داوطلبان

پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400

عملکرد جمعیت هلال احمر در ابعاد و شرایط مختلف کاملاً متفاوت است

رئیس سازمان داوطلبان در سفر به استان چهارمحال و بختیاری مطرح کرد: عملکرد جمعیت هلال احمر در ابعاد و شرایط مختلف کاملاً متفاوت است.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان چهارمحال و بختیاری؛ دکتر محمدنصیری رئیس سازمان داوطلبان کشور ، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان چهارمحال و بختیاری، نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه و معاونین جمعیت هلال احمر استان چهارمحال و بختیاری از پایگاههای امداد و نجات شهرستانهای بروجن ، شهرکرد و فارسان بازدید کردند .

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه کارکردهای جمعیت هلال عملکرد جمعیت هلال احمر در ابعاد و شرایط مختلف کاملاً متفاوت است ،گفت: رسیدگی به حادثه دیدگان از وظایف ذاتی جمعیت هلال احمر است. 

نصیری ادامه داد: کارکردهای هلال احمر در ابعاد مختلف و شرایط کاملاً متفاوت است.

وی اظهار کرد: تفاوت هلال احمر با دستگاه‌هایی مانند بهزیستی و کمیته امداد این است که جمعیت هلال احمر، جامعه هدف مشخصی ندارد و همه از خدمات این نهاد استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به ویژگی خاص جمعیت هلال احمر در کمک‌رسانی‌های به حادثه دیدگان اشاره کرد و افزود: کمک اضطراری در شرایط خاص و درست در زمانی که، افراد دردمند نیاز شدید و اضطراری به کمک دارند، از ویژگی‌های خاص و ذاتی هلال احمر است و تاکنون هم در این زمینه موفق عمل کرده است.

نصیری درمورد ساختار خانه های هلال گفت:  کار جمعیت هلال احمر این است که با ساختارهای مردمی برای مدیریت بحران مقابله کند؛ مدیریت بحران تنها بحرانهای طبیعی از جمله زلزله ، سیل و یا دیگر موارد از دست نیست بلکه باید سطح تاب آوری جامعه را در بسیاری از موارد دیگر بالا برد.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر خاطر نشان کرد: افرادی که به عنوان داوطلب از مال خود و وقت خود میگذرند تا اینکه بتوانند به درد مندی کمک کنند لذتش برای خود بیش از افرادی است که این کمک را می گیرند.

نصیری اضافه کرد : خانه های هلال فقط در آن آموزش امدادی داده نمی شود بلکه در اینجا بسیاری از موارد دیگر از قبیل محرومیت زدایی، مشکلات مردم و دیگر مواردی که بتواند باعث آسودگی مردم گردد انجام شود.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر عنوان کرد: سازمان‌ها و دستگاه‌های دیگر هم در شرایط خاص بحرانی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی و نظایر آن در صحنه حادثه حضور دارند.

وی با بیان اینکه امداد رسانی ویژه در شرایط خاص و اضطراری مختص هلال احمر و اورژانس بوده است، افزود: نقش پر رنگ هلال احمر برکسی پوشیده نیست و برگزاری آیین یوم‌العباس، دسته عزاداری زینبیه اعظم، هیات ثارالله و نیز خیریه مهرانه زنجان که زبانزد خاص و عام است، از نمونه‌های موفق کار تیمی زنجانی‌ها است.

ایرج کیانی بروجنی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان چهارمحال و بختیاری در این دیدار ضمن با ارزش خواندن فعالیت خانه های هلال گفت: خانه های هلال معرف اصول و اهداف جمعیت هلال احمر هستند که با ساختار داوطلبی در سطح محلات، شهرها و روستاها توسط اعضاء داوطلبان، خیرین و واقفان اداره می شود. و امید است با جذب حداکثری و گذراندن آموزش های امدای و کمک های اولیه بتوانند بازوی توانمند شعب در فعالیت های بشردوستی و امدادی باشند.

 وی بر محوریت خانه های هلال به عنوان مرکز تجمع، همفکری و مشارکت مردم تاکید و افزود: خانه های هلال به صورت داوطلبانه فعالیت می کنند و فردی داوطلب است که آزادانه و داوطلبانه برای خدمت رسانی به همنوعانش فعالیت کند.

کیانی در ادامه ارائه‌ خدمات امدادی و بشردوستانه در هنگام بروز حوادث و سوانح طبیعی و غیرطبیعی را از دیگر اهداف راه اندازی خانه های هلال بیان کرد و عنوان کرد: این خانه ها در زمان بحران به صورت نظام مند و ساختارمند در امدادرسانی ها در کنار جمعیت هلال احمر فعالیت می کنند.

کیانی ادامه داد: خانه های هلال به منظور ارتقا سطح آمادگی و تاب آوری جوامع محلی و روستایی با رویکرد مدیرت حوادث و سوانح مبتنی برجامعه افتتاح می شوند.جمعیت هلال احمر در جهت تحقق شعار هر خانواده یک امدادگر است برآن است تا با تاسیس خانه های هلال در شهر ها و روستا ها جامع هدف بیشتری را تحت آموزش قرار دهد.

وی تصریح کرد: سهمیه جمعیت هلال احمر استان چهارمحال و بختیاری در برپایی و دایر نمودن خانه های هلال در سطح استان 56 خانه هلال بود که تا پایان سال 1399 تعداد 100 خانه هلال در سطح استان افتتاح و راه اندازی گردید.

کلمات کلیدی
admin 0
تهیه کننده:

admin 0

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *