يکشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٨
طرح "نذر آب ۲" با هدف رسیدگی به مناطق خشکسالی‌زده استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان در حال اجرا است و علاوه بر ارائه خدماتی به منظور تسهیل در رسیدن آب شرب به هموطنان این مناطق، خدمات معیشتی، حمایتی و فرهنگی را نیز ارائه می‌کند.
 


  چاپ        ارسال به دوست

سازمان‌داوطلبان در سیل اخیر متفاوت عمل کرد/اگر ان‌جی‌اوها به هلال‌احمر وصل شوند، قدرت بیشتری پیدا خواهند کرد

دکتر مهرنوش کاوه، مدیرعامل موسسه امید فردا گفت: خیلی‌ها ادعای کار خیر داشتند، اما مدام به همدیگر انتقاد می‌کردند و پراکنده درحال فعالیت بودند. اما حالا وضع فرق کرده و هلال‌احمر با رویکرد جدیدی که در حوزه‌ی داوطلبان پیش گرفته، همه را دُورهم جمع کرده. این اتفاق خوبی است و من منتظر اتفاق‌های خیلی بهتری هم در جمعیت هستم.

 به گزارش روابط عمومی سازمان داوطلبان، کاوه ادامه داد: ما در موسسه‌ی امید فردا در هر بحرانی که پیش آمده، سعی کرده‌ایم حاضر باشیم و به یاری آسیب‌دیدگان بپردازیم. در سیل اخیر هم این موسسه کارِ جمع‌آوری کمک‌های غیرنقدیِ مردم را پیش گرفت. ما با جمعیت هلال‌احمر هماهنگ شدیم و درجریان نیازهای مناطق سیل‌زده قرار گرفتیم.

 

خانه‌تکانیِ کمدها

مدیرعامل موسسه‌ی امید فردا افزود: وسایل دست‌دوم را جمع می‌کردیم. یعنی فرض کردیم که مردم کمدهایشان را خانه‌تکانی می‌کنند و از وسایلی که کمتر استفاده کرده‌اند یا به هر دلیلی استفاده نشده، می‌توانیم برای کمک به حادثه‌دیدگان بهره ببریم. بخش قابل‌توجهی از لباس‌هایی که جمع کردیم اصلا استفاده نشده بود. به نظر من این شیوه می‌تواند جوابگو باشد. چون خیلی اوقات با کالاهایی مواجه می‌شویم که کیفیت خیلی بالایی دارند. با یک شست‌و‌شو و دسته‌بندی می‌توان آن‌ها را در اختیار آسیب‌دیدگان قرار داد.

 

آرزویی برای ایجاد «سوله‌ی انتخاب» در مناطق حادثه‌دیده

وی اظهار کرد: یکی از آرزوهای ما ایجاد سوله‌هایی در مناطق حادثه‌دیده است که در آن‌ها لباس‌ها مرتب چپده شود و حادثه‌دیدگان خودشان امکان انتخاب داشته باشند. یکی از بهترین شیوه‌های کمک در اکثر کشورهای دنیا همین است. چون مردم سرمایه‌ی فوق‌العاده‌ای در خانه‌ها دارند که معمولا از آن استفاده نمی‌کنند. این کالاها می‌تواند نیازهای دیگر افراد را پوشش دهد. ما یک‌سری از کمک‌های غیرنقدی مثل مواد غذایی و بهداشتی را به هلال‌احمر تحویل دادیم. سعی کردیم در استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان فعال باشیم. خودِ من هم به خوزستان رفتم و از نزدیک در جریان کارها قرار گرفتم.

 

آغوش هلال‌احمر برای داوطلبان باز بود

کاوه در ادامه با اشاره به سفرش به مناطق سیل‌زده گفت: من پیش از این در حادثه‌های مختلف حضور داشته‌ام. اما می‌توانم با اطمینان بگویم که هلال‌احمر به‌طرز قابل توجهی در موقعیت خودش قرار گرفته بود. برای همین هم خیریه‌ها و ان‌جی‌اوها حس کردند که باید کنار هلال‌احمر قرار گیرند. این اعتمادسازی نتیجه‌ی فعالیت مدیران هلال‌احمر بود. من انبار جمعیت در خوزستان را دیدم. هنر هلال‌احمری‌ها این بود که دَرها را باز گذاشته بودند تا همه‌ی نیروهای داوطلب بتوانند وارد شوند. داوطلب‌ها با اعتماد به هلال‌احمر در امر یاری‌رسانی خدمت موثری کردند. هلال‌احمری‌ها نیروهای متخصصی بودند که رسالت خود را کاملا پیدا کرده بودند.

 

به ما به‌عنوان موسسه نگاه نمی‌شد، ما عضوی از هلال بودیم/ایرانی‌های خارح از کشور که با من به خوزستان آمدند، از عملکرد هلال شگفت‌زده شدند

مدیرعامل موسسه‌ی امید فردا مطرح کرد: جمعیت هلال‌احمر به ما به‌عنوان یک موسسه نگاه نمی‌کرد؛ ما عضوی از هلال‌احمر بودیم. همین امر باعث شد که اعتماد حداکثری شکل بگیرد و کارها بهتر پیش برود. به نظرم از نحوه‌ی حضور یک مدیر در منطقه می‌توان به عملیاتی‌بودن یا نبودنش پی برد. من در مدتی که در خوزستان بودم، مدیرانی از مجموعه‌ی هلال‌احمر دیدم که نمایش اجرا نمی‌کردند و واقعا پای کار بودند. شاید جالب باشد که برایتان بگویم من با جمعی از ایرانیان خارج از کشور به مناطق سیل‌زده رفتم. وقتی آن‌ها بچه‌های هلال‌احمر را دیدند، از فضاسازی‌هایی که بعضا در برخی از کانال‌ها علیه این نیروها می‌شود، تعجب کردند.

 

آفتی به‌نام «موازی‌کاری در بحران»

وی در ادامه گفت: ما به‌عنوان سازمان مردم‌نهاد وظیفه داریم کمک‌ها را ساماندهی کرده و به‌دست مردم برسانیم. بعضی اوقات اثر فعالیت‌ها را نمی‌بینیم. دلیلش هم این است که در این حوزه موازی‌کاری و پراکنده‌کاری می‌شود. اگر خیریه‌ها و ان‌جی‌اوها به یک محل واحد مثل هلال‌احمر وصل شوند، قدرت بیشتری پیدا می‌کنند. هلال‌احمر تجربه، مهارت، علم و نیروهای متخصص دارد و این‌ها مواردی است که در مدیریت بحران لازم است.

 

خدمات هلال در حوزه‌ی داوطلبان دگرگون شده است

مهرنوش کاوه در پایان گفت: واقعیت آن است که خیلی‌ها ادعای کار خیر داشتند، اما مدام به همدیگر انتقاد می‌کردند و پراکنده درحال فعالیت بودند. اما حالا وضع فرق کرده و هلال‌احمر با رویکرد جدیدی که در حوزه‌ی داوطلبان پیش گرفته، همه را دُورهم جمع کرده. این اتفاق خوبی است و من منتطر اتفاق‌های خیلی بهتری هم در هلال‌احمر هستم.


١٣:٥١ - يکشنبه ٥ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ١١٤١٠٨    /    تعداد نمایش : ١٨٣خروج