چهارشنبه ٠٤ مرداد ١٣٩٦
سازمان داوطلبان، حلقه اتصال میان توان توانمندان و نیاز نیازمندان
 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعیت هلال احمر یکی از دستگاه های برتر در حوزه پیشگیری از اعتیاد

التیام آلام مبتلایان به اعتیاد و خانواده های آن ها در طرح ستاره های نجات

رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمرگفت: تیم های ستاره های نجات یک طرح داوطلبانه برای مواد درمانی است که مصرف کنندگان مواد مخدر را کاملاً رایگان و با شیوه‌های جالبی درمان می‌کند.

فرح ناز رافع در جریان نشست با قائم مقام  دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، با بیان اینکه اعتیاد آسیب اول جامعه است اظهار کرد: در این طرح داوطلبان علاقه مند و متخصص در تیم های مشاوره ای تخصصی گوناگون سازماندهی می شوند و اقدام به تهیه محتوای آموزش های عمومی مقابله با مشکلات روانی و جسمانی اعتیاد  و ایدز برای مبتلایان و همسران آن ها از طریق بروشورها و بسته های آموزشی می کنند.

وی خاطرنشان کرد: آمار رسمی، جمعیت معتادان در کشور را رقم قابل توجهی اعلام می‌کند. با این حال تاملی در این آمارها ما را به جمع‌بندی تاسف‌آور جمعیت چند میلیونی معتادان ایرانی می‌رساند. آمارها می‌گوید  درصد زیادی از  معتادان ایران متاهل هستند برای همین هم این آموزش ها  و اقدامات حمایتی را برای خانواده های آن ها در نظر گرفتیم.

رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلا ل احمر با اشاره به اینکه  متولی پیشگیری از اعتیاد تنها یک دستگاه نمی تواند باشد و نیازمند هم افزایی آن هاست، افزود: فعالیت های پیشگیرانه ، درحقیقت کمک به آسیب پذیری کمتر جامعه و خانواده های بدسرپرست است.

رافع ادامه داد: همچنین  فرآیند درمان این گونه است که مبتلایان شناسایی شده  نیازمند در بدو ورود  از سوی داوطلبان متخصص طبقه بندی شده و متناسب با نیازشان مورد مشاوره  و درمان قرار می گیرند.سپس داوطلبان متخصص راه و روش درمان، داروهایی را که باید مصرف کند و زمان‌هایی که باید  در دوره های آموزشی  پیشگیرانه حضور داشته باشد را به او می‌گویند و بعد از این مشاوره شکل حرفه‌ای‌تری به خود می‌گیرد. درمان به شکل گروه درمانی انجام می‌شود و هر گروه یک راهنما دارد .

وی خاطرنشان کرد طرح ستاره های نجات از سال گذشته بصورت پایلوت در برخی از استان ها به اجرا گذاشته شد و امسال نیز با قوت بیشتر ادامه دارد که درخواست ما از ستاد مبارزه با مواد مخدر حمایت و همراهی بیش از گذشته در برگزاری دوره های آموزشی است.

رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر ارتقاءسطح فرهنگ عمومی به منظور پیشگیری گسترش ایدز و اعتیاد،  توان افزایی و تقویت مهارتها ی مبتلایان از طریق حمایتهای روانی و جسمانی رااز عمده اهداف اجرای این طرح برشمرد و اضافه کرد: به علاوه درخصوص حمایت از خانواده های معدومین ، تمام تلاش مان به تحت پوشش قرار دادن آن ها در زمینه مهارت آموزی و توانمندسازی شان معطوف است.

 

ظرفیت های خوبی در جمعیت هلال احمر برای مبارزه با پدیده اعتیاد وجود دارد

 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این نشست با اشاره به این مطلب که این سازمان محوری ، نهادی مردم مدار است و در دستگیری از مردم و حل مشکلات آن ها ، همواره پیشرو و دارای ید طولایی است، افزود: جمعی هلا ل احمربه واسطه دارابودن از ظرفیت عظیم داوطلبی می تواند نقش مهمی را در مبارزه با اعتیاد داشته باشد.

علی مویدی ابراز امیدواری کرد تا  دستگاه متبوعش حداکثر بهره مندی از این فرصت فراهم آمده را در راستای حل معضلات اجتماعی و باتکیه به ظرفیت های موجود سمن های فعال در این موضوع را ببرد.

 

بر اساس این گزارش، در این نشست مصوب شد تا با برگزاری دوره تربیت مربی و کادر متخصص روانشناسی و مددکاری  از هر استان و نیز تشکیل کمیته های پیشگیری از سوی زنان هلال احمری و حمایت از خانواده های زندانیان نیازمند ، خدمات منسجم و متمرکز تری با همکاری این دو دستگاه به جامعه مخاطب ارایه شود.


١٢:٤٧ - دوشنبه ١٨ مرداد ١٣٩٥    /    عدد : ٩٢٠٤٩    /    تعداد نمایش : ٤٥٩خروج