جمعه ٠١ تير ١٣٩٧
نیکوکار محترم؛ شما هم می توانید با شماره گیری کد دستوری #5151*733* و یا کلیک بر روی سامانه پنجره های امید ، مندرج در سایت جمعیت هلال احمر به نشانی www.rcs.ir در تامین هزینه دارویی- درمانی بیماران نیازمند سهیم باشید.
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش پیام هلال از تاثیرات چشمگیر اعزام کاروان‌های داوطلبان؛

سرخپوشان هلال، پنجه در پنجه نارسایی‌های اجتماعی

 

مریم طالبی: در جامعه‌ای که همه بار مسئولیت‌های اجتماعی بر دوش دولت باشد، اصلا دور از ذهن نیست که در چنین جامعه‌ای، همواره انبوهی از مشکلات بر زمین مانده، وجود داشته باشد. جامعه پویا و بانشاط، جامعه‌ای است که در آن، دولت و مردم، دست در دست یکدیگر برای مبارزه با آسیب‌ها و نارسایی‌های اجتماعی بجنگند و در حل معضلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعه، روحیه جهادی حاکم باشد.

جمعیت هلال‌احمر به عنوان نهادی مردمی، سال‌های سال است که در خط مقدم نبرد علیه آسیب‌های اجتماعی قرار دارد و با استفاده از ظرفیت مردمی و بهره‌گیری از اعتبار و جایگاه اجتماعی‌اش، نقش مهمی در رفع نارسایی‌های اجتماعی ایفا می‌کند.

در یک نمونه چشمگیر از این فعالیت‌های اجتماعی، چند روز قبل رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر به اعزام بیش از 370 کاروان به مناطق محروم استان‌ها خبر داد که در نتیجه این اعزام‌ها، بیش از 33 هزار نفر از خدمات آموزشی داوطلبان بهره‌مند شدند.

به گفته فرح‌ناز رافع، خدمات این کاروان‌ها برای ارتقای سلامت جامعه است که در سه بخش آموزش سلامت، حفاظت از سلامت و پیشگیری از بیماری و خودمراقبتی توسط گروه‌های پزشکی و درمانی داوطلب ارائه می‌شود.

همچنین طبق آمار سه ماهه نخست امسال که رافع به آن اشاره می‌کند، در مجموع با مشارکت 941 پزشک متخصص و عمومی، پیراپزشک و دو هزار و 90 داوطلب، ساکنان مناطق محروم کشور خدمات درمانی دریافت کرده‌اند. در این بین، توزیع بروشورهای آموزشی- بهداشتی و داروی رایگان از دیگر خدمات کاروان‌های سلامت است.

همچنین در بازه زمانی ذکر شده، به گفته این مقام مسئول، بیش از 12 هزار داوطلب نیز در تأمین زنجیره خونی کشور برای بهره‌مندی بیماران نیازمند مشارکت داشته‌اند.

رئیس سازمان داوطلبان توضیح داده که «در این برنامه‌ها اهدافی همچون کمک به بهبود سطح سلامت محرومان، تأثیرگذاری بر رفتار جامعه، ایجاد رشد و توسعه سلامت در مناطق محروم و نیز ارتقای سطح فرهنگ سلامت اقشار آسیب‌پذیر در جامعه با رویکرد آموزشی و پیشگیری در حوزه سلامت دنبال می‌شود، همچنین ویزیت رایگان و سلامت روان و مشاوره‌های اجتماعی، آموزش نکات مرتبط با سلامت سالمندان، آموزش روش‌های خودمراقبتی، تغذیه سالم و... از بخش‌های متنوع این برنامه‌هاست که به فراخور نیازهای بومی در هر استانی متفاوت است

به اعتقاد رافع، خدمات اجتماعی و حمایتی جمعیت هلال‌احمر در حوزه‌های گوناگون همچون سلامت، کار زنجیره‌ای است، نه خطی و طولی.

کاروان‌های سلامت چندین نوبت طی سال به مناطق محروم اعزام می‌شوند و به گفته مسئولان این سازمان، خدمات کاروان‌های سلامت تا دستیابی به اهداف در نظر گرفته شده، تداوم پیدا خواهد کرد.

محمد صابری، جامعه‌شناس و کارشناس آسیب‌های اجتماعی نیز در گفت‌وگو با پیام هلال تاکید دارد که «اگر به مسئله رفع آسیب‌های اجتماعی و درمانی، نگاه کلان و راهبردی داشته باشیم، باید از تمام ظرفیت‌های اجتماعی کشور بهره ببریم

به گفته صابری، «در هر جامعه‌ای که سازمان‌های مردم نهاد آن فعال‌تر باشند و انجمن‌های غیردولتی، مشکل جامعه را مشکل خودشان بدانند، در این شرایط آمار آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد، زیرا فقط با وفاق و اتحاد ملی می‌توان مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه را حل کرد

 

یک چشمه از رسالت‌های اجتماعی داوطلبان

سازمان داوطلبان به عنوان یکی از بدنه‌های اصلی جمعیت هلال‌احمر از سال 81 با هدف حل مشکلات بهداشتی حاشیه‌نشینان شهری و روستایی، طراحی و اجرای طرح ملی کاروان‌های سلامت را به‌عنوان یکی از اهداف بشردوستانه و داوطلبانه خود در دستورکار قرار داد.

داوطلبان شرکت‌کننده در طرح کاروان سلامت، با شرکت در جلسات توجیهی و آموزشی در جمعیت هلال‌احمر سراسر کشور، آموخته‌های خود را به ساکنان مناطق روستایی محروم و حاشیه شهرها منتقل و برای حفظ سلامتی و درمان رایگان بیماران نیازمند تلاش می‌کنند.

حیطه فعالیت داوطلبان متناسب با نیازهای جامعه هدف، توسعه یافته، همچنین در امور اجتماعی و خانوادگی با ارائه مشاوره‌های گوناگون تخصصی مثلا در زمینه روانشناسی، تغذیه، کنترل جمعیت، مبارزه با بیماری‌های واگیردار و آموزش کمک‌های اولیه به کمک مردم شتافته‌اند.

درخصوص انتخاب مناطق هدف برای گسیل خدمات بهداشتی و درمانی، ابتدا داوطلبان هر منطقه نسبت به شناسایی منطقه و نیازسنجی آن اقدام می‌کنند و پس از اولویت‌بندی نیازها و با مساعدت سایر گروه‌های داوطلبی برای پاسخگویی به نیازهای منطقه، برنامه‌ریزی و خدمات یاد شده را در اختیار افراد شناسایی شده قرار می‌دهند.

همچنین ارائه سایر خدمات چون ساخت حمام، مرمت منازل روستاییان، آموزش‌های فرهنگی، امداد و کمک‌های اولیه، پیشگیری از بیماری‌های شایع، تست قند و فشارخون، توزیع بروشورهای بهداشتی و نیز اهدای کتاب، البسه، اقلام غذایی و ملزومات تحصیلی از دیگر بخش‌های این طرح است.

تمامی داوطلبان بدون هیچ‌گونه چشمداشت مادی و با تلاش بی‌وقفه خود از بروز بیماری‌ها و معلولیت‌های فراوان در محیط شهر و روستا پیشگیری می‌کنند و چه بسا بسیاری از بیماری‌های ناشناخته یا نهفته‌ای که در اجرای این طرح‌ها شناسایی می‌شوند.

به گفته رئیس سازمان داوطلبان، اعضا و داوطلبان نقش اول اجرای این طرح‌ها هستند و جمعیت نقش تابع دارد، به این معنی که ابتدا باید با بهره‌گیری از خدمات و مشارکت مالی داوطلبان و خیرین، زمینه‌های لازم فراهم و سپس جمعیت با اتخاذ روش‌های مدیریتی، این پروژه‌ها را به مرحله اجرا در ‌آورد. داوطلبان متخصص طی سالیان متمادی با صرف میلیاردها ریال از وقت و سرمایه خود، بدون نیاز به کار تبلیغی، تمام توان خود را در راستای حمایت از سلامت انسان‌ها به‌کار بسته‌اند.

در برخی مناطق ایران، سوءتغذیه کماکان معضلی جدی است و در این رابطه سازمان داوطلبان اقدام گسترده‌ای به منظور ارائه خدمات تغذیه‌ای، مشاوره و کمک‌های مقطعی پی‌ریزی کرده است.

طرح ملی کاروان سلامت در سال‌های اجرایی خود، به تغییر نگرش و عملکرد اقشار محروم و کم‌برخوردار نسبت به توانایی بالقوه خود  برای تغییر و بهبود شرایط زندگی کمک کرده و سبب بهبود شاخص‌های بهداشت در این مناطق شده است.

 

پزشکان نیکوکار، یاور همیشگی کاروان‌های سلامت

جالب و غرورآفرین است که هم‌اکنون ۱۸ هزار و ۷۰۰ پزشک و پیراپزشک نیکوکار، مشغول همکاری داوطلبانه با این جمعیت هستند که از بین این گروه، ۱۸۰۰ نفر متخصص هستند.

در سال گذشته بیش از دو هزار کاروان سلامت با همراهی این پزشکان در سراسر کشور به نقاط مختلف کشور به‌ویژه در مناطق محروم به خدمت‌رسانی مشغول شدند.

در سال گذشته ۱۰ هزار نفر از این پزشکان و پیراپزشکان به‌طور فعال با جمعیت مشارکت داشتند. همچنین بیش از دو هزار نفر از این پزشکان در طرح امدادونجات نوروزی خدمت‌رسانی کردند.

وقتی کاروان سلامت به مناطق محروم اعزام می‌شود، ابتدا پزشک عمومی به این مناطق رفته و نیازسنجی می‌کند و بعد هم پزشکان متخصص برای شناسایی اعزام می‌شوند.

 

همچنین بعضی از کاروان‌های سلامت در صورت نیاز، بیماران را به شهرستان و استان به‌صورت رایگان اعزام می‌‌کنند و هزینه درمان آنها توسط خیران پرداخت می‌شود و خیران کاروان‌های سلامت را پشتیبانی می‌کنند.


٠٠:٤٣ - سه شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٥    /    عدد : ٩٢٢٣٦    /    تعداد نمایش : ٦٥٣خروج