يکشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٨
طرح "نذر آب ۲" با هدف رسیدگی به مناطق خشکسالی‌زده استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان در حال اجرا است و علاوه بر ارائه خدماتی به منظور تسهیل در رسیدن آب شرب به هموطنان این مناطق، خدمات معیشتی، حمایتی و فرهنگی را نیز ارائه می‌کند.
 


  چاپ        ارسال به دوست

همراه با داوطلبی که به‌صورت رایگان به دانش‌آموزانِ مناطق محروم مشاوره می‌دهد

گفتم «کار تو به هزار رتبه‌برترِ کنکور می‌ارزد»!

«علیرضا سلطانی» دکترای عمران دارد و فوق‌لیسانس مشاوره. او داوطلب جمعیت هلال‌احمر است و اهل تویسرکان در استان همدان. آقای سلطانی معتقد است فعالیت‌های هلال‌احمر می‌تواند فراتر از کارهای مرسوم باشد و به حوزه‌هایی که هدف‌اش محرومیت‌زدایی است وارد شود. او به‌صورت کاملا رایگان و داوطلبانه طرحی با نام «راه سعادت» راه‌اندازی کرده که طی آن دانش‌آموزانِ مناطق محروم در هلال‌احمر مشاوره‌تحصیلیِ رایگان می‌گیرند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان داوطلبان، سلطانی که 6سالی می‌شود عضو داوطلب هلال‌احمر است، یک سَمنِ محیط‌زیستی هم در تویسرکان دارد. او در این مورد می‌گوید: «ان‌جی‌اوها و هلال‌احمر هر دو هدفی انسان‌دوستانه دارند و مردم‌نهادند. هیچ‌کدام دنبال کسب درآمد و سود نیستند و هدف‌شان خدمت به مردم است.»

علیرضا سلطانی درباره‌ی طرح «راه سعادت» توضیح می‌دهد: «زمانی که در سال 83 کنکور قبول شدم و خواستم انتخاب‌رشته کنم، متوجه شدم که معمولا موسسات و آدم‌ها پول زیادی طلب می‌کنند. ازطرفی، وقتی با آن‌ها حرف می‌زدم، می‌دیدم که با جزئیات و اطلاعات کامل مشاوره نمی‌دهند. برای همین، در ذهن‌ام آمد که چرا این موسسات و مسئولان آموزشی کشور دفترچه‌ی مناسبی برای انتخاب‌رشته معرفی نمی‌کنند تا بچه‌ها آشناییِ درستی با رشته‌ها پیدا کنند. همین باعث شد که دغدغه‌ام آشنایی با رشته‌ها و دانشگاه‌ها شود. آن‌وقت‌ها مدام «پیک سنجش» می‌گرفتم. هرجا هم که آدم‌های مشغول در رشته‌های مختلف را می‌دیدم، با آن‌ها هم‌صحبت می‌شدم.»

این داوطلب تویسرکانی ادامه می‌دهد: «تقریبا وقتی لیسانس‌ام را گرفتم و زمان انتخاب‌رشته‌ی دانشگاه‌ها آغاز شد، به اطرافیان‌ام برای انتخاب‌رشته کمک کردم. وقتی هم که مقطع ارشد را به‌پایان رساندم، به اداره‌ی آموزش‌و‌پرورش رفتم و گفتم «می‌توانم به شما کمک کنم؟ پول هم نمی‌خواهم.» آن‌ها اما از لحاظ مکانی مشکل داشتند و به نتیجه‌ای نرسیدیم. در ذهن‌ام هلال‌احمر آمد. فورا به جمعیت رفتم و گفتم که «می‌خواهم به‌صورت رایگان به بچه‌های محروم از امکانات مشاوره‌تحصیلی بدهم. کمک‌ام می‌کنید؟» آن‌ها هم خوشحال شدند و حتی اتاق خودشان را برای این کار خالی کردند.»

سلطانی در ادامه می‌گوید: «در 5روزی که کارِ مشاوره را در هلال‌احمر انجام دادم، 400نفر آمدند و صفِ بزرگی هم تشکیل شد. به‌نظرم وقتی بحثِ خدمت به افراد مناطق محروم می‌شود، هلال‌احمر می‌تواند وارد شود. هدف‌مشترک محرومیت‌زدایی است. واقعا برای بسیاری از بچه‌ها هزینه‌های مشاوره‌تحصیلی زیاد است. من هیچ پولی برای مشاوره‌ها نگرفتم. فقط چندنفر خواستند داوطلبانه وجهی پرداخت کنند، که من هم از آن‌ها خواستم پول را به حساب هلال‌احمر واریز کنند؛ و این کار را هم انجام دادند.»

او در پایان می‌گوید: «امسال برای اولین‌بارچندنفر از کسانی که سال‌های پیش به آن‌ها مشاوره داده بودم با من تماس گرفتند و برای کمک در این طرح اعلام همراهی کردند. ما می‌خواهیم به‌جای انتقاد به در و دیوار، خودمان دست‌به‌کار شویم و قدمی برداریم. بچه‌های روستا سختی‌های زیادی می‌کشند. یک‌بار یکی از آن‌ها که رتبه‌ی خوبی هم آورده بود پیش من آمد. وقتی برایش از دانشگاه‌های نزدیک گفتم، جواب داد که نمی‌تواند برود. وقتی دلیلش را پرسیدم، پاسخ داد که «پدرم نابیناست و خودم خرج خانه را می‌دهم.» من هم بلند شدم و رویش را بوسیدم و گفتم: «کاری که تو می‌کنی، به هزار کنکور می‌ارزد.» بعدها که پیگیر شدم، فهمیدم که او معلم شده. واقعا خوشحال شدم. همین برای من خیلی ارزش دارد.»


١٤:٥٠ - دوشنبه ١٣ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ١١٤٢٠٢    /    تعداد نمایش : ١٥٣خروج