جمعه ٢٩ شهريور ١٣٩٨
طرح "نذر آب ۲" با هدف رسیدگی به مناطق خشکسالی‌زده استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان در حال اجرا است و علاوه بر ارائه خدماتی به منظور تسهیل در رسیدن آب شرب به هموطنان این مناطق، خدمات معیشتی، حمایتی و فرهنگی را نیز ارائه می‌کند.
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش اقدام۸ (اردیبهشت ۱۳۹۸)/ خدوم و پرتلاش مثل هلال‌احمری‌ها…

اردیبهشت، ماهِ پَساسیل بود. فعالیت‌های جاری در حوزه رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان همچنان ادامه داشت و مضافا دومین هفته هلال‌احمر در دوران مدیریتی‌ام در این مجموعه، روزهای پرکاری را برای ما رقم زد.

تقدیر منحصر به فرد رئیس‌جمهوری در این ماه بهاری، از فعالیت‌های امدادگران و کارکنان در حوادث مختلف و سیل اخیر برای همه ما دلگرم کننده بود: خدوم و پرتلاش مثل هلال‌احمری‌ها…

در جمع کمیسیون‌ها
اوایل اردیبهشت ماه به منظور تشریح فعالیت‌های جمعیت هلال‌‌احمر برای سیل‌زدگان به دعوت دو کمیسیون بهداشت و درمان و کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس به صورت جداگانه در جمع نمایندگان این کمیسیون‌ها حاضر شدم و علاوه بر ارائه گزارش کاری فعالیت‌های هلال‌احمر در ۵ حوزه امداد و نجات، اسکان اضطراری، تغذیه و درمان اضطراری و حمایت های روحی و روانی، به پرسش‌های نمایندگان نیز پاسخ دادم.

خوشبختانه نظر اغلب نمایندگان محترم مجلس در این کمیسیون‌ها نسبت به خدمات هلال‌احمر مثبت بود و برای رفع نیازها و خلاهای موجود، قول همکاری مناسب داده شد. 

علی نوبخت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم از جمله نمایندگانی بود که به تقدیر از عملکرد جمعیت هلال احمر پرداخت و گفت: شما در این حادثه خوش درخشیدید.

احمد حمزه، عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان هم با تقدیر از رئیس جمعیت هلال‌احمر و تمامی امدادگران و خدمت‌رسانان به مردم، اظهار کرد: لازم است از زحمات شما و همکارانتان تشکر کنم که به یاری مردم آسیب دیده شتافتید.

یک دیدار سازنده با رئیس مجلس شورای اسلامی

چهارم اردیبهشت ماه به اتفاق همه اعضای شورای معاونان جمعیت هلال احمر به دیدار دکتر علی لاریجانی، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی رفتیم. بهانه دیدار تبریک سال جدید و ارائه گزارشی از اقدامات جمعیت هلال احمر در سیل اخیر بود.

در ابتدای این جلسه گزارشی در مورد عملکرد جمعیت هلال‌احمر در جریان سیلاب‌های اخیر کشور در حوزه‌های امداد و نجات، اسکان، تغذیه و درمان اضطراری و همچنین حمایت‌های روحی و روانی و مشارکت‌های مردمی ارائه کردم و در ادامه چندین نکته مهم را یادآور شدم از جمله اینکه با توجه به فعالیتی که در استان‌های متاثر داشتیم، ذخیره انبارهای ما کاهش یافته و خدای ناکرده اگر باز هم اتفاق خاصی بیفتد ممکن است کمی کار مشکل شود .در همین زمینه با توجه به دستوری که مقام معظم رهبری برای برداشت از صندوق ذخیره ارزی داده‌اند پیشنهاد دادم که از این مبلغ جهت تجهیز و پرکردن انبارها سهمی نیز به جمعیت هلال‌احمر اختصاص یابد.

نکته دیگری که به آن اشاره کردم این بود که یک سال و نیم است که ما قصد داریم سه فروند بالگرد تهیه کنیم، اما متاسفانه به دلیل تحریم‌ها موانعی در این زمینه ایجاد شده است. اظهار امیدواری کردم با توجه به عملکرد این ناوگان با کمک ایشان و مجلس این مشکلات کمتر شود. بحث آموزش همگانی هم موضوع دیگری بود که مطرح کردم و از رئیس مجلس خواستم تا برای شکل‌گیری یک حرکت ملی در این زمینه وزارت آموزش و پرورش و صدا و سیما را بیشتر مجاب به همراهی با جمعیت هلال احمر کند.

بحث ساماندهی وضعیت امدادگران هلال احمر نکته مهم دیگری بود که در این دیدار روی آن تاکید کردم. در حال حاضر ۵۰ هزار امدادگر در ۵۸۹ پایگاه به شکل داوطلبانه کار می کنند و در ماه ۱۰ روز هم کشیک دارند. این افراد ماهانه نزدیک به ۶۰۰ تا۷۰۰ هزار تومان به عنوان هزینه ایاب و ذهاب دریافت می‌کنند و استخدام نیستند. در حال حاضر در جمعیت هلال‌احمر مشغول انجام یک کار کارشناسی در این زمینه هستیم تا بتوانیم در وضعیت این افراد تغییرات مناسبی ایجاد کنیم. در این زمینه همراهی دولت و مجلس هم نیاز است.

دکتر لاریجانی نیز در این دیدار با تقدیر از عملکرد جمعیت هلال احمر در حوادث اخیر و امدادرسانی در مناطق سیل زده گفت: از زحماتی که در این مدت کشیدید صمیمانه تشکر می‌کنم. در این ایام از نزدیک دیدم که اعضای جمعیت هلال احمر چگونه تلاش کردند. انصافا در حوادث اخیر با تدبیر عمل کردید و به موقع حاضر شدید و امدادگران و داوطلبان هم با نشاط در صحنه حضور داشتند. سازمان شما یک سازمان کاملا حرفه ای و مورد اعتماد مردم است. میزان کمک های نقدی و غیرنقدی که انجام شده نیز نشانگر همین موضوع است. باید از این اعتماد حفاظت کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی به ضرورت فرماندهی واحد در میدان حادثه هم اشاره‌ای داشت و گفت: در روزهای اول حوادث همواره محور اصلی هلال‌احمر است و فکر می‌کنم نکته‌ای که در این حوادث باید مورد توجه قرار بگیرد، وجود یک فرماندهی واحد است. در این زمینه اگر نیاز به قانون باشد، مجلس همراهی می کند. البته این موارد در قانون جدید ستاد مدیریت بحران هم دیده شده و اگر اجرایی شود کار شما مثمرثمرتر خواهد بود.

لاریجانی به نگاه مثبت مجلس نسبت به جمعیت هلال احمر اشاره کرد و گفت: این مساله را در زمان تصویب بودجه هم شاهد بودیم و این هم پشتوانه‌ای برای شما است. همچنین در مورد قانون ارزش افزوده هم کمک می‌کنیم تا زودتر در مجلس تصویب شود و یک پشتوانه دائمی و بودجه پایدار برای هلال احمر تشکیل شود.

رئیس مجلس در مورد ضرورت همراهی صدا و سیما با جمعیت هلال‌احمر گفت: آموزش امر بسیار مهمی است که فکر می کنم در این زمینه باید نشستی با مسئولان صدا و سیما هم تشکیل و تصمیمات مناسبی گرفته شود.

لاریجانی در مورد ساماندهی وضعیت امدادگران داوطلب اظهار امیدواری کرد: علی رغم مشکلات موجود در دولت برای استخدام، بتوان راه چاره ای پیدا کرد.

تحستین جلسه شورای عالی در سال جدید

نخستین جلسه شورای عالی جمعیت هلال احمر با حضور اغلب اعضا دوشنبه ۹ اردیبهشت ماه برگزار شد. این نخستین جلسه در سال جدید بود و در آن همه اعضا از خدمات ارائه شده در سیل اخیر تقدیر کردند و از فضای موجود در جامعه پیرامون جمعیت هلال احمر ابراز رضایت داشتند. این موضوعی بود که متاسفانه بعد از زلزله کرمانشاه محسوس نبود، ولی خوشبختانه فضای فعلی بعد از این سیل ویرانگر نسبت به جمعیت هلال احمر بسیار مثبت است و لازم است از این سرمایه اجتماعی به درستی صیانت کنیم.

امیدوارم امسال نیز با همیاری همه اعضای شورای عالی جمعیت هلال احمر بتوانیم این سرمایه اجتماعی را افزایش بدهیم و بر اعتماد عمومی مردم به این نهاد امدادی بیافزاییم.

تلاش برای جبران خسارات سیل زدگان

قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده همچنان به فعالیت کاری خود ادامه می دهد و من نیز به عنوان عضوی از مسئولان کشوری قرارگاه در جلسات اصلی آن که در دفتر وزیر کشور برگزار می شود، شرکت می‌کنم. در جلسه‌ای که اردیبهشت ماه برگزار شد، هماهنگی‌های خوبی برای رسیدگی به مشکلات سیل زدگان برای تامین لوازم خانگی ضروری داشتیم و قرار براین شد تا با رعایت موازین قانونی و رفع همپوشانی‌ها با سازمان‌های دیگر، برای بخش عمده‌ای از خانوارهای سیل‌زده از محل مشارکت‌های مردمی خسارات وارده را جبران کنیم. تامین لوازم خانگی ضروری برای زندگی آن هم برای ۴۰ هزار خانوار کار بزرگ و دشواری است که امیدوارم با همت عالی همه همکارانم در جمعیت هلال احمر بتوانیم آن را به سرانجام برسانیم و امانت دار خوبی برای مردم نوع دوست کشورمان باشیم.

مهمان‌های جدید خانه

روزهاست فرصتی برای انجام هیچ کاری خارج از وظایف شغلی نداشته‌ام، انبوه کار در جمعیت هلال‌احمر و نظام پزشکی همیشه تمام وقتم را به خود اختصاص می‌دهد و حالا بیشتر از یک ماه است که سیل همان مجال اندکی هم که من و همکارانم در هلال برای کارهای متفرقه داشتیم را گرفته است. به همین خاطر وقتی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امسال زودتر از سال‌های گذشته کارش را شروع کرد، دو ساعتی را مهمان نمایشگاه کتاب بودم و کتاب‌هایی را به قفسه کتابخانه‌مان افزودم. تمام زندگی برای درس و غیر درس کتاب به دست بوده‌ام و برایم از بزرگ‌ترین لذت‌های دنیاست، ان‌شالله که فرصت خواندنشان به همین زودی‌ها پیش بیاید.

در نمایشگاه بین المللی کتاب، سری هم به غرفه جمعیت هلال احمر زدم، غرفه کوچکی در بخش کتاب های دانشگاهی. کتاب ها و مجلات جدید را تورقی کردم و با بچه های معاونت آموزش و پژوهش گفت‌وگویی کردم. برای توسعه انتشارات جمعیت هلال احمر و با توجه به مشکلاتی که برای موسسه علمی کاربردی پیش آمده، ایده ها و راهکارهای جدیدی دارند. باید همه کمک کنیم تا با تمرکز کارها و فعالیت ها خروجی های علمی و عمومی مرتبط را توسعه بدهیم.

فناوری به کمک امداد می‌آید

در اوایل اردیبهشت ماه فرصتی دست داد تا در دیدار با معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری هماهنگی های خود را برای توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه در حوزه امداد و نجات افزایش دهیم.

سالانه خسارت‌های مادی و معنوی بسیاری به دنبال بلایای طبیعی و برخی حوادث انسانی در کشور متحمل می شویم که سیل اخیر نمونه ای از آن بود و لذا با توجه به ارتباط مستقیم هلال‌احمر با این بلایا باید بتوانیم خود را پیشرو، فناور و مجهز به ابزارهای به‌روز کنیم.

در این دیدار تاکید داشتم که در نظر داریم تا در سال جاری با تمرکز بر فناوری، توسعه فعالیت‌های فناورانه و استفاده از توانمندی‌های سازمان‌های متولی و دانشگاه‌ها، نیازها و خلا‌های موجود را کاهش دهیم. دکتر ستاری هم برای حمایت و مساعدت به هلال احمر در این زمینه  از جمله راه اندازی مرکز شتابدهی و نوآوری اعلام آمادگی کرد.

سیل مهربانی در اتاق بازرگانی

به‌عنوان یک هلال احمری تنها زمانی که ضرورتی هست تا در جمع اعضای اتاق بازرگانی حضور یابی؛ وقتی است که به نیابت از مردم باید دست نیاز به سوی فعالان اقتصادی کشور دراز کنی تا از مهربانی لبریز شوی. کمک اولیه ۲۰ میلیارد تومانی به سیل‌زدگان یعنی اینکه حتی در اوج خشکسالی، عشق در این دیار فراموش نمی‌شود.

جمع زیادی از اعضای اتاق بازرگانی کشور قصد داشتند در نشستی روش‌های کمک رسانی به سیل زدگان از سوی فعالان اقتصادی کشور را بررسی کنند. از من هم برای حضور در این نشست دعوت به عمل آمد و فرصتی دست داد تا دوباره مشکلات مردم سیل زده را در میان تجار بزرگ ایرانی مرور کنم. خوشبختانه در این نشست هر یک از اعضای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور مبلغی را برای کمک به سیل زدگان تعهد کردند که در مجموع بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان شد. 

خدوم و شجاع؛ مثل هلال احمری ها

اوائل اردیبهشت ماه مجموعه ای از همین گزارش های اقدام که هم اکنون می خوانید، را در قالب دو کتابچه برای رئیس محترم ‌جمهوری فرستادم. ایشان در هامش نامه من متنی را نوشته بودند که از سوی دکتر واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، به ما ابلاغ شد و خستگی یکی دو ماه کار سخت را از تن همه ما زدود.

متن پیام تشکر رئیس محترم ‌جمهوری بدین شرح بود: «به دلیل ایثار و فداکاری جمعیت هلال احمر، به ویژه در سیل اخیر از همه مسئولان جمعیت به ویژه جنابعالی تقدیر می‌شود. تشکر اینجانب را به نحو مناسب به پرسنل خدوم و شجاع آن جمعیت ابلاغ نمایید.»

من هم بلافاصله در تقدیرنامه‌ها و پیام‌های جداگانه‌ای پیام تشکر ایشان را به همه امدادگران، داوطلبان، جوانان و مدیران جمعیت ابلاغ کردم.

هیات حاکمه؛ فرصتی برای اعتراض

در اردیبهشت ماه برای شرکت در سی و نهمین نشست هیات حاکمه فدراسیون بین المللی عازم ژنو شدم. این نشست و دیدارهای جانبی آن فرصت خوبی بود تا درباره تاثیرگذاری تحریم‌های غیرانسانی آمریکا بر روند امدادرسانی به سیل زدگان نیز مذاکرات خوبی انجام دهم.

در این نشست گزارش های ۶ ماهه رئیس و دبیرکل  فدراسیون بین المللی و چهار نواب رئیس در مناطق چهارگانه فدراسیون استماع شد و هیات حاکمه در جلسات خود به موضوع استراتژی ۲۰۳۰ و بحث و گفت‌وگو پیرامون پیش نویس تهیه شده هم پرداخت. این استراتژی قرار است پس از تایید هیات حاکمه در دسامبر ۲۰۱۹ در مجمع عمومی به تصویب برسد. همچنین تغییرات اساسنامه‌ای و تغییرات در معیارهای انتخاباتی در کمیسیونها و سایر بخشهای فدراسیون بین المللی نیز مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

من در حاشیه نشست هیات حاکمه با آقای پیتر مائورر، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ هم ملاقات کردم. در این ملاقات ضمن تاکید بر روابط نزدیک و اقدامات  مشترک، خواهان گسترش همکاری های موجود شدم و با ابراز نگرانی از تاثیرات تحریم ها بر فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر به عنوان یک سازمان بشردوستانه از کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ درخواست کردم با توجه به جایگاه این نهاد بین‌المللی تلاش کند تا راهی برای دریافت کمک‌های نقدی از خارج از کشور باز شود و جمعیت هلال احمر بتواند به نحو شایسته فعالیت‌های بشردوستانه خود را به منظور کمک به مردم آسیب دیده در ایران ادامه دهد. آقای مائورر هم ضمن  تاکید بر اصول کمیته بین المللی صلیب سرخ مبنی بر  نظارت بر عدم تاثیر تحریم ها بر فعالیت‌های بشردوستانه اظهار کرد: بخوبی مشکلات جمعیت هلال احمر را درک می کند و قول داد همه تلاش خود را بکند تا راهی را برای انتقال پول به جمعیت هلال احمر بیابد.

در این دیدار او قول داد کمک مالی ۱۰۰ هزار یورویی به جمعیت را به ۴۰۰ هزار دلار افزایش دهد.

سیل مهربانی جاری است

دومین هفته هلال‌احمر در دوران مدیریتی‌ام بر این نهاد مردمی را نیز در اردیبهشت ماه تجربه کردم. ماه رمضان امسال در روزهای ابتدایی اردیبهشت واقع شده بود و به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم تا برنامه های مرتبط با این هفته را کمی زودتر و با شعار «سیل مهربانی جاری است» شروع کنیم. در شروع این هفته ( ۱۲تا ۱۹ اردیبهشت) در پیامی این روز و هفته فرخنده را به همه اعضای این خانواده برزگ تبریک گفتم. بخش هایی از این پیام به این شرح بود:

تقارن « طرح امداد و نجات نوروزی» با «عملیات بی‌وقفه در استان‌های سیل‌زده» که هنوز هم در برخی مناطق ادامه دارد، رنگ و بویی خاص به هفته هلال احمر امسال بخشید؛ زیرا آنچه در هفته‌های پایانی سال ۹۷ و در هفته‌های نخستین سال ۹۸ با دستان پرتوان شما و به نام هلال احمر ثبت شد تا ابد در ذهن تاریخ بشردوستی کشور باقی می‌ماند و سرمشق و مایه افتخار نسل‌های آینده داوطلبان و امدادگران خواهد بود.

در شرایطی که تحریم‌ها نیز بر اقدام‌های بشردوستانه هلال احمر تاثیر گذاشته است، شما امدادگران، نجاتگران و داوطلبان و جوانان جمعیت هلال احمر با همت عالی و توان والای خود خلاء برخی امکانات امدادی را پر کردید و اجازه ندادید هموطنان گرفتار در سیل متحمل ذره‌ای ناراحتی و اضطراب شوند؛ با اخلاق نیکو و سعه صدر با آسیب‌دیدگان بحران رفتار کردید و نوعدوستی را فدای خستگی ساعت‌ها تلاش نکردید و ثمره همه خوبی‌هایتان آن شد که بار دیگر از آزمونی خطیر سربلند بیرون آمدید و اعتماد مردم را به هلال احمر صدچندان کردید تا جایی که بخش اعظمی از کمک‌های مردم به سیل‌زدگان اخیر، از طریق هلال احمر انجام شده است.

قلم و کلام برای قدردانی از بزرگی داوطلبان، امدادگران، جوانان، کارکنان و همه اعضای خانواده بزرگ هلال احمر همیشه عاجز بوده و این بار نیز به سان گذشته است؛ امروز رئیس جمهوری محترم و عزیز نیز در هامش نامه گزارش عملکرد جمعیت هلال احمر، اینجانب را مکلف کرده تا پیام قدردانی وی را به شما انسان هایِ به تعبیر ایشان “خدوم و شجاع” ابلاغ کنم و در این میان، بزرگترین قدردانی من، ادای احترام به یکایک شما و طلب سلامت و توفیق در کار و زندگی از خداوند بزرگ برای همه شما عزیزان است.

استارتاپ ویکند؛ یک جمعه شیرین

نخستین رویداد فناورانه در حوزه امداد و نجات و خدمات داوطلبانه؛ نخستین برنامه کلیدی هفته هلال احمر بود. رویدادی که مقدمات برگزاری آن از اواخر سال گذشته فراهم آمده بود و حالا از قضای روزگار پس از سیل اخیر با مقتضیات زمانی کاملا هماهنگ شده بود.

بعداز ظهر جمعه در اختتامیه آن حاضر شدم و یکی از روزهای شیرین در دوران کاری ام در جمعیت هلال احمر بود. با جمعی از جوانان و انسان های خلاق و فناوری روبه‌رو شدم که برای کمک به انساندوستی و یاری به هم نوع با ارزش ترین متاع خود را به صحنه آورده بودند: فکر خلاق. ۲۱۱ ایده در این رویداد شرکت کرده بودند که در مجموع ۳۶ گروه به مرحله نهایی راه یافته بودند و در نهایت هم ۴ ایده و محصول برتر توسط هیات داوران انتخاب شد که همه آنها خلاقانه و متناسب با نیازهای موجود بودند. اگرچه که از نظر من همه برنده بودند. در حوزه امداد و نجات و خدمات داوطلبانه و فعالیت های بشردوستانه اصلا بازنده ای وجود ندارد. از نظر من همه آن ۲۱۱ گروه و ایده شرکت کننده و همه گروه‌های منتخب برنده این رویداد بودند. اگر مجموعه تلاش های همه ما فقط منجر به نجات جان یک انسان بشود، همه به هدف مان رسیده ایم.

این رویداد یک شروع هیجان انگیز و محکم برای شناسایی و بهره‌گیری از ایده های کوچک و بزرگ در حوزه امداد و نجات و خدمات داوطلبانه بود، اما گام های بعدی مهم تر است. باید با همکاری همه اعضا و ارکان جمعیت هلال احمر و نیز سایر دستگاه‎های دولتی از جمله معاونت علمی و فناوری و دستگاه‌های درگیر در مدیریت بحران فضا و بستری برای حمایت از این ایده‌ها تا مرحله نهایی و رفع نیاز فراهم کنیم. از همان لحظه ای که این رویداد تمام شد باید تلاشمان را در این زمینه چند برابر می‌کردیم. حتما لازم است در گام‌های بعدی فراخوان بر اساس مشکلات و مسائل اساسی حوزه امداد و نجات و خدمات داوطلبانه صورت بگیرد. ما نیازها، مسائل و کمبودهای بسیاری داریم که حتی در همین سیل اخیر هم خود را نشان داد. قطعا گروه‌های دانشگاهی، شرکت های دانش بنیان و گروه‌های فناور بسیاری هستند که می‌توانند برای حل این مسایل و رفع نیازها پیشنهادات خوبی بدهند. اما تا به حال حلقه ارتباطی و ساز و کاری در این زمینه وجود نداشته که به حوزه اجرا و عملیات وصل شود. حتما لازم است بستری برای ورود آنها به جمعیت هلال احمر باز کنیم.

میثاق را تجدید کردیم

تجدید میثاق هلال‌احمری‌ها با آرمان‌های امام خمینی (ره) از جمله اولین و دائمی‌ترین برنامه‌های هفته هلال‌احمر است که این بار هم با شکوه هرچه تمام تر برگزار شد. به همراه جمع زیادی از مدیران و امدادگران هلال احمری یکدست و یکرنگ در مرقد مطهر امام راحل(ره) حاضر شدیم و با نثار تاج گل و قرائت زیارتنامه یاد و خاطره پیر جماران را گرامی داشتیم و با او عهد و میثاق دوباره‌ای بستیم که دستگیر نیازمندان باشیم.

رئیس کمیته‌امداد در ساختمان صلح

در نیمه اردیبهشت و سومین روز از هفته هلال احمر در ساختمان صلح میزبان مهندس پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) بودیم؛ جلسه صمیمانه و مفیدی که نتایج موثری برای ادامه روند امدادرسانی به سیل زدگان و توسعه همکاری های متقابل برای جامعه هدف به دنبال داشت.

او در این نشست با اشاره به اعتماد مردم به جمعیت هلال احمر اظهار کرد: مردم به هلال‌احمر اعتماد دارند و این اعتماد در فضای بین المللی هم وجود دارد که اگر تحریم های بانکی اجازه دهد می توان از آن برای جلب کمک های خارجی هم استفاده کرد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) به همکاری های میان کمیته و هلال در مناطق سیل زده اشاره کرد و گفت: در این حادثه همکاری میان کمیته امداد و جمعیت هلال احمر بسیار خوب بود و با همین روند می توان امیدوار بود که وضعیت آسیب دیدگان سریع تر از حوادث قبلی بهبود یابد .در حال حاضر که رسیدگی های اولیه و اضطراری رو به اتمام است، نیازمندی های منطقه بیشتر هم شده است. بنابراین ضرورت دارد تلاش های ما نیز به صورت مستمر ادامه یابد. با توجه به نزدیک شدن به تابستان و گرمای هوا، بحث‌های بهداشتی و تامین لوازم سرمایشی از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

فتاح با تشریح وضعیت جامعه هدف تحت پوشش کمیته امداد و فعالیت های برنامه ریزی شده برای آنها اظهار امیدواری کرد تا پایان سال جاری بتوان وضعیت آنها را برای ساخت مسکن و تامین وسایل ضروری زندگی سر و سامان داد.

من هم در این دیدار صمیمانه از خدمات رئیس کمیته امداد در حوزه های مختلف تقدیر کردم و گفتم حضور شما در پست های مختلف همواره منشاء خیر و برکت و زندگی شما همواره پر از کار نیک بوده است.

در این دیدار تاکید کردم که خوشبختانه این همکاری بسیار خوب بود و در طول فعالیت گزارشی هم از عدم هماهنگی نداشتیم و این مساله می تواند نویدبخش این موضوع باشد که ما بتوانیم این همکاری ها را نهادینه کنیم و با ایجاد ساختاری منسجم بتوانیم از این پتانسیل استفاده بیشتری ببریم، به گونه ای که تغییر و تحولات مدیریتی به آن خدشه ای وارد نکند.

در این دیدار با اشاره به فصول مشترک میان دو نهاد چند پیشنهاد را هم مطرح کردم. نخست اینکه کمیته امداد از جنبه ای مرکز امدادی است و در این زمینه مسئولیت خدمت رسانی به گروه خاصی را به عهده دارد. کمیته امداد جامعه هدف مشخصی دارد و همین مساله در خدمات رسانی می تواند بسیار به ما کمک کند. یکی از مشکلاتی که گاهی در بعضی از حوادث با آن مواجه هستیم این است که اطلاعات دقیقی از خانوارهای مناطق حادثه‌دیده نداریم. در اینگونه موارد قطعا اطلاعات افراد تحت پوشش کمیته امداد می تواند به کمک ما بیاید.

دومین پیشنهاد استفاده از ظرفیت جامعه هدف تحت پوشش کمیته امداد برای ارائه آموزش‌های همگانی بود. ما باید ارائه آموزش های همگانی خود را توسعه بدهیم و در این میان جمعیت ۴ میلیونی تحت پوشش کمیته امداد نیز جامعه آماری مناسبی است و می توان از این ظرفیت برای ارائه و گسترش آموزش های همگانی بهره برد.

سومین موضوع پیشنهادی و فصل مشترک فعالیت هایمان این بود که خیّرین زیادی به کمیته امداد و جمعیت هلال‌احمر متصل هستند و باید با همکاری یکدیگر این ظرفیت را مدیریت کنیم تا کمک ها به صورت هدایت شده میان نیازمندان و حادثه‌دیدگان در حوادث توزیع شود. انجام چنین کاری منجر به این می شود که کمک ها عادلانه تقسیم شود و شاهد این نباشیم که فردی از چند مسیر کمک دریافت کرده و فردی یک بار هم به او خدمت داده نشده باشد.

علاوه بر همه اینها آمادگی هلال احمر را برای توسعه خدمات به جمعیت تحت پوشش کمیته امداد اعلام کردم. بطور مثال ما در درمان مستقیم وظیفه ای نداریم اما در زمینه توانبخشی که در افزایش تاب آوری و مقاومت جامعه تاثیر دارد وظایفی به عهده داریم و در این زمینه مراکز جامع توانبخشی را نیز در سراسر کشور راه اندازی کرده ایم. این مراکز به افرادی که نیازمند چنین خدماتی هستند و توان مالی مناسبی هم ندارند خدمات مناسبی ارائه می کند. ما در این زمینه آمادگی همکاری با کمیته امداد را داریم و تا حد توانمان به مددجویان خدمت رسانی کنیم.

 در این دیدار محمد نصیری، رئیس سازمان داوطلبان و فاطمه رهبر، معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد هم حضور داشتند و گزارش های خوبی ارائه کردند. در پایان مقرر شده این دو نفر به نمایندگی از طرفین تفاهم نامه ای را تنظیم و برای امضا آماده کنند.

در همین هفته و بعد از این دیدار، دکتر وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی هم به ساختمان صلح آمد. جلسه با وی نیز مفید و سازنده بود و تفاهم خوبی ایجاد شد. امیدوارم با تعامل شکل گرفته میان جمعیت هلال احمر با سازمان های حمایتی مثل کمیته امداد و سازمان بهزیستی بتوانیم گره بیشتری از کار محرومان و آسیب دیدگان باز کنیم.

به یاد شهدای امدادگر

همیشه و از هر فرصتی برای دیدار با خانواده شهدای امدادگر هلال احمر استقبال می کنم؛ هفته هلال احمر که جای خود دارد. در نیمه های هفته با همراهی مشاور امور ایثارگران و مدیرکل روابط عمومی به دیدار خانواده شهید محمود غیاث آبادی رفتم تا یاد و خاطره امدادگران شهید دوران دفاع مقدس را گرامی بداریم.

شهید محمود غیاث آبادی در سال ۱۳۶۲ به منظور پاکسازی منطقه مین، حدود ۳۵ روز به منطقه جنگی رفته بود. سپس در سال ۱۳۶۳ بعد از اخذ دیپلم و شرکت در مرحله اول کنکور سراسری به عنوان امدادگر به مدت یک ماه در بیمارستان امام خمینی (ره) آموزش دیده و سپس راهی جبهه شده بود. شهید غیاث آبادی ۳۱ شهریور سال ۶۳ بر اثر برخورد ترکش خمپاره در منطقه چنگوله استان ایلام به شهادت رسید. یاد و نامش گرامی باد.

دیدار با مدیران مسئول

اصحاب رسانه چشم و گوش بینای افکار عمومی هستند. از دل حرف ها و تجربیات روزمره آنها می‌شود، تصویری واقعی تر از خواسته ها و نیازهای مردم و بازتابی روشن از عملکرد خود را دید.

بعد از یک بحران فراگیر در کشور و در هفته هلال احمر توفیقی دست داد تا در نشستی دوستانه کنار جمعی از مدیران مسئول و سردبیران رسانه های مختلف بنشینم و از دل نظرات و تجربیات آنها به تصویری واقعی تر از جمعیت هلال احمر از نگاه مخاطب بیرونی دست پیدا کنم.

عمیقا اعتقاد دارم مدیریت رسانه ای بحران گاهی سخت تر از مدیریت میدانی بحران است. اگر تبعات یک بحران طبیعی را در افکار عمومی جامعه و در اذهان آسیب دیدگان کنترل نکنیم قطعا مدیریت صحنه ای حادثه بسیار دشوار خواهد بود. رسانه های جمعی بازوی توانمند ما در مدیریت بحران هستند. ارائه اطلاعات صحیح به افکار عمومی و مقابله با شایعات و اخبار کذب دو کار بزرگ آنها برای کمک به ما در امدادرسانی به آسیب دیدگان است. قطعا با همکاری و نزدیکی بیشتر با همدیگر می توانیم در این زمینه موفقیت بیشتری کسب کنیم.

یادداشتی برای ایران

«آنچه احتمالا درباره هلال احمر نمی دانید…» این عنوان یادداشتی بود که به مناسبت روزجهانی صلیب سرخ و هلال احمر در روزنامه ایران منتشر کردم. یادداشت را کامل بخوانید:

امروز چهارشنبه ۸ ماه می و ۱۸ اردیبهشت، روزجهانی صلیب سرخ و هلال احمر است. ۹۷ سال پس از تاسیس هلال احمر در کشور حالا مطمئن هستیم که مردم ما این نهاد مردمی را می شناسند، دوستش دارند و به آن اعتماد می کنند. نشانه های زیادی هست که این شناخت، دوست داشتن و اعتماد را تایید می‌کند که آخرینش لطف شما در سپردن بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان پول نقد به هلال احمر است تا به دست مردم سیل زده برسانیم.

گاهی اما فکر کرده ام با وجود همه شناختی که مردم از جمعیت هلال احمر دارند، نکاتی درباره این نهاد هست که خیلی ها نمی دانند. در گفت‌وگو با برخی شهروندان و با توجه به پرسش ها و انتقاد هایی که دارند، متوجه شده ام هنوز نکات زیادی در باره هلال احمر هست که مردم نمی دانند. ترجیح می دهم در این یادداشت کوتاه به مناسبت روز جهانی، به جای ارائه گزارش کار، برخی از این نکات را مرور بکنم:

۱- بسیاری از کسانی که در ماموریت ها و عملیات های امداد و نجات در جاده و کوهستان و دریا می بینید، کارمند و حقوق بگیر ما نیستند، بلکه داوطلبانی هستند که بی مزد و منت خدمت می کنند.تعداد کل کارکنان رسمی جمعیت هلال احمر شامل کادر اداری و امدادی در کشور به ۹ هزار نفر هم نمی رسد. این در حالی است که فقط در همین سیل اخیر بیش از ۴۰ هزار نفر نیروی داوطلب به ما در رسیدگی به امور سیل زدگان کمک می کردند.

۲- ما موظفیم به هر فردی که آماده ارائه کار دواطلبی است، فرصت کار داوطلبی و در شرایطی هم لباس و کاور بدهیم. ممکن است گاهی فردی با پوشش ما خودسرانه اقدامی انجام بدهد که مورد تایید ما نبوده یا حتی در تضاد با وظایف ما باشد، بنابراین هر کسی که لباس هلال احمر بر تن داشت لزوما ارتباط ساختاری با جمعیت هلال احمر ندارد. این لباس و آرم، یک پوشش انسانی برای انجام وظایف بشردوستانه است و هر کسی که آن را پوشید باید شرایط مرتبط با آن را رعایت کند.

۳- ما وظایف دولتی داریم اما یک نهاد دولتی نیستیم. دولت وظایفی را بر عهده هلال احمر گذاشته و هزینه تمام شده ارائه آن خدمات را نیز پرداخت می کند اما هلال احمر طبق اساسنامه یک نهاد غیردولتی و غیر انتفاعی است.قبول داریم که این نهاد مردمی گاهی بنا به دلایل و نیازهایی در کشور به سمت حاکمیتی شدن حرکت کرده است،اما ما زیر مجموعه دولت محسوب نمی شویم. یک مجموعه مردمی هستیم با برخی وظایف معین برای حاکمیت؛همین!

۴- برخی از اقداماتی که می بینید جمعیت هلال احمر به آنها ورود کرده، به لحاظ سازمانی وظیفه این مجموعه نیست. بلکه گاهی به درخواست و سفارش دستگاه های مسئول و به عنوان دستگاه معین صورت می گیرد. مثلا اگر در جاده یا کوهستان، امدادرسانی می کنیم به این دلیل است که دستگاه مشخصی متولی آن نیست و یا امکان پوشش گسترده آن توسط یک دستگاه دولتی وجود ندارد.

۵- خیلی از شما شاید هلال احمر را مساوی فعالیت های امداد و نجات و خلاصه در آن بدانید.اما این حوزه تنها بخشی از فعالیت های ماست. حجم فعالیت های ما در حوزه های داوطلبان و جوانان با تمرکز بر رویکردهای فرهنگی و اجتماعی اگر بیشتر نباشد، کمتر نیست.

۶- کاهش آلام بشری یکی از تکالیف اصلی ماست.اگر می بیند در بحران بی آبی سیستان و بلوچستان یا آتش سوزی مدارس ورود می کنیم، دخالت در وظایف دیگران نیست؛ در حال تحقق یکی از مهم ترین اهداف مان هستیم.

۷- و دست آخر شاید این را ندانید که رئیس جمعیت هلال احمر در یک فرایند انتخابی توسط یک شورای عالی متشکل از افراد مختلف شامل نمایندگان داوطلبان، نمایندگان رئیس جمهوری و برخی مدیران ارشد هلال احمر، به رئیس جمهوری برای انتصاب معرفی می شود و به طور مستقیم به این سمت گمارده نمی شود. من؛ علی‌اصغر پیوندی توفیق دارم دهمین رئیس جمعیت هلال احمر در طول ۹۷ سال گذشته باشم. اما هم شما و هم من این را خوب می دانیم که آخرینش نیستم. توفیق خدمت در این سنگر روزی تمام خواهد شد، همه تلاش من این است که آن روز اگر بخواهم به مردم ایران گزارش بدهم، در برابر شما سربلند باشم.

میهمان رئیس جمهوری

هجدهم اردیبهشت ماه در روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر افطار را همراه جمع زیادی از دست اندرکاران امدادونجات در سیل اخیر میهمان رییس محترم جمهور بودیم.

رئیس جمهوری در این دیدار تاکید کرد که صحنه کمک‌رسانی ملت ایران به آسیب‌دیدگان سیل اخیر، غایب نداشت. او با قدردانی از تلاش همه نیروهای ایثارگر افزود: نیروهای ایثارگر در حادثه سیل اخیر به خوبی در صحنه حاضر شدند و کار بسیار بزرگی در این زمینه انجام دادند و این اقدامات جزء سوابق بسیار درخشان تاریخ امداد و نجات، کمک، تعاون و خدمت در کشور خواهد بود.

خانواده بزرگ هلال احمر در این روز نیز مثل همیشه مورد لطف و عنایت ایشان قرار گرفتند. “هلال احمر در سختی ها و مشکلات، چشم امید مردم است” این سخن ایشان به مناسبت روزجهانی هلال احمر که در صفحه شخصی شان در اینستاگرام به مناسبت همین روز منتشر شد را پیش چشم خود قرار می دهیم و تلاش می کنیم هیچ آسیب دیده و نیازمندی از آستان این نهاد مردمی و امدادی ناامید بازنگردد.

فداکار چون مهدی

حتی تصور کردنش هم سخت است. تنها پسرت را برای نجات دادن جان یک انسان از دست داده باشی و آنگاه تنها خواسته ات این باشد که اگر می توانید کاری برای زندگی فردی کنید که جان پسرت بخاطر نجات او از دست رفته.

در شبی که روزش را در تمام جهان به نام صلیب سرخ و هلال احمر گرامی می داشتند، میهمان خانواده ای ایثارگر و فداکار در فردیس کرج بودیم و از نهایت انسان دوستی شان درس صبر و استقامت گرفتیم.

مرحوم مهدی رسول زاده اواخر سال گذشته جان مردی را که از فرط خستگی و گرسنگی درون ریل مترو سقوط کرده بود، نجات داد ولی خودش بدلیل برخورد با قطار دچار مرگ مغزی شد و خانواده اش فداکاری او را با اهدای اعضای بدنش کامل کردند.

مرحوم رسول زاده و خانواده اش ثابت کردند که انسان دوستی، فریاد بلند مردمان این دیار است و من به نمایندگی از همه امدادگران و داوطلبانی که در راه نجات جان انسان ها از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند، این روحیه بزرگ را ستودم.

تنها خواسته این خانواده شریف این بود که بتوانیم مرهمی بر دردهای همان کسی باشیم که پسرشان به خاطر نجات جان او، از میانشان رفته بود. شاید می خواستند کار بزرگ پسرشان به نحو احسن تکمیل شود. برای تسکین آلام هر دو خانواده نهایت تلاش مان را می کنیم.

پرشور در نماز جمعه تهران

آخرین برنامه هفته هلال احمر، حضور در نماز جمعه تهران بود. بیستم اردیبهشت ماه به همراه ۵۰۰ نفر از داوطلبان، امدادگران، جوانان، کارکنان و مدیران هلال احمری در نماز جمعه تهران که به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری اقامه می شد، شرکت کردیم. سخنران پیش از خطبه ها هم با هماهنگی های صورت گرفته، حجت الاسلام والمسلیمن عبدالحسین معزی، نماینده محترم ولی فقیه در جمعیت هلال احمر بود که در سخنان خود به خوبی اهداف بلند هلال احمر و خدمات ارایه شده در سیل اخیر را تبیین نمودند.

حجه الاسلام حاج علی اکبری نیز در خطبه های نماز با اشاره به خدمات ارایه شده در سیل اخیر از هماهنگی های موجود و ارایه خدمات مخلصانه هلال احمری ها تقدیر کرد.

توسعه همکاری‌های هلال‌احمر و جهاد دانشگاهی

پساسیل، فرصت خوبی برای توسعه همکاری هاست. همیشه بعداز یک بحران فراگیر فرصت های خوبی برای همکاری های دو و یا چند جانبه پیش می آید که به توسعه کیفی و کمی کارها و آمادگی بیشتر برای بحران های احتمالی بعدی کمک می کند. جمعیت هلال احمر و جهاددانشگاهی هر دو نهادهایی جهادی اند، یکی در عرصه دانش های عمومی و کاربردی و دیگری در عرصه فرایندهای امدادی. بنابراین نشستیم و در یک جمع صمیمانه از مدیران دو طرف، تفاهم نامه ای برای توسعه همکاری ها امضا کردیم.

جهاد دانشگاهی ثمره انقلاب است که در دانشگاه شکل گرفته و ارگان توانمندی است که بسیاری از مشکلات فرهنگی، اجتماعی، علمی و درمانی کشور را به دوش می‌کشد. امیدوارم با توجه به بسترهای مشترکی که وجود دارد بتوانیم از ظرفیت های موجود برای ارتقای توانمندی های دو طرف در زمینه رفع اصولی تر و علمی تر نیازهای مردم بهره ببریم. امضای این تفاهم نامه می تواند نقطه عطفی برای فعالیت بهتر، موثرتر و منطقی تر میان جهاد دانشگاهی و جمعیت هلال احمر در حوزه های مختلف از جمله فناوری های نوین دارویی، خدمات داوطلبانه، پژوهش های کاربردی و خدمات فرهنگی اجتماعی مختلف باشد.

جلسات سازنده؛ از وزارت بهداشت تا حج و زیارت

در ابتدای سال جاری به دلیل مشغله های فراوان مرتبط با سیل، امکان برقراری جلسات با مسئولان مختلف برای هماهنگی بیشتر پیرامون مسایل و برنامه های مشترک را پیدا نکردم. در اردیبهشت ماه تعدادی از این دیدارها انجام شد. خدمت جناب  آقای دکتر نمکی، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیدم و توافقات خوبی در حوزه های کاری مشترک انجام شد. با جناب آقای مرتضی بانک، معاون رییس جمهور و رییس سازمان مناطق آزاد کشور جلسه مفید و سازنده ای داشتم. همچنین در دیدار با حجت الاسلام نواب، نماینده جدید مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی هم ضمن تبریک انتصاب ایشان، هماهنگی های خوبی برای حج امسال صورت گرفت.

چیتگر؛ حضور در میان مردم

نمایشگاه ارایه خدمات و نمایش توانمندی های هلال احمر در جوار دریاچه چیتگر از جمله فعالیت های مهم در هفته هلال احمر بود. نمایشگاه ۱۲ روزه ای که شلوغی و استقبال مردم تهران از آن نشان داد می تواند در موقعیت های دیگر نیز در طول سال و در بوستان های دیگر تهران ادامه یابد. ما در جمعیت هلال احمر به چنین ارتباط نزدیکی با مردم به شدت احتیاج داریم.

در یکی از آخرین روزهای نمایشگاه بازدیدی از آن داشتم و از نزدیک با مردم و حاضران در نمایشگاه و برنامه های جانبی آن گفتگویی صمیمانه داشتم. قدردانی مردم از خدمات هلال احمر واقعا خستگی کار را از تن همه همکاران هلال احمری می زدود.

حسن آباد؛ افطار در جمع امدادگران
به رسم مالوف، یکی از افطارهای ماه مبارک رمضان را در کنار امدادگران سختکوش هلال احمر باز کردم و این بار قرعه به نام امدادگران پایگاه اقماری حسن آباد در مسیر جاده تهران به قم افتاد. شبی خوش و اوقاتی دلپذیر بود. پس از نماز و افطار تا پاسی از شب با امدادگران و نجاتگران پایگاه گپ و گفتی داشتیم و برخی موانع و مشکلات موجود را نیز مرور کردیم. پایگاههای اقماری تهران، مراکزی مهم در حوالی تهران هستند که برای حوادث بزرگ پایتخت از جمله زلزله بسیار مهم و ضروری به حساب می آیند و حتما لازم است با برنامه ریزی پایدار، آنها را تقویت کنیم.

مدیری جدید برای حراست

پست مدیرت حراست در جمعیت هلال احمر از جمله پست های حساسی است که انتخاب برای آن بسیار دشوار است. با توجه به نیاز شهرداری تهران به خدمات آقای دکتر مهدی کرمی و انتصاب ایشان به سمت رئیس مرکز حراست آن سازمان، ضرورت داشت نسبت به انتصاب فرد شایسته و جایگزین اقدام شود. نزدیک به دوماه طول کشید تا توانستیم جانشین شایسته ای را بیابیم. جناب آقای مجید شهیدی از مدیران قدیمی و با سابقه در حوزه حراست و دارای تعاملات خوب، روحیه همکاری و توان برقراری ارتباط مثبت با بدنه اجرایی هستند که امیدوارم با بهره مندی از رهنمودهای کارشناسان و صاحبنظران، تمام توان و همت خود را در راستای برنامه ریزی تامین موجبات لازم در زمینه امور حفاظتی، پیشگیری بهنگام از بروز تخلفات، سازماندهی، نظارت و هدایت کلیه فعالیت ها و اقدامات حراستی، ناامن سازی سازی محیط برای افراد فرصت طلب و قانون شکن و برقراری امنیت خاطر مدیران و کارکنان خدوم و زحمت کش جمعیت به کارگیرد.

در محضر مقام معظم رهبری

دیدار کارگزاران و مسئولان نظام با مقام معظم رهبری از جمله سنت های حسنه ای است که هر ساله در ماه مبارک رمضان انجام می شود. امسال هم اواخر اردیبهشت ماه توفیق حضور در این دیدار ارزشمند را داشتم.

مقام معظم رهبری مثل همیشه بیانات و نکات ارزشمندی چه در خصوص فضایل اخلاقی ماه رمضان و ضرورت های کار و مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی و همچنین مسایل روز داخلی و خارجی داشتند و در بخش هایی از بیانات خود به ماجرای سیل نیز اشاره کردند.

ایشان فرصت جبران خسارات سیل را فرصت خوبی برای رونق بخشهای مختلف تولید خواندند و تأکید کردند: باید اعتبارات جبرانی مناطق سیل‌زده را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و هدایت کرد که به رونق کارخانه‌ها منجر شود.

نکته ارزشمندی که مطمئنا باید پیش چشم ما برای هزینه کرد مشارکت های مردمی نیز قرار بگیرد و ان شاالله همین گونه خواهد شد.

روزی برای روابط عمومی ها

۲۷ اردیبهشت ماه، روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی بود. به مناسبت این روز در میان کارکنان اداره کل روابط عمومی حاضر شدم و به نمایندگی از همه کارکنان سختکوش روابط عمومی هلال احمر در سراسر کشور و همه داوطلبان، جوانان و مدیرانی که در این عرصه باور این نهاد مردمی بوده اند، این روز را تبریک گفتم.

از نظر من روابط عمومی یک فرد یا یک اداره نیست بلکه یک ساختار است و همه اعضای یک سازمان در هر پست و جایگاهی در قالب این ساختار قرار می گیرند. جمعیت هلال احمر یک نهاد مردمی و ارتباطی است. قطعا در چنین سازمانی ارتباطات بهینه، شفافیت و اطلاع رسانی نقش مهم تری دارد. باید همه با هم تلاش کنیم تا جریان ارتباطات و ساختار روابط عمومی در درون این سازمان کهن روز به روز شکوفاتر شود.

دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر


١٢:٢٢ - دوشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ١١٤٢٩٢    /    تعداد نمایش : ٦٩خروج