می‌گوید: هوا در طول مسیر خیلی گرم بود، واقعا دچار گرمازدگی شده بودیم، گرمای هوا و آفتاب سوزان در کنار ترافیک منتهی به مهران داشت مرا از ادامه این سفر منصرف می کرد، اما وقتی به پایانه مرزی رسیدیم با یک چادر بزرگ مواجه شدیم که امدادگران  هلال احمر در ورودی آن ایستاده بودند و ما را به آنجا منتقل کردند. حدودا یک ساعت در این تونل ها استراحت کردیم و نکته جالب این بود که تخت هایی هم برای استراحت زوار در نظر گرفته شده بود که توانستیم به خوبی در آنجا استراحت کنیم. 
مدیر بحران و حوادث غیر مترقبه شرکت اسنوا علاوه بر این افزود: 27 تا 28 دستگاه کولر گازی در این 2 چادر نصب شده بود این کولرها 24 ساعته روشن بودند. تکنیسین ها نیز در محل  به صورت دائم حضور داشتند تا در صورت وقوع مشکل بلافاصله وارد عمل شوند. 
مدنی ادامه می دهد: از 15 شهریور تا یک روز بعد از اربعین تونل سرد مهران فعال بود. علاوه بر این 2 کانکس برای خدماتی مانند  شست و شوی لباس زائران، خیاطی و کفاشی نیز برپا شده بود.
علیرضا و مبینا زوج جوان دیگری که ماه عسل خودشان را بعد از کرونا زیارت اربعین انتخاب کرده بودن از گرمای هوا می گویند: از زمانی که شروع به پیاده روی کردیم گرمای هوا بی اندازه اذیت کننده شده بود، قبل از سفر تلاش کردیم تا با دریافت فایل های آموزشی با گرمای هوایی که منتظرش بودیم مقابله کنیم به همین دلیل تلاش می کردیم با نوشیدن آب سرد جلوی گرمازدگی خود را بگیریم با این حال دیگر نای رفتن نداشتیم و با خودمان می گفتیم کاش مکانی سرد برای استراحت وجود داشت. در کمال تعجب وقتی به پایانه مرزی مهران رسیدیم  با 2 تونل هوای سرد مواجه شدیم که هم هوای خیلی خنکی داشت و هم جایی برای استراحت کردن. این اقدام هلال احمر کمک زیادی به ما و تمام زائران کرد تا تجدید قوا کنیم و دچار گرمازدگی هم نشویم.
کلمات کلیدی
admin 0
تهیه کننده:

admin 0

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *