جمعه ٢٩ شهريور ١٣٩٨
طرح "نذر آب ۲" با هدف رسیدگی به مناطق خشکسالی‌زده استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان در حال اجرا است و علاوه بر ارائه خدماتی به منظور تسهیل در رسیدن آب شرب به هموطنان این مناطق، خدمات معیشتی، حمایتی و فرهنگی را نیز ارائه می‌کند.
 


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار رئیس و مسئولان جمعیت هلال احمر با آیات عظام تقلید-۱/ آیت الله صافی گلپایگانی: عملکرد هلال احمر در سیل سند افتخار نظام است

دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر امروز(سه شنبه) در سفر یک روزه به استان قم با تعدادی از علما و مراجع عظام تقلید دیدار کرد و به ارائه گزارشی در مورد فعالیت ها و اقدامات جمعیت هلال احمر در جریان سیل اخیر پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، در این دیدار مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات، شهاب الدین صابونچی رئیس سازمان جوانان و محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان رئیس جمعیت هلال احمر را همراهی می کردند.

دکتر پیوندی در این دیدارها به اقدامات صورت گرفته در سیل فروردین ماه در پنج حوزه امدادونجات، اسکان و تغذیه اضطراری، بهداشت و درمان، خدمات روانی-اجتماعی و مشارکت های مردمی پرداخت و گفت: در سیل فروردین جمعیت هلال احمر با ۲۸ هزار نیروی عملیاتی به ۶۸۰ هزار نفر خدمات امدادی ارایه کردند و کسانی را که در معرض سیل بودند به مناطق امن منتقل کردند.

وی با بیان اینکه در جریان امدادرسانی بالگردهای جمعیت هلال احمر هزار ساعت پرواز انجام دادند گفت: با استفاده از این پتانسیل هزار تن اقلام امدادی و هزاران نفر مصدوم و نیروهای امدادی را جابه جا کردند.

رییس جمعیت هلال احمر تاکید کرد: ‌۶۰ هزار چادر، ۲۰۰ هزار پتو و بسته‌های غذایی ۷۲ ساعته را در میان مردم توزیع و تلاش کردیم تا با تامین ضروریات و اسکان اضطراری بیش از ۳۲۰ هزار نفر از افزایش آسیب‌ها و تلفات جلوگیری کنیم.

پیوندی با اشاره به فعالیت های جمعیت در حوزه درمان اضطراری در مناطق سیل زده اظهار کرد: تیم درمان اضطراری جمعیت هلال احمر مجوز امدادرسانی در سطح بین‌المللی را داراست و در آسیا پس از ژاپن ما دومین کشوری هستیم که اجازه مداخله درمانی در حوادث بین المللی را داریم. در مناطق حادثه دیده حضور این تیم ها منجر به کنترل بیماری ها و جلوگیری از سرایت آنها شد.

وی همچنین به فعالیت تیم های حمایت روانی (تیم های سحر) اشاره کرد و گفت: آسیب های روحی و روانی از مسائل مهم در حوادث است که ممکن است گاهی مورد غفلت قرار بگیرد. از همین رو تیم های سحر سازمان جوانان با ۲۲۰۰ نیروی آموزش دیده در این امر ورود کردند تا از اثرات روانی حادثه به خصوص بر گروه های آسیب پذیر از جمله کودکان، زنان باردار و افراد مسن بکاهند.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه استان قم در جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای سیل‌زدگان علی رغم وسعت و جمعیت کمتر، رتبه سوم کشور را در میان استان‌های مختلف به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: این جایگاه نشان نگاه حمایتی ویژه مردم قم نسبت به هم‌وطنان سیل‌زده و رهنمودهای مراجع در این زمینه است.

آیت‌الله صافی گلپایگانی: عملکرد هلال احمر در سیل سند افتخار نظام است

در جریان این دیدارها دکتر پیوندی در بیت آیت الله صافی گلپایگانی حضور یافت و در این دیدار پس از استماع گزارش رئیس جمعیت هلال احمر، آیت الله صافی گلپایگانی از عملکرد جمعیت هلال احمر در جریان این حادثه تقدیر کرد و گفت: گزارش عملکرد شما از سیل اخیر سند افتخار نظام جمهوری اسلامی است. فردی که بیش از همه از این عملکرد خوشحال شده امام عصر(عج) است.

این مرجع تقلید با اشاره به وسعت حادثه و همراهی مردم برای کمک به سیل زدگان گفت: من هم وقتی از این اتفاق با خبر شدم بسیار دوست داشتم که در صحنه حضور پیدا کنم اما متاسفانه امکان پذیر نبود.

وی افزود: مردم به خوبی در صحنه حضور یافتند و در این شرایط کمک کردند. در واقع در سیل مردم به کمک مردم آمدند و این واقعا خوشحال کننده بود.

تولیت آستان حضرت معصومه(س): سیل آزمونی برای مردم و مسئولان بود

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی از جمله افرادی بود که رئیس جمعیت هلال احمر با وی دیدار کرد. تولیت آستان حضرت معصومه (س) در این در دیدار ضمن تقدیر از خدمات ارایه شده، اظهار کرد: ما نباید اجازه دهیم یک حادثه اتفاق بیافتد و بعد در سوگ افراد از دست رفته بشینیم بلکه باید پیش از وقوع حادثه به دنبال پیشگیری و رفع آسیب‌ها و تهدیدها باشیم. باران رحمت الهی واقعا رحمت است اما عذاب آن به بی‌توجهی و پیش‌بینی نکردن حوادث بر می‌گردد.

تولیت آستان حضرت معصومه(س)با بیان اینکه در جریان کمک به سیل‌زدگان برخی مجموعه‌ها با هدف‌های خاص در مناطق سیل‌زده حضور یافتند، مطرح کرد: مردم به‌خوبی متوجه می‌شوند که کدام مجموعه فقط با نیت کمک به مردم در صحنه حضور می‌یابد و این نوع از حضور است که موجب کاهش آلام دردهای مردم می‌شود.

آیت‌الله سعیدی با تاکید بر اینکه سیل فرصتی برای آزمودن عملکرد مردم، دستگاه‌ها و نهادهاست، مطرح کرد: امیدواریم همگی بتوانیم در این آزمون به موفقیت مورد نظر برسیم.

وی به ضرورت و استمرار توجه به مناطق سیل زده پس از گذشت مدتی از حادثه گفت: در ابتدای کار شور و حرارتی وجود دارد و همه حضور دارند اما تداوم کار مهم است. در حال حاضر هم هوا گرم تر شده و مشکلات بیشتر می شود. در این شرایط چشم امید مردم به شما مسئولان است.

آیت الله علوی گرگانی: سیل، آزمایشی الهی بود

در ادامه دیدارها رئیس جمعیت هلال احمر در بیت آیت الله علوی گرگانی حضور یافت و ایشان نیز پس از استماع گزارش دکتر پیوندی اظهار کرد: آمدن شما فرصتی مغتنم است که هم می توان از وجودتان در سیل استفاده کرد و هم افاده رساند و همچنین از فعالیت های شما تقدیر و تشکر کرد. گزارش های رسیده هم حاکی از عملکرد قابل قبول شما در این حادثه بود.

این مرجع عالیقدر افزود: مساله ای که در سیل پیش آمد حادثه ناگوار بود اما چه بسا دارای خصوصیات خیر هم باشد. این سیل آزمایشی برای ملت ایران و تمام ارگان ها بود. این آزمایش عجیبی بود که نعمت هایی هم داشت.

وی افزود: سیل در ۵ استان کشور رخ داد و درست است که این یک مصیبت است اما یک نوع آزمایش برای بخش های مختلف کشور بود تا ببینیم هر گروه و مسئولی در حوزه خودش چگونه عمل کرده است. همچنین این حادثه بهترین موقعیت برای همکاری بود. در گذشته حوادثی مختلفی را شاهد بودیم اما هیچکدام چنین وسعتی را نداشتند.

آیت الله علوی گرگانی گفت: عملکرد مردم در این حادثه بسیار عالی بود و مسئولان هم نسبت به خودشان عملکرد قابل تقدیری داشتند. اگر در این حادثه کمی کوتاهی می شد ما شاهد تلفات بیشتری بودیم.

این مرجلع تقلید به ضرورت هماهنگی میان دستگاه های مسئول اشاره کرد و گفت: ای کاش میان تمام دست اندرکارانی در سیل بودند همکاری و هماهنگی به نوعی بود که همه در یک کانال کار می کردند. گاهی دیده شد که چون از موسسه های مختلف هم در مناطق کمک رسانی می کردند، برخی چندین بار این کمک ها را دریافت می کردند. این اتفاق ها باعث می شود خیلی از نعمت ها از بین برود اما اگر از یک کانال انجام شود چنین مسائلی نخواهد بود. امیدوارم این تجربه باعث شود در آینده مسئولان، گروههای امدادی ومردمی با هم هماهنگ تر عمل کنند و از اسراف ها جلوگیری شود.

آیت الله علوی گرگانی همچنین گفت: لازم است از مقام معظم رهبری هم تشکر کنیم. تذکر ایشان به مقامات کشوری منشا اثر بود و جنبه اجتماعی به حرکت ها داد.


٠٩:٠٣ - سه شنبه ٢١ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ١١٤٣٢٦    /    تعداد نمایش : ٥٥خروج