داوطلبان

شنبه 11 تیر 1401

برگزاری دوره آموزشی «ارتقاء مهارت‌های حرفه‌ای سمن ها» در شیراز

دوره آموزشی «ارتقاء مهارت‌های حرفه‌ای سمن ها» با حضور ۴۰ نفر از مدیران، اعضای هیئت مدیره ها، و کارشناسان خبره سمن‌های منتخب و فعال استان های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد در سه عنوان کلاسی و کارگاهی «جایگاه هیئت مدیره اثربخش در برنامه ریزی راهبردی سازمان های غیر انتفاعی»، «تامین منابع مالی در شرایط بحران» و «ظرفیت سازی جوامع محلی در مدیریت سوانح» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر فارس؛  مدیر  کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در جمع مدیران و فعالان سازمان‌های مردم نهاد منتخب  استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد گفت: به رغم اینکه ساز و کار مشارکت مردم در امر سیاسی در متن قانون اساسی پیش‌بینی شده است، همچنان جای خالی "الگوی اجتماعی مشارکت" برای پرداختن به مسائل متنوع دیگر کشور احساس می گردد.

سید حسین حقایقی به عنوان سخنران آیین افتتاحیه دوره آموزشی «ارتقاء مهارت‌های حرفه‌ای سمن‌ها» که با حضور بیش از ۴۰ نفر از مدیران و فعالان سازمان‌های مردم نهاد استان های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد در شیراز و به میزبانی جمعیت هلال احمر فارس برگزار گردید در سخنانی اظهار کرد: بر اساس نظریه اساتید برجسته و شاخص علوم ارتباطات، انقلاب اسلامی ایران با بهره گیری بیشتر وموثرتر از شبکه ارتباطی سنتی در همسنجی با شبکه ارتباطی مدرن به پیروزی رسید.

حقایقی نقش مساجد ، هیئات مذهبی، تکایا و حسینیه ها را در این خصوص بسیار پررنگ و حیاتی ارزیابی کرد و گفت: پیام‌های حضرت امام (ره)با تکثیر نوار کاست و اطلاعیه های مکتوب توسط ائمه جماعات واصحاب مساجد و سایر طیف های مردمی و مذهبی از طریق تبیین و سخنرانی و تبلیغ منتشر و سراسری می شد.

 وی با بیان اینکه در آن زمان نام رسمی  "سازمان های مردم نهاد" مطرح نبود، اما کارکرد آن اماکن دقیقاً کارکرد سمن های امروزی برای تبلیغ و ترویج آرمانهای نظام اسلامی و اهداف اجتماعی بود، افزود: امروز پس از گذشت بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی، ما بیش و پیش از گذشته نیازمند طراحی چنین الگوی مشارکتی هستیم؛ یعنی همان گونه که در قانون اساسی ساز و کار مشارکت مردم در "امر سیاسی" از طریق برگزاری انتخابات پیش بینی شده است، باید "الگوی مشارکت اجتماعی" نیز با همفکری و هم افزایی شبکه ای از سازمانهای مردم نهاد و حمایت دولت و مجلس از این الگو، طرح ریزی شود.

 حقایقی با اشاره به اینکه در مسائل و آسیب‌های اجتماعی، کشورمان حدود ۲۰ سال عقب تر از فرآیندهای جهانی است، ادامه داد: جبران این عقب ماندگی فقط و فقط با برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسی، کار جهادی و شبانه‌روزی و نقش‌آفرینی موثر و  هدفمند سازمان‌های مردم‌نهاد میسر می‌باشد، چرا که این مسئله از عهده دولت به تنهایی خارج است.

وی اظهار امیدواری کرد که با برگزاری نشست های هم اندیشی،  دوره های آموزشی و کارگاه های تخصصی ویژه سازمان های مردم نهاد، گام‌های موثری برای تقویت "مسئولیت پذیری اجتماعی" بین آحاد مردم و به ویژه بخش خصوصی به عنوان شخصیت حقوقی و بهره‌مند از حمایت های دولتی و مزایای مالی و اقتصادی برداشته شود.

 حقایقی در پایان از آمادگی کامل اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس برای تعامل موثر و حمایت از ایده های خلاقانه و مسئله محور سازمانهای مردم نهاد خبر داد و از سازمان داوطلبان، جمعیت هلال احمر فارس، شبکه ملی موسسات خیریه و نیکوکاری در برگزاری این دوره آموزشی قدردانی کرد.

 

نقش ویژه سمن ها در نذر آب ۵

 

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس دیگر سخنران آیین افتتاحیه دوره آموزشی «ارتقاء مهارت‌های حرفه‌ای سمن‌ها» بود.

حسین درویشی "سازمان‌های مردم نهاد" را بازوهای توانمند دولت در تحقق ایران قوی و سربلند توصیف کرد و گفت: "سازمان های مردم نهاد" مهم ترین ابزار تحقق جامعه مدنی و شکل گیری "الگوی مشارکت اجتماعی" هستند.

 درویشی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر  بزرگترین سازمان مردم نهاد جهانی با ماموریت‌های عام المنفعه و بشردوستانه است، تصریح کرد: نیروهای مردمی و داوطلب در کنار سازمان‌های مردم نهاد، مهمترین سرمایه‌های اجتماعی این جمعیت هستند.

 وی افزود: "نذر آب ۵ " و آبرسانی به ۱۱ روستای کم آب و بی آب شهرستان سیریک در استان هرمزگان طی تابستان گذشته و امسال یکی از مهمترین نتایج عینی و موفقیت‌آمیز همکاری دوسویه جمعیت هلال احمر استان های فارس و بوشهر با سازمان‌های مردم نهاد بود.

 درویشی تاکید کرد: امید است با برگزاری چنین دوره های آموزشی، شاهد ارتقاء دانش و مهارت فعالان اجتماعی و سازمان های مردم نهاد در احصا و اولویت بندی مسائل کشور و حل و فصل آن از طریق اشتراک گذاری و تبادل تجربیات و هم افزایی در اجرای برنامه ها و طرح های عمومی و عام المنفعه باشیم.

وی در پایان گفت: دست همه سازمان‌های مردم نهاد را برای همکاری با جمعیت هلال احمر در اجرای مطلوب تر برنامه" نذر آب ۵" و آبرسانی به مناطق محروم و مواجه با خشکسالی و قحطی می فشاریم.

این گزارش می افزاید:    دوره آموزشی «ارتقاء مهارت‌های حرفه‌ای سمن ها» با حضور ۴۰ نفر از مدیران، اعضای هیئت مدیره ها، و کارشناسان خبره سمن‌های منتخب و فعال استان های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد در سه عنوان کلاسی و کارگاهی «جایگاه هیئت مدیره اثربخش در برنامه ریزی راهبردی سازمان های غیر انتفاعی»، «تامین منابع مالی در شرایط بحران» و «ظرفیت سازی جوامع محلی در مدیریت سوانح» با تدریس آقایان دکتر تقی پور،دکتر درمان و دکتر جان قلی برگزار گردید.

 سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه و موسسه خیریه ابتکار و توسعه نوید برگزار کنندگان این دوره آموزشی یک روزه در شیراز بودند. حسن اکبری مشاور آموزشی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر ناظر  برگزاری این دوره بود .

این دوره ها به صورت منطقه ای در سراسر کشور برگزار خواهد شد و فارس اولین میزبان این دوره بود.

کلمات کلیدی
admin 0
تهیه کننده:

admin 0

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *