يکشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٨
طرح "نذر آب ۲" با هدف رسیدگی به مناطق خشکسالی‌زده استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان در حال اجرا است و علاوه بر ارائه خدماتی به منظور تسهیل در رسیدن آب شرب به هموطنان این مناطق، خدمات معیشتی، حمایتی و فرهنگی را نیز ارائه می‌کند.
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش اقدام ۷ (فروردین ۱۳۹۸)/ و سیل سین هشتم نوروز بود

بالاخره سال ۱۳۹۷ هم با همه خوشی ها و ناخوشی هایش تمام شد و این تقدیر روزگار در این دنیای فانی است. ما هم در سال گذشته فرازونشیب ها و خوشی و ناخوشی های فراوانی داشتیم، اما با اتحاد و همبستگی توانستیم مانع رکود و توقف در کارها و فعالیت ها بشویم. در سال جدید با انرژی و توان مضاعف آماده بودیم تا روزهای بهتری را برای جمعیت هلال احمر رقم بزنیم. و ناگاه سیل ویرانگر و بی سابقه فرصت چنین کاری را بیش از پیش آماده کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، بالاخره سال ۱۳۹۷ هم با همه خوشی ها و ناخوشی هایش تمام شد و این تقدیر روزگار در این دنیای فانی است. ما هم در سال گذشته فرازونشیب ها و خوشی و ناخوشی های فراوانی داشتیم، اما با اتحاد و همبستگی توانستیم مانع رکود و توقف در کارها و فعالیت ها بشویم. در سال جدید با انرژی و توان مضاعف آماده بودیم تا روزهای بهتری را برای جمعیت هلال احمر رقم بزنیم. و ناگاه سیل ویرانگر و بی سابقه فرصت چنین کاری را بیش از پیش آماده کرد.

سیل سین هشتم نوروز ایرانی ها بود و با همه تلخی هایش فضایی را فراهم کرد برای همدلی و مهربانی بیشتر.

 

در سال نو همچنان «امید» واریم…

چرخ روزگار به دست گرداننده هستی چرخید و چرخید، نفس های سال ۹۷ هم به شماره افتاد و پرونده اش بسته شد. یک سال شبیه همه سال هایی که سپری کرده ایم گذشت و عدد عمر یکی بیشتر شد. به گمانم سال ۱۳۹۷ هم سالی بود همچون سال های دیگر؛با شادی و تلخی، با موفقیت و شکست، با زندگی و مرگ؛ حالا کمی کمتر یا کمی بیشتر.

تفاوت همه سال های عمر ما چه خواهد بود اگر امید نباشد و امید نداشته باشیم.امید به هر چیز؛ امید به شادی بیشتر و غم و کمتر، امید به موفقیت بیشتر و شکست کمتر، امید صلح پایدار و دوری جنگ، امید به پیروزی زندگی در نبرد با مرگ، امید به شنیدن بوی بهبود ز اوضاع جهان.

آنچه یک سال از زندگی ما را از سال های دیگر، یک روز از زندگی ما را از روزهای دیگر و یک لحظه زندگی را از لحظه های دیگر متفاوت و بهتر می کند همین امید است. همین امید بود که پس از زلزله بم، پس از زلزله ورزقان، پس از زلزله کرمانشاه و حوادث بزرگ و کوچک دیگر کمک کرد که مردم دوباره بلند شوند و زندگی را جستجو کنند.

امید شیشه عمر زندگی است. وقتی نباشد، جهان چیز بزرگی کم دارد. زندگی بی امید مثل این است که دریا آب را، عاشق عشق را، خورشید نور را، فرزند مادر را و زمین آسمان را کم داشته باشد. یا حتی مثل اینکه بخواهی نوروز را جشن بگیری، بی آنکه بهار آمده باشد. اصلا بهار خود امید است. گاهی فکر کرده ام پیام روشن و صدای بلند خداوند در بهار و  نو شدن دوباره طبیعت همین امید است؛ که خوشحال باشیم از رفتن زمستان و زندگی را جستجو کنیم؛ حتی اگر بدانیم باز زمستانی در راه است. بهار،تابستان،پاییز،زمستان و دوباره بهار.

تکرار بهار، تکرار امید است و امید همان ترانه ای است که این روزها ما باید با صدای بلند تر بخوانیم. امید همان آیه ای است که چراغ راه همه روزهای سخت خواهد بود. ما مردم ایران روزهای بسیار سخت زیادی را سپری کرده ایم و از پس این روزهای کمی دشوار هم به خوبی و آسانی بر خواهیم آمد، به لطف خدا و به امید به او که کلید همه قفل ها را در اختیار دارد.

در ابتدای سال ۹۸ با همه سختی هایش، باید خدا قوت گفت به همه آنهایی که برای نشاندن بذر و جوانه امید در دل مردم شریف این سرزمین تلاش کرده اند. پلیس و مرزبانی که امنیت را حفظ می کند، معلمی که درس زندگی می دهد، پزشکی که برای تداوم زندگی تلاش می کند و امدادگری که برای نجات ایثار می کند همه و همه بذرافشانان امید هستند و خوش به حال همه آنهایی که به جای نفرت و یاس و غم، امید را ترویج می دهند.

به سال ۹۸ امیدواریم و بیشتر از آن به لطف خدایی که همیشه همراه همه بندگانش بوده است.

 

میزبان رئیس جمهوری

برای دومین سال پیاپی، در اولین ساعات صبحگاهی سال جدید، میزبان رییس محترم جمهور بودیم. با صبروحوصله تمام، طرح های مختلف جمعیت هلال احمر در نوروز امسال را مورد بررسی قرار داد و نکاتی را گوشزد کرد و حتی از  نحوه رسیدگی به سیل زدگان شمال کشور هم غافل نشد.

رییس جمهور در این بازدید با امضا میثاق نامه طرح بهرفت (بهبود رفتارهای ترافیکی) به این کمپین سراسری که در راستای پیشگیری از تصادفات و سوانح جاده ای در جریان است، پیوست.

در این دیدار که جمعی از امدادگران، جوانان و داوطلبان جمعیت هلال احمر حضور داشتند، دکتر روحانی از خدمات داوطلبانه و شبانه روزی در طرح های نوروزی هلال احمر هم تقدیر و قدردانی کرد.

در اولین ساعات سال ۹۸ حضور دکتر روحانی در پایگاه امدادونجات جاده ای هلال احمر چیتگر انرژی مضاعفی به همه  ما بخشید تا در سالی که آماده تر از گذشته به تلاش و کار گسترده تر برای حل مشکلات مردم احتیاج مبرم داریم، از هم اکنون آستین ها را بالا بزنیم.

 

نخستین اقدام در سال جدید

اطلاعاتی جسته و گریخته از بحرانی شدن اوضاع سیل در مازندران به گوش می رسد. اتفاقات گویا فراتر از پیش بینی هاست. به همین دلیل هم در نخستین روز از سال جدید به اتفاق دبیرکل، رییس سازمان امداد و نجات، رییس سازمان جوانان و جمعی دیگر از مدیران در مرکز کنترل هماهنگی عملیات حاضر شدیم تا با تعدادی از استان های درگیر در سفرهای جاده ای و نیز گرفتار بارش های سیل آسا مستقیم گفتگو کنیم. اوضاع سوانح ترافیکی در استان ها و محورهای پرتردد مثل قم، اصفهان و قزوین نسبتا عادی بود. استان مازندران هم طبق گزارشی که ارائه کرد تا حدودی مشکلات بارش های سیل آسا را پشت سر گذاشته است، اگرچه که مجددا خسارات مالی بارش ها زیاد بوده اما تلفات جانی بسیار اندک است.

در دومین روز از تعطیلات رسمی عید، برای دیدوبازدید عیدانه عازم سمنان، دیار پدری شدم. اما هنوز پای مان به خانه اجدادی و رویمان به دیدار بستگان باز نشده بود که آژیر هشدار در استان گلستان به صدا در آمد. سطح آبگرفتگی در گنبد کاووس عجیب و غریب است. گویا به همین ترتیب در شهر آق قلا هم آبگرفتگی تشدید می شود. آمارهای هواشناسی می گوید که به اندازه متوسط بارش سالیانه، در یک شب بر سر ساکنان آن مناطق باران باریده. اوضاع واقعا نگران کننده بود. فورا با رییس سازمان امدادونجات و دبیرکل تماس گرفتم. دکتر پیروی دبیرکل جمعیت هم به همراه خانواده عازم یک سفر چند روزه بود تا در آن میان بازدیدی از پست های جاده ای هم داشته باشد. بعداز چند دقیقه کوتاهی که درباره اوضاع گلستان صحبت کردیم، قرار شد تا به طرف گلستان حرکت کند.

تا شب بصورت مداوم با هروی، مدیرعامل هلال احمر گلستان، دبیرکل و سایر مدیرانی که به منطقه رسیده بودند، گفتگو داشتم. متاسفانه سطح آبگرفتگی در شهرستان آق قلا نیز بصورت حیرت آوری افزایش یافته. این شهر همسطح دریاست و قاعدتا اگر دچار آبگرفتگی شدید شود، درگیر بحران خطرناکی خواهیم شد. خوشبختانه اسکان اضطراری به سرعت در نقاط امن فراهم شده و مردم مجاب شده اند از مناطق خطرناک خودشان را به این مناطق امن برسانند. گرچه که طبق گزارش ها هنوز عده ای برای خروج از مناطق مقاومت می کنند.

دو بالگرد در منطقه گلستان حضور داشت اما به رییس سازمان امدادونجات سپردم که با مشورت دبیرکل فردا صبح سه بالگرد دیگر نیز به گرگان بفرستد. اقلام اضطراری نیز برای تامین کمبودهای احتمالی از انبارهای تهران با چند تریلی عازم گلستان و مازندران شدند. باید با تمام توان در مناطق سیل زده حاضر شویم.

 

عزیمت به گلستان

در سومین روز تعطیلات رسمی نوروز، اوضاع در شهرهای گنبدکاووس و آق قلا بحرانی بود و چاره ای نبود جز آنکه خودم نیز عازم منطقه شوم. بنابراین فی الفور خودم را به گرگان رساندم. چندی بعد وزیر کشور نیز به دستور رییس جمهور خودش را به گلستان رساند.

واقعا میزان آبگرفتگی در شهر و عدم خروج آب به بحران بزرگی تبدیل شده. گرچه فعلا بارندگی ها در گلستان متوقف شده و نیرو، تجهیزات و اقلام اضطراری به حد کفایت در منطقه وجود دارد، اما به دلیل آبگرفتگی شدید معابر و عدم وجود قایق به اندازه کافی، امدادرسانی به کندی صورت می گیرد. بنابراین با مشورت همکاران تصمیم گرفتیم تا یک فراخوان در فضای مجازی و رسانه های محلی بدهیم برای اینکه مردم شهرهای اطراف قایق هایشان را به کمک ما بیاورند. تدبیر خوبی بود چون بلافاصله تعداد زیادی قایق روانه شهر آق قلا شد. البته در ابتدا پلیس راهنمایی  و رانندگی در برخی مسیرها اجازه ورود نداده بود ولی با هماهنگی های بالادستی این مشکل هم رفع شد.

تصور اینکه روزگاری در خیابان های یک شهر و برای بررسی نحوه امدادرسانی به حادثه دیدگان مجبور باشی، از قایق برای رفت و آمد استفاده کنی، به مخیله هیچکس خطور نمی کرد. اما این خاصیت غیرمترقبه بودن حوادث است. سیل گلستان مخلوطی از یک بلای طبیعی (بر اثر بارش های سیل آسا) و یک خطای انسانی (از بین بردن جنگل ها و پوشش طبیعی) است و مثل همیشه ما هلال احمری ها نقشی در رخداد آن نداشته ایم. اما در امدادرسانی باز هم مثل همیشه امدادگران پرتلاش هلال احمری از ابتدا با مردم بودند و تا انتها هم خواهند ماند.

 

همه پای کار بودند

با دستور صریح مقام معظم رهبری، وسعت حادثه و نیاز منطقه سیل زده به ماشین آلات سنگین، ارتش و سپاه نیز به یاری ما در استان گلستان آمدند. بدلیل وخامت اوضاع و احتمال حرکت سیل به سمت شهر گمیشان وزیر کشور نیز در استان گلستان ماندگار شد. دکتر جهانگیری، معاون اول رییس جمهور هم به گلستان آمد. همه پای کار هستند تا با توجه به کاهش بارندگی ها، از حجم آب در شهر و خانه های مردم که گاهی تا دو متر می رسد، بکاهند.

آبگرفتگی شدید از آق قلا به سمت شهرهای گمیشان و حتی سیمین شهر در حال حرکت است. متاسفانه به دلیل همسطح بودن این شهرها با دریا آب به سختی از شهرها خارج می شود و اگر هم با تخریب برخی موانع فیزیکی آب از شهری خارج شود بلافاصله شهر دیگر را درگیر خود می کند. مردم شهر گمیشان با یک تلاش مثال زدنی در حال ایجاد سیل بند در مسیر حرکت آب هستند تا سیلاب کمتری وارد شهرشان شود. در اولین روزهای سال جدید و فصل نشاط طبیعت شاهد یک عزم جهادی در میان همه ساکنان یک شهر از پیر و جوان تا مرد و زن برای مواجهه با قهر طبیعت هستیم.

 

امان از حاشیه ها!

در روزگار رسانه ای امروز گویا حاشیه قرار نیست دست از سر ما بردارد حتی اگر در متن یک بحران بزرگ قرار داشته باشی. در روزهای پر تب و تاب گلستان، بعد از بازگشت از شهر آق قلا به گرگان همراه با همکاران هلال احمر گلستان در نزدیکترین رستوران به مهمانسرای جمعیت، شام خوردیم. یک نفر گویا عکسی گرفته و با انتشار در فضای مجازی اینطور القا کرده که رییس جمعیت هلال احمر وسط سیل گلستان به جای اینکه به فکر سیل زده ها باشد، در رستوران غذا می خورد.

چه بسیار ماموریت ها که آنقدر فشرده بود که مجبور بودیم همان نیمچه غذای بسته بندی شده را در بالگرد بخوریم و چه بسیار موقعیت ها که طعم خوردن صبحانه یا ناهاری را با امدادگرهایمان در پایگاه های جاده ای چشیده ام. من نه عاشق رفتارهای پوپولیستی هستم و نه از حضور در میان مردم خجالت می کشم. غذا خوردن در رستوران آن هم همراه با همکارانم در هلال احمر و دیگر دستگاهها آن هم در یک رستوران عمومی همراه با سایر مردم شهر آن هم در پایان روزی سخت و فشرده در منطقه سیل زده، عیب نیست ولی گویا در این موقعیت بغرنج دوست و دشمن فرصتی برای تسویه حساب های شخصی یافته اند.

بلافاصله از حراست جمعیت خواستم تا با چک کردن دوربین های آن رستوران معلوم کند چه کسی آن عکس را گرفته و با چه هدفی. برایم مهم بود که مردم عادی و حاضران در آن رستوران عمومی چنین کاری کرده اند و یا اشخاص دیگری. قطعا اگر مردم عادی چنین کاری کرده بودند، آرامش خاطر می یافتم چرا که در این اوضاع باید برای هر کسی حق اعتراض قائل بود. اما متاسفانه نتیجه چیز دیگری بود. یک فرد کاملا شناخته شده و دارای مسئولیت و مشخصا با هدف ضربه زدن و سوء نیت سیاسی، گروهی و شخصی دست به چنین کار غیراخلاقی زده و چنین وانمود کرده بود که مردم عادی معترض هستند.

در بحبوبه آن بحران اصلا فرصت رسیدگی به این موضوع نبود اما پس از عادی تر شدن اوضاع باید به نحو احسن به این موضوع رسیدگی می کردیم.

 

همه پشت هلال احمر

از جمله خبرهای خوب در این روزهای بحرانی این است که همه پشت سر هلال احمر ایستاده اند. طبق سنت حسنه مردم ایران زمین در مواقع بحرانی، بازهم حجم تقاضاهای مردمی ما را وادار کرد تا پذیرای کمک های مردمی نقدی و غیرنقدی مردم خوب کشورمان باشیم و از همان روزهای نخست سیل مهربانی مردم از سیل ویرانگر استان های شمالی پیشی گرفت و در این میان همه گروههای مرجع و افراد ذی نفوذ در جامعه از مردم خواستند تا کمک های خود را از طریق هلال احمر به سیل زدگان برسانند؛ از شخصیت های مهم سیاسی، وزرا و صاحبان پست های دولتی گرفته تا هنرمندان، ورزشکاران، افراد پرطرفدار فضای مجازی و بسیاری از آدم های عادی. یک اجماع ملی برای تجمیع کمک ها از طریق هلال احمر شکل گرفته که مطمئنا بخشی از آن نشان دهنده عملکرد مطلوب ما در شفاف سازی کمک های مردمی در زلزله کرمانشاه هست. این موضوع وظیفه ما را در این بحران جدید سخت تر از گذشته می کند.

 

اوضاع اطلاع رسانی خوب است

اوضاع اطلاع رسانی در بحران اخیر بسیار خوب است و خوشبختانه صداوسیما با هماهنگی بیشتری عمل می کند و شبکه بین المللی خبر هم بطور مستمر اوضاع مناطق و اقدامات انجام شده را پوشش می دهد. همین موضوع باعث ایجاد همدلی بین مردم و هماهنگی بیشتری بین گروههای موجود در منطقه شده است.

سایت ها و خبرگزاری ها هم پوشش خوبی از بحران ایجاد کرده اند که در این زمینه همکاری بسیار خوبی بین آنها با هلال احمر شکل گرفته است.

از روزنامه های مکتوب خبری نیست، البته جز روزنامه شهروند. وقتی پیش از عید تصمیم گرفتیم تا در یک سنت شکنی روزنامه شهروند را در ایام نوروز منتشر کنیم حتی فکر نمی کردیم که در یکی از بزرگترین بحران های چند دهه اخیر کشور، شهروند تنها روزنامه ای باشد که رویدادها را ثبت و ضبط می کند.

 

تلفاتی که اندک بود

تقریبا در پنج شش روز نخست سال جاری هر روز صبح و شب جلسات فشرده ای برای بررسی اوضاع و اتخاذ تصمیمات مناسب داشته ایم. دبیرکل، رییس سازمان امدادونجات و تعداد دیگری از مدیران ستادی جمعیت هلال احمر هم در منطقه هستند. گنبد کاووس از حالت بحرانی خارج شده و خوشبختانه در سیمین شهر و گمیشان هم دچار آبگرفتگی شدید نشدیم. آق قلا اما همچنان درگیر بحران است. سه اردوگاه اسکان موقت در حوالی شهر برپا شده و خوشبختانه مردم همکاری بیشتری برای حضور در اردوگاههای ایجاد شده، می کنند. تعدادشان در ششمین روز نوروز به بیش از ۱۶ هزار نفر رسید. تلفات انسانی در سیل استان های شمالی کشور نیز دو نفر بیشتر نبوده که مربوط به قبل از بحران اخیر و به دلیل سهل انگاری های فردی بوده و همین هم جای خوشحالی دارد.

با باز شدن برخی مسیرهای مواصلاتی رسیدن اقلام اضطراری به منطقه سرعت بیشتری گرفته، در عین حال که ۵ بالگرد موجود در این مدت توانسته اند اغلب شهرها و روستاها را پوشش بدهند.

 

نوروز خطرناک

در حالی که اوضاع در شهرهای استان گلستان روز به روز بهتر می شود، خبر ورود و هشدار درباره سامانه بارشی خطرناک دیگری در غرب کشور همه ما را نگران کرد. امسال نوروزی پر خطر داریم و علاوه بر مدیریت حوادث جاده ای می بایست مردم و مسافرین نوروزی را از خطرات سیل و حوادث جوی هم دور کنیم. اگرچه تمهیدات لازم برای امدادونجات نوروزی از مدت ها پیش اندیشیده شده ولی در وضعیت بغرنج جدید باید تدارکات مان را افزایش می دادیم. بنا بر تصمیات جدید تعداد بالگردهایمان را در منطقه غرب کشور افزایش دادیم و پیش از شروع بارندگی های جدید انبارهای غرب کشور را شارژ کردیم تا درصورت وقوع بحران مشکلی برای تامین اقلام امدادی-زیستی نداشته باشیم.

اطلاعیه های جمعیت هلال احمر در خصوص مراقبت های لازم برای مواجهه با این وضعیت جدید هم صادر و بخوبی از سوی رسانه های مختلف پوشش داده شد.

 

و ناگهان شیراز…

شیراز همه را غافلگیر کرد. هنوز در گلستان بودیم که سیل ناگهانی شیراز با آن تصاویر هولناکش رعشه ای بر جان همه انداخت. در هرجایی احتمال چنین حادثه ای می رفت، غیر از دروازه قرآن شیراز. حادثه غیرمترقبه و تا حدودی مشکوک به نظر می رسید. این حجم از آب ناگهانی در چنین نقطه ای از شهر غیرمنتظره و متاسفانه پرتلفات بود و جان ۲۱ نفر از هموطنان مان را گرفت که برخی از آنها اگر کمی به هشدارهای توجه بیشتری می کردند، بطور حتم جان سالم از آن مهلکه به در می بردند..

رسیدگی نیروهای امدادی اما بلافاصله صورت گرفت. حدود صد نفر از افراد آسیب دیده فورا به مراکز درمانی انتقال یافتند و اوضاع شهر نیز با آن حجم از ماشین های صدمه دیده به سرعت به حالت عادی بازگشت. آبگرفتگی تنها محله سعدیه را دچار مشکلاتی ساخت که توزیع اقلام امدادی و زیستی در آنجا هم به سرعت انجام شد. همان شب امکان اسکان اضطراری برای هزاران مسافر متاثر از حادثه هم فراهم آمد و در این میان مردم خونگرم شیراز یک رکورد بینظیر از مهربانی و مهماندوستی را به جهانیان نشان دادند که تلخی حادثه را در اذهان عمومی کمرنگ ساخت. اقامت مجانی برای آسیب دیدگان، غذای رایگان و حتی تعمیرات مجانی برای ماشین ها خاطره آن عصر دلهره آور را پاک کرد.

 

شهیدان راه خدمت

در گلستان با انجام برخی اقدامات، کمی از حجم آب در شهر آق قلا کاسته شده اما به همان میزان شهر گمیشان در خطر قرار گرفته است. با همه این احوالات وضعیت ثبات پیدا کرده و تحت کنترل است. همچنان اردوگاههای اسکان موقت به مردم خدمات می دهند و گروههای امدادی در حال گشت زنی هستند. همه خدمات امدادی را دریافت می کنند؛ چه شیعه چه سنی و چه حتی افغانستانی؛ سیل گلستان واقعا نمونه کاملی از خدمت بدون هرگونه تبعیض است. مردم محلی هم با تمام توان برای کاهش خسارات همکاری می کنند و این مظهر واقعی کار داوطلبانه است. متاسفانه در همین روزها قایق گروهی از مردم محلی که برای کمک به سیل زدگان تلاش می کردند، شب هنگام واژگون شد و اگرچه نیروهای امدادی توانستند جان ۱۷ نفر را نجات دهند اما شش نفرشان در این حادثه تلخ جان خود را از دست دادند. این داوطلبان فداکار و گمنام حقیقتا شهید راه خدمت به مردم بودند. یادشان گرامی باد.

 

غرب در خطر است

هشدارها درباره غرب کشور روز به روز شدیدتر می شود. با توجه به ثبات نسبی در گلستان باید بخشی از حواس مان را به مناطق دیگر معطوف می کردیم. به همین خاطر هم دبیرکل به شیراز رفت تا سری به اوضاع آنجا پس از آن سیل ناگهانی بزند و سپس به سمت لرستان و کرمانشاه عزیمت کند که هشدارها درباره آنجا جدی است. رییس سازمان امدادونجات در گلستان ماند و من هم به تهران برگشتم تا اوضاع را بهتر بتوان مدیریت کرد.

همدان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد همگی هشدار سیل دریافت کرده اند. از تهران با دبیرکل تماس گرفتم تا اوضاع استان های غربی را جویا شوم. به لرستان رفته بود و بعد هم سری به کرمانشاه زده بود. شهرهای حاشیه ای رودخانه های اروند، کشکان و خرم رود واقعا در خطر هستند. هماهنگی های لازم برای اسکان مردم در این شهرها انجام شده با این حال گویا هنوز هم برخی خطر را جدی نگرفته اند.  

 

سیل مهربانی به راه افتاد

در کنار آن سیل ویرانگر، پویش «سیل مهربانی» هلال احمر هم رونقی مضاعف دارد. تعداد افراد مختلفی که به این پویش می پیوندند لحظه به لحظه بیشتر می شود.

جمع سیل مهربانی مردم در حساب اصلی مشارکت های مردمی هلال احمر (۹۹۹۹۹ نزد همه بانک ها) تا روز ششم فروردین به حدود ۹ میلیارد تومان رسید که واقعا در این اوضاع اقتصادی و وسط ایام نوروز قابل تامل بود. این حساب تحت نظارت سازمان های ذیربط است وکمکها قرار است فقط برای جبران خسارت سیل زدگان صرف شود. یعنی اینکه از کمک های مردمی برای وظایف جاری خودمان استفاده نمی کنیم. این در حالی است که تا همین زمان ازمحل منابع خود چیزی بالغ بر هشت و نیم میلیارد تومان بابت بسته های غذایی، پتو،چادر، نایلون، موکت وسایراقلام زیستی برای سیل زدگان گلستان هزینه کرده ایم.

 

گلستان، همراه با رییس جمهور

یک بار دیگر و این بار همراه با رییس جمهور عازم مناطق سیل زده گلستان شدم. بازدید و برگزاری شورای مدیریت بحران استان در دستور کار بود. این بار رییس جمهور شاید برای نخستین بار با بالگرد جمعیت هلال احمر عازم شهرهای سیل زده شد.

ناوگان هوایی جمعیت هلال احمر بازهم در سیل گلستان همانند زلزله کرمانشاه توانمندی و کارایی خود را نشان داد. ۵ بالگرد جمعیت هلال احمر توانستند در مدتی کوتاه بالغ بر صدتن مواد غذایی و اقلام ضروری را به روستاها و مناطق سیل زده برسانند و هزاران نفر از نیروهای امدادی و افزاد آسیب دیده را جابه جا کنند. این موضوع را رییس محترم جمهور که برای نخستین بار با بالگرد امدادی هلال احمر به منطقه سیل زده رفت، نیز چندین بار تاکید کردند.

اداره و تامین هزینه های ناوگان بالگردی بسیار سنگین است اما امیدواریم با حمایت های دولت و مجلس بتوانیم این مجموعه توانمند در بحران ها و حوادث را روزبه روز توسعه بدهیم.

در این سفر همراه رییس جمهور، ضمن بازدید از مناطق سیل زده در استان های گلستان و مازندران در جلسات مدیریت بحران سیل گزارش های لازم را ارائه کردم تا تصمیمات لازم و ضروری بری خروج از این بحران گرفته شود.

 

پلدختر همه را بی خواب کرد

طغیان رودخانه های کشکان و خرم رود، خواب را از چشم همه ربود! در حالی که آب از سر کرمانشاه به سلامتی عبور کرد اما در پیچ و خم های لرستان، هرچه بر سر راه بود را با خود برد. شهر درود که پیش بینی می شد تا حدودی بیشترین آسیب را ببیند، خوشبختانه با برخی تمهیدات آسیب چندانی ندید، در خرم آباد هم سیل شهر را تهدید کرد و حتی کار به تعطیلی فرودگاه کشید اما تاسیسات زیربنایی شهر آسیب زیادی ندیدند. اما دو شهر معمولان و پلدختر از سیل ویرانگر در امان نماندند.

در حالی که از صبح روز واقعه هشدارهای فراوان به مردم ساکن در حاشیه رودخانه خصوصا در شهر پلدختر داده شده بود اما برخی ها هشدارها را جدی نگرفتند و تا به خود آمدند سیلی به ارتفاع ۵ متر خانه هایشان را لبریز از خود ساخت. مسیرهای جاده ای منتهی به شهر پلدختر نیز به کلی از بین رفت و امکان پرواز بالگرد به دلیل اوضاع نامساعد جوی و همچنین تاریک شدن هوا وجود نداشت. خبر رسید که بسیاری از مردم در پشت بام خانه ها گیر کرده اند و برخی دیگر هم به ارتفاعات پناه برده اند و بوران و سرمای شبانگاهی آنها را تهدید می کند. هیچ راهی برای ارسال نیروهای امدادی وجود نداشت و بیم آن می رفت با تلفات گسترده ای در این شهر روبرو شویم. واقعا شب دلهره آوری بود. من خودم را بلافاصله به مرکز هماهنگی و کنترل عملیات در سازمان امدادونجات رساندم و تا پاسی از شب مشغول هماهنگی و تبادل اطلاعات با لرستان و استان های معین بودیم. تصمیم گرفتیم به محض روشن شدن هوا بالگردها از خرم آباد، تهران و استان های معین به سمت شهر پلدختر حرکت کنند و تیم های واکنش سریع نیز برای هر گونه اقدامی آماده باشند.

شب سختی برای همه بود و افراد زیادی از مسئولین گرفته تا خبرنگاران و هنرمندان و ورزشکاران اوضاع منطقه را از ما جویا می شدند. به همه امیدواری می دادیم که ان شاالله اتفاق بدی نخواهد افتاد و از اولین دقایق طلوع آفتاب خودمان را با بالگردها به شهر می رسانیم و به آسیب دیدگان کمک می کنیم اما با توجه به شدت حادثه، قطع شدن تمامی راههای زمینی و عدم امکان ارتباط مخابراتی با منطقه خودمان هم ته دل مان قرص نبود که اتفاق ناگواری نیافتاده باشد. همان شب علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم ملی که خودش از اهالی همان منطقه است تماس گرفت و از لرزش صدایش پیدا بود که تا چه اندازه نگران است اما به او هم مثل دیگران امید دادم که این دلهره ها با خبرهای خوش فردا تمام می شود و حتی پیشنهاد دادم اگر دل نگرانی اش برطرف نمی شود می تواند صبح علی الطلوع در سازمان امدادونجات همراه با بالگرد اعزامی به منطقه برود.

 

سیل تلفات نداشت

نخستین خبرهای خوب در روز بعد مخابره شد. خوشبختانه تلفات جانی گزارش نشده است. تعدادی مفقودی وجود داشته که همان روز پیدا شده اند. اما همه از حجم تخریب زیرساخت ها و خانه ها حیرت زده شده اند. تقریبا سیل جاده ها را تا کمرکش کوه با خود برده و این یعنی اینکه به این زودی ها امکان بازشدن مسیر های اصلی وجود ندارد. از طرف دیگر زیرساخت های مربوط به آب و برق و گاز هم صدمات جدی دیده اند و حتما نمی توان روی بازسازی آنها تا مدتی نامعلوم حساب باز کرد. همه اینها به علاوه حجم گل و لای موجود در یک نیمه شهر پلدختر نشان می دهد که با یک بحران انسانی عمیق در روزهای آینده روبرو هستیم. مسیرهای روستایی هم قطع شده اند و این یعنی اینکه جز بالگرد هیچ راهی برای نجات آسیب دیدگان احتمالی و ارسال محموله های امدادی وجود ندارد. مدیریت چنین اوضاعی قطعا در روزهای اولیه بسیار دشوار خواهد بود. با همه این احوالات همین که برخلاف همه شایعات تلفات انسانی نداشته ایم، باید شکرگزار بود.

 

امداد در میان گل و لای

دبیرکل در همان نخستین ساعات روز بعد از واقعه درحالی که به تازگی از کرمانشاه بازگشته بود، عازم لرستان شد. استان های کردستان، اصفهان، مرکزی و برخی استان های دیگر هم همان روز به سوی لرستان حرکت کردند. عمده خسارات در دو شهر معمولان و پلدختر و روستاهای اطراف آنها رخ داده بود. به دلیل آمادگی های قبلی مشکلی برای وجود اقلام زیستی و امدادی نداشتیم اما از بین رفتن راههای مواصلاتی کار امدادرسانی را کند می کرد. با هماهنگی های انجام شده با ارتش و سپاه، بالگردهای آنها نیز در کنار ۶ فروند بالگرد امدادی ما قرار گرفتند تا با هماهنگی کامل کار نجات آسیب دیدگان و ارسال محموله های امدادی انجام شود. خبرهای رسیده در روز اول حاکی از آن بود که در داخل شهر معمولان تخریب زیادی نداشته ایم اما خانه های آسیب دیده در پلدختر و حجم گل و لای بسیار زیاد است. بنابراین باید بیشترین توجه معطوف به این شهر شود که حدود ۸۵۰۰ خانوار جمعیت داشت.     

 

پلدختر مثل کرمانشاه

مشکل زلزله کرمانشاه مجددا درسیل پلدختر تکرار شد. هرج و مرج در شهر و عدم ایجاد امنیت کافی باعث شد تا نظام توزیع اقلام امدادی دچار مشکل شود. برای امدادرسانی به مردم این شهر نیازبه برقراری نظم وامنیت از سوی نیروهای نظامی و انتظامی وجود دارد. بدون تضمین امنیت امدادگران وآرامش مردم نمی شود امدادرسانی مناسبی انجام داد. معتمدین و افراد ذی نفوذ در شهر باید با آرامش دادن به مردم آسیب دیده، و نیروهای انتظامی با برقراری نظم و امنیت در شهر شرایطی ایجاد کنند تا امدادرسانی به آسیب دیدگان با سرعت بیشتری امکانپذیر باشد، در غیر این صورت بی عدالتی در توزیع و نارضایتی عمومی گریبانگیر همه خواهد بود. به همین خاطر هم در تماس هایی با وزیرکشور و فرمانده محترم نیروی انتظامی خواستیم تا پوشش امنیتی گسترده تری در شهر ایجاد کنند تا جلوی فرصت طلبی برخی افراد غیرآسیب دیده را که در اینگونه مواقع اغلب بومی منطقه هم نیستند، گرفته شود.

اوضاع روانی مردم منطقه بقدری مغشوش است که طبق گزارش های رسیده در بسیاری از مناطق و خصوصا شهرهای پلدختر و معمولان امکان نشستن بالگرد وجود ندارد و خلبانان برای امنیت پرواز و خود مردم ناچارهستند محموله های امدادی را یا در پایگاههای نظامی خالی کنند و یا اقلام را در فاصله کوتاهی با زمین پرتاب کنند.

 

کمک های خارجی هم رسید

کمک های مردمی به هلال احمر نرسیده به نیمه فروردین ماه از مرز ۲۰میلیارد تومان گذشت و با توجه به درگیرشدن استان های دیگر درغرب کشور با هماهنگی نماینده محترم ولی فقیه در جمعیت اعلام کردیم که ازاین پس با حفظ نیات شرعی اهداکنندگان، کمک های دریافتی برای جبران خسارت سیل زدگان دراین استان ها هم مصرف می شود.

کمک های بین المللی نیز کم کم در حال دریافت است. هلال احمر ترکیه از طریق مرزهای مشترک چندین کامیون محموله امدادی فرستاده و صلیب سرخ آلمان نیز ۴۰ قایق مخصوص نجات در سیلاب فرستاده که بسیار ارزشمند است. هلال احمر کویت هم نخستین محموله امدادی خود را در فرودگاه امام خمینی (ره) تحویل داد. کشورهای دیگری هم اعلام آمادگی برای ارسال محموله های امدادی و یا کمک های اضطراری کرده اند.

نکته قابل تامل در این زمینه این است که طبق هماهنگی هایی که با وزارت خارجه انجام دادیم، به فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر استمداد رسمی فرستادیم و این البته با استمداد دولت ها متفاوت است. تمامی کشورهای عضو فدراسیون می توانند در هنگام بحران های بزرگ تقاضای استمداد کنند و این البته به معنای ضعف آنها نیست بلکه بیشتر برای همدردی بین المللی با آسیب دیدگان صورت می گیرد. کما اینکه بسیاری از کشورهای پیشرفته هم در چنین شرایطی استمداد طلب می کنند؛ مثل ژاپن در حادثه سونامی.

نکته دوم اینکه علی رغم تقاضای بسیار زیاد ایرانیان خارج از کشور و تمایل کشورهای دیگر برای کمک های نقدی، به دلیل تحریم های غیرانسانی آمریکا هر گونه امکان کمک و تبادل مالی در این زمینه وجود نداشته است. مسئولان ایرانی از وزارت امور خارجه گرفته تا حتی شخص رییس جمهور به این موضوع اعتراض کرده اند اما تاکنون اقدامی از سوی جامعه جهانی در این زمینه صورت نگرفته است. بنابراین اگرچه تا به حال سازمان های بین المللی و کشورهای مختلف رقم هایی را برای کمک های نقدی خود اعلام کرده اند اما متاسفانه حتی یک دلار یا یورو نیز از سوی ما دریافت نشده است.

 

گلستان را فراموش نکنیم

در بحبوحه بحران های لرستان و لرستان، گلستان را نباید فراموش می کردیم. اوضاع در آنجا به حالت عادی بازگشته اگرچه که مردم هنوز مشکلات بسیاری دارند. الان موقع آن بود که کاروان های سلامت و تیم های سحر عازم آن منطقه شوند و از تبعات بهداشتی و اجتماعی بعد از سیل بکاهند.

سازمان های جوانان و داوطلبان مامور شدند تا هوای مردم گلستان را داشته باشند. مطمئنا در ادامه و پس از فروکنش بحران اولیه در استان های خوزستان و لرستان نیز به کمک کاروان های سلامت و تیم های خدمات روانی اجتماعی سحر بسیار نیازمندیم.

 

روزهای پرخطر خوزستان در راه است

غیر از لرستان استان های ایلام و چهارمحال و بختیاری و حتی کهگیلویه و بویراحمد نیز درگیر سیل شده اند اما مشکلات آنها چندان جدی نیست. ماجرای خوزستان اما جور دیگری است. تمامی سیلاب ها و آب های خروشان در بالادست در انتها به سدهای خوزستان می رسند و با توجه به پر شدن سدها به دلیل بارش های اخیر امکان مهار آنها وجود ندارد و لاجرم آب سدها باید تخلیه شود و همین موضوع باعث می شود تا شهرها و روستاهای اطراف مسیل ها دچار آبگرفتگی شوند. موضوع بسیار جدی و نگران کننده است و قطعا خسارت هایی بسیاری را در جلگه سرسبز خوزستان پدید می آورد ولی فارغ از این خسارت ها باید تمامی تلاش خودمان را بکنیم تا مردم را از مهلکه خطر دور کنیم و تلفات انسانی را کاهش بدهیم؛ هر چیزی امکان بازگشت دارد جز جان آدمی.

پیش بینی می شود جمعیت در معرض خطر بالغ بر چهارصد هزار نفر باشد و این نشان دهنده یک بحران فراگیر است. باید سطح آمادگی خود را برای اسکان اضطراری و تامین تغذیه و لوازم ضروری مردم تا این حد بالا ببریم.

 

دیدار با مقام معظم رهبری

سیزدهم فروردین ماه در جلسه ویژه ای برای ارائه گزارش خدمات رسانی به مناطق سیل زده خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم. در این جلسه که معاون اول رئیس جمهور و تعدادی از اعضای دولت، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهان کل ارتش و سپاه، فرماندهان نیروهای زمینی، دریایی، نیروی انتظامی و بسیج، مسئولان ستاد مدیریت بحران و دستگاههای امدادی و کمک رسان حضور داشتند گزارشی درخصوص آخرین وضعیت مناطق آسیب‌دیده از سیل و اقدامات انجام شده برای اسکان سیل‌زدگان، رسیدگی به مشکلات مردم و تصمیم‌های اتخاذ شده به منظور جبران خسارات در بخشهای مسکن، کشاورزی، دامداری، زیرساخت‌ها و همچنین روند کنترل شرایط روزهای آینده، در برخی استان‌ها ارائه شد. ایشان پس از شنیدن گزارش ها گفتند: خدمات رسانی، هماهنگی بخشهای مختلف، و شور و شوق کمک رسانی و روحیه بسیج‌شوندگی مردم در حادثه اخیر سیل در چند استان بسیار برجسته بود اما باید همه‌ تصمیم‌ها و اقدامات لازم، به‌صورت جدی پیگیری شود و تا رفع مشکلات و آلام مردم آسیب دیده ادامه یابد.

رهبر انقلاب اسلامی ضمن قدردانی از گزارش‌های ارائه شده در این جلسه افزودند: خدمات انجام گرفته و هماهنگی میان دستگاه‌ها و حضور مسئولان رده بالا و فرماندهان نظامی در دل حادثه و در مناطق آسیب دیده، از نکات قابل توجه این حادثه بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: جدای از خسارات، موضوع صدمات روحی و روانی ناشی از حوادثی همچون سیل، بلندمدت و تأثیرگذار است، بنابراین باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و آینده‌نگری شود که صدمات و خسارات ناشی از اینگونه حوادث به کمترین میزان ممکن برسد.

 

از لرستان تا خوزستان

در آخرین روزهای پایان تعطیلات نوروزی، درحالی که بحران در لرستان پابرجاست اما هنوز به خوزستان نرسیده، همراه با وزیر کشور عازم این دو استان شدیم.

آنچه کاملا مشهود بود اینکه اگرچه سیل در گلستان درشهرها ماند اما درلرستان آب نه شهر و خانه بلکه همه زیرساخت ها را هم با خود برده. پل ها، جاده ها و لوله ها با سیل رفته اند و مسیر ارتباط زمینی به شهرهای سیل زده هم اغلب قطع است. بالگردها پای کارند اما راه که نباشد پای امداد هم می لنگد. آنچه کاملا مشهود است این است که به یک حرکت جهادی برای بازسازی زیرساختها نیازمندیم.

از لرستان با بالگرد به اهواز رفتیم و آنچه بر فراز سدهای کرخه و دز دیدیم واقعا حیرت آور بود. دریچه های اضطراری دز برای نخستین بار در طول تاریخ پنجاه ساله این سد عظیم باز شده و پشت سر کرخه هم چیزی معادل دو برابر مصرف شرب سالانه کل ایران آب جمع شده. دبی ورودی و خروجی آب به سد ها یکسان شده و حجم عظیمی از سیل خروشان آب به سمت پایین دست روان است. خطر شهرهای سوسنگرد، بستان و حتی اهواز را هم تهدید می کند. در جلسه مدیریت بحران خوزستان به تفصیل درباره این موضوع حرف زدیم و قاعدتا مهمترین وظیفه ما نجات جان آدم های درگیر سیل و امکان اسکان اضطراری و توزیع اقلام زیستی امدادی است. خوشبختانه با همکاری آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان مدارس و اماکن ورزشی در اختیار ما قرار گرفته و به سرعت در حال استقرار اردوگاه و کمپ در این مراکز هستیم. با این حال هنوز تعدادی از خانواده ها برای خروج از منطقه خطر مقاومت می کنند و فضای شایعات هم بسیار داغ است. متاسفانه نیروهای نفوذی و رسانه های خارجی در حال ایجاد تفرقه و گرفتن ماهی از آب گل آلود سیل هستند. القا ترس و هرج و مرج با ایجاد شایعاتی مثل ترک برداشتن سد های دز و کرخه و یا بازکردن عمدی دریچه سدها برای زیرآب رفتن روستاهای عرب نشین و… باعث شده تا فرایند مدیریت بحران در منطقه دچار مشکلاتی شود. در این روزها حتی گاها شاهد برخورد مردم با نیروهای امدادی نیز هستیم که با توجه به التهابات منطقه طبیعی است اما می بایست تحت کنترل قرار گیرد.

 

اتراق در فرودگاه

پس از سفر یکروزه به استان های لرستان و خوزستان، وزیر کشور که در همه این جلسات و بازدیدها با لباس هلال احمر ظاهر شده بود، به تهران بازگشت اما من برای سرکشی و بازدید دقیق میدانی از شهرهای سیل زده، به خرم آباد بازگشتم. فضای فرودگاه خرم آباد در این روزها واقعا دیدنی بود. بالگردهای هلال احمر و ارتش همراه با کادرهای پروازی و نیروهای امدادگر هر روز صحنه های زیبایی را در این پهنه فرودگاهی به تصویر می کشیدند. آشیانه بالگرد و مرکز امداد هوایی استان لرستان هنوز تکمیل نیست و از این بابت چاره کار برای مدیریت امداد هوایی در سیل اتراق در گوشه ای از فرودگاه خرم آباد بود. جایی که در داخل یک چادر امدادی ستاد فرماندهی تشکیل شده بود و مسئولان هلال احمر و فرماندهان ارتش و سپاه همان جا روی زمین می نشستند و جلسات کاری و هماهنگی خود را برگزار می کردند؛ نه از میوه و پذیرایی خبری بود و نه از صندلی و مبل های راحتی. نقشه ها را روی زمین می چیدند و یکی یکی روستاها و شهرهای درگیر و نحوه دسترسی به آنها و اقلام مورد نیاز را بررسی می کردند و کمی بعد در همان محل تصمیمات فورا به اجرا در می آمد. فاصله تصمیم تا عمل به اندازه یک جدول سیمانی بود که زمین خاکی را به باند سیمانی فرودگاه وصل می کرد.

کاپیتان بیرانوند مدیر عملیات امداد هوایی در لرستان در فرودگاه گزارش مختصری از وضعیت پروازها و مناطق تحت پوشش را ارائه داد و از گزارش او معلوم بود که در صورت نبود این ناوگان چه مشکلات عدیده ای برای انتقال اقلام امدادی و همچنین جابجایی سیل زدگان محبوس شده در مناطق پرخطر داشتیم. گلایه ای هم داشت از عدم همکاری برخی از سیل زدگان و برخورد فیزیکی که با یکی از خدمه پرواز داشتند و منجر به مجروحیت او شد و همچنین آسیبی که به ملخ یکی از بالگردها زده بودند که منجر به زمینگیر شدن آن شده بود. از آنها خواستم همچنان صبر و آرامش خود را حفظ کنند. مطمئنا شرایط روحی مردم چندان مناسب نیست و قاعدتا با فروکش کردن التهابات اولیه از اینگونه اقدامات هم کمتر شاهد خواهیم بود.

شب هنگام هم بازدیدی داشتیم از انبار جمع آوری کمک های مردمی در محل جمعیت هلال احمر استان لرستان. صحنه های بینظیری را در آنجا شاهد بودیم. داوطلبانی از هر سن و جنس و طیف آنجا بودند. از کودکانی دبستانی گرفته تا زنانی کهنسال در حال تفکیک و بسته بندی اقلامی بودند که از طرف مردم استان های مختلف به آنجا می رسید.

 

در میان پلدختری ها

اوضاع در شهر معمولان نسبتا معمولی بود. در اولین بازدید در صبح گاه دومین روز حضورم در استان لرستان معلوم بود که راه های ارتباطی باز، نیازهای اولیه رفع و اوضاع تاحدودی در این منطقه عادی شده. اما بیخ گوش شهر رودخانه کشکان هنوزخروشان وگل آلود پیش می تاخت. بنابراین مراقبت های اولیه همچنان لازم بود. بزرگترین مشکل معمولان تخریب شدید راههای ارتباطی بود که قاعدتا با ترمیم آنها زندگی در آنجا به وضعیت عادی باز می گشت.

اوضاع در پلدختر واقعا فرق می کرد. بخش های سیل زده پلدختر هنوز به حالت عادی بازنگشته بودند اما با فروکش کردن هیجانات اولیه، مردم و امدادگران به یک تفاهم پیشرونده برای کمک به یکدیگر دست یافته بودند. چندساعتی که در پلدختر بودم و از چند نقطه شهر بازدید کردم، معلوم بود که هیجانات اولیه و تب و تاب مردم فروکش کرده و همزمان امدادگران هم تسلط بیشتری بر منطقه یافته اند و شناخت شان از نیازهای مردم واقعی تر شده است. در شرایط بحرانی بدون درک متقابل از یکدیگر و همکاری دوشادوش مردم آسیب دیده و امدادگران زمان بازگشت به زندگی عادی طولانی تر می شود. بنابراین جای خوشحالی بود که آرامش نسبی بر شهر پلدختر حاکم بود و مردم صبور و خونگرم این شهر توانسته بودند با همکاری یکدیگر و کمک دستگاههای امدادی زمینه را برای بازگشت به زندگی عادی فراهم کنند.

قطعا با توزیع دفترچه های امدادی که آغاز شده بود، نظم بیشتری هم بر روند توزیع اقلام ضروری حاکم می شد. با این حال بزرگترین مشکل شهر همچنان حجم عظیم گل و لای بود که بخش هایی از شهر و خانه ها را فرا گرفته بود و بدون خارج شدن این ضایعات نمی توان زندگی عادی را در شهر حکمفرما کرد. گروههای جهادی بسیاری در شهر بودند که برای همین کار آمده بودند. به زودی گروههایی از جوانان هلال احمری هم به همین منطقه می آیند و کار پاکسازی خانه های مردم سرعت بیشتری می گیرد.

 

جلسات شبانه در لرستان

پس از بازگشت به خرم آباد، شب هنگام چندین جلسه کاری مهم داشتیم. اول اینکه با حضور در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات لرستان ارتباط مستقیمی با دیگر استان های درگیر در سیل گرفتیم تا از آخرین وضعیت منطقه و اقدامات صورت گرفته با خبر شویم. سپس در یک جلسه طولانی با حضور مدیران ستادی و نیز مدیران هلال احمر لرستان یک بار دیگر نقاط قوت و ضعف عملیات در لرستان را مرور کردیم تا با هماهنگی و انسجام بیشتری در روزهای پیش روی عمل کنیم.

درحالی که پاسی از شب گذشته بود نیز میزبان حاج حسین یکتا، مدیر مجموعه امام رضایی ها بودیم که بحث ها و تبادل نظر خوبی صورت گرفت. ما در استان گلستان نیز همکاری خوبی با هم داشتیم. آنها یک مجموعه مردمی هماهنگ و موثر هستند و جمعیت هلال احمر هم هیچ گاه خودش را جدا از این گونه مجموعه ها نمی داند و وظیفه ماست تا با همکاری همه گروههای داوطب مشکلات مردم را سریع تر رتق و فتق کنیم. در آن شب هماهنگی های خوبی بین ما صورت گرفت و مقرر شد تا با همکاری آنها بخشی از اقلام امدادی را بین مردم توزیع کنیم. پیشنهاد آنها این بود که اقلام امدادی را با استفاده از تاریکی شب در میان محلات آسیب دیده توزیع کنیم تا از هرج و مرج جلوگیری شود.

 

نخستین روز رسمی کاری در سال جدید!

هجدهم فروردین در اولین روز بعد از پایان طرح امدادونجات نوروزی بصورت زمینی از خرم آباد به تهران بازگشتم. سیل امسال به کلی امدادونجات جاده ای را در ایام پرتلاطم نوروز تحت الشعاع خود قرار داده بود اما امدادگران جمعیت هلال احمر در سراسر کشور امسال هم حواس شان به جاده ها و سوانح ترافیکی بود. جوانان هلال احمر ی هم برای ارتقا فرهنگ رانندگی و کاهش تلفات جاده ای در تمام کشور سنگ تمام گذاشتند.

در مسیر بازگشت به تهران فرصتی پیش آمد و کاملا سرزده در پایگاه امداد جاده ای آشتیان سری به امدادگران شیفت زدیم. دقایقی در کنار آنها نشستیم و از ماجراهای نوروز امسال با هم حرف زدیم. جوانان پرشور و با تجربه ای بودند. بنا به نظر آنها امسال در این محور ترافیکی تصادفات منجر به فوت کمتری را شاهد بودند. اگر آمار به همین شکل در سراسر کشور باشد، جای امیدواری باقی است که خانواده های کمتری داغدار شده باشند و خسارات کمتری ایجاد شده باشد.

با یک عکس یادگاری از آنها خداحافظی کردیم به امید آنکه حوادث چه بصورت طبیعی و چه بصورت انسان ساخت در این کشور تاریخی روز به روز کاهش یابد.

 

در میانه تهران و اهواز

به تهران بازگشتیم اما همچنان در اهواز بودیم! وضعیت در استان خوزستان مدام در حال تغییر و تحول است. گویا رستم دستان با دیو سپید گلاویز شده باشد. گاهی این یکی بر پشت دیگری می نشیند و گاهی آن دیگری بر پشت این یکی سوار می شود. برنده آن جدال افسانه ای روشن است اما اکنون و در قرن بیست و یکم آیا می شود دیو سپید سیل را در جلگه خوزستان مهار کرد؟

سیل آب به سمت شهرهای خوزستان روان شده بود و اهواز را هم تهدید می کرد. همراه با وزیر کشور مجددا عازم اهواز شدیم. پایداری سدها در وضعیت ایده آلی بود اما خروجی آب فوق العاده زیاد. مدیریت این حجم از آب که از استان های بالادست خروشان و گل آلوده به سد های خوزستان می رسیدند، واقعا کار دشواری بود. مجددا سناریوهای مختلف را پیش بینی کردیم. حدود صدهزار نفر در مراکز اسکان موقت هلال احمر سکنی گزیده اند و خانواده ها خصوصا زنان و کودکان را با هر ترفندی شده از مهلکه خطر دور کرده ایم اما مردان اغلب در مناطق تحت خطر مانده اند و پنجه در پنجه سیل افکنده اند تا مزارع و خانه هایشان را نجات دهند. گرچه هنوز شهرها درگیر نشده اند اما روستاهای زیادی زیر آب رفته و یا در محاصره قرار گرفته است. شهر اهواز و سوسنگرد هر دو در معرض خطر هستند. جمعیت هلال احمر استان تهران به عنوان استان معین در سوسنگرد مستقر شده و برخی استان های دیگر هم به یاری شهرهای دیگر آمده اند.

در این میان سیل مهربانی مردم به خوزستان هم رسیده. انبار مرکزی کمک های اهدایی مردم در شهر اهواز همانند لرستان محل دپو، تفکیک و بسته بندی کمک های مردمی شده و آنچنان انرژی خوبی از حس همدلی و همیاری مردم و داوطلبان در آنجا جاری است که با یک بازدید کوتاه همه تلخی های سیل را از یاد می بری.

چندین محل اسکان موقت در شهر اهواز هم پیش بینی و مجهز شده که برخی از خانواده های روستاهای سیل زده در آنجا پناه گرفته اند. با این حال اگر شهر اهواز درگیر شود باید به فکر کمپ ها و اردوگاههای دیگری هم بود.

در این سفر طی جلسه ای در مرکز هماهنگی و کنترل عملیات، با حضور مدیران سازمان امدادونجات و مدیران استان یک بار بطور کامل وضعیت موجود و اقدامات مورد نیاز را مرور کردیم و در عین حال ارتباطی نیز با سایر استان های درگیر سیل مثل گلستان و لرستان گرفتیم تا از آخرین اقدامات و فعالیت ها با خبر شویم.

در حین حضور و بازدید در مجموعه امداد هوایی خوزستان، نمایندگانی از صلیب سرخ آلمان نیز حضور داشتند و گزارشی از کمک های آلمانی ها در سیل اخیر و پیشنهادهایی برای مدیریت این بحران ارایه دادند. ارتباط هلال احمر ایران با صلیب سرخ آلمان به طور سنتی مناسب و مطلوب است و در حادثه اخیر هم آنها با ارسال ۴۰ قایق مخصوص نجات در سیلاب کمک مناسبی به ما کردند. با توجه به نیاز استان ۲۰ عدد از آن قایق ها با همراهی نمایندگان صلیب سرخ به استان خوزستان منتقل شده اند تا در بحران پیش روی مورد استفاده قرار بگیرند.

بعد از چکاپ مجدد همه فرایندها و اقدامات اضطراری دوباره به تهران بازگشتیم.

 

دوباره اهواز

به تهران بازگشتیم اما دوباره اهواز انتظار ما را می کشید. روز بعد خبر آمد که سیل تا بیخ گوش اهواز پیش آمده و برخی مناطق حومه ای را هم درگیر کرده و عنقریب ممکن است اهواز را هم فتح کند؛ جایی که دشمن بعثی هم نتوانسته بود پایش را به آنجا برساند. برای سومین بار همراه با وزیر کشور به اهواز بازگشتیم. کارون جاده ساحلی را در خود فروبرده بود، در محله عین دو آب کاملا پیشروی کرده بود و برخی محلات دیگر هم آب و فاضلاب با هم در خیابان ها روان بودند. برای تخلیه مردم از آن مناطق به دلیل آمادگی های قبلی، برای اسکان اضطراری نزدیک به شصت هزار نفر فضا آماده کردیم. مقرر شد زنان و کودکان به محل امن منتقل شوند تا با اقدامات فوری آب به کانال های اطراف شهر هدایت شود و اوضاع عادی شود.

همه شبانه روز پای کار هستند، از خود استاندار تا همه دستگاههای دولتی، امدادی و گروههای جهادی و خود مردم. اهالی و جوانان شهر دیگر حتی بدن شان را هم سپر آب کرده اند. آنها یادگرفته اند نگذارند هیچ بیگانه ای به شهر و دیارشان تجاوز کند؛ حالا چه دشمن بعثی باشد و چه سیل ویرانگر.

در این سفر مقرر شد تا برای هماهنگی بیشتر میان همه گروههای امدادی یک قرارگاه ویژه امدادونجات با مرکزیت هلال احمر ایجاد شود تا همه گروهها با هم افزایی بیشتر بتوانند به مردم کمک کنند و موازی کاری های احتمالی کمتر شود.

خوشبختانه با ترمیم سیل بندها و انتقال آب به کانال های اطراف شهر اوضاع نگران کننده شهر کمی بهبود یافت. مهم ترین نکته این روزها در خوزستان مشوش بودن افکار عمومی است. شایعات در فضای مجازی و فیزیکی به سرعت می چرخند و اذهان را به خود مشغول می کنند. به علاوه همراه با بحران سیل زخم های اجتماعی دیگری هم سرباز کرده که همه این موارد مدیریت بحران را سخت تر می کنند.

 

سیل مهربانی، خانه سینما و بقیه دوستان

سیل مهربانی خانه سینما را هم با خود برد. هنرمندان سینما و تلویزیون بطور خودجوش در سینما آزادی دور هم جمع شدند و برای سیل زدگان کمک های مردمی جمع و به حساب هلال احمر واریز کردند.

در این میان سی هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر هم متفاوت ازهمه دوره های پیشین افتتاح شد. با حضور در سینما فلسطین تفاهم نامه ای را با سید رضا میرکریمی، دبیر جشنواره جهانی امضا کردم که بر اساس آن همه عواید بلیت فروشی به سیل زدگان اختصاص می یافت و جشنواره جهانی فیلم فجر متعهدانه سفیرمهربانی هلال احمر می شد. با انعقاد این تفاهم نامه میان هلال احمر و جشنواره جهانی فیلم فجر، درواقع هرکسی فیلمی را به تماشا نشست باری را از دوش هموطن آسیب دیده اش برداشت.

حضور و همراهی اهالی هنر با هلال احمر برای کمک و جمع آوری مشارکت های مردمی نشان داد که مردم ایران درشرایط بحرانی همه یک ملت هستند.

این کمک ها و مشارکت ها در میان گروههای مرجع صرفا مختص هنرمندان هم نبود. پزشکان و ورزشکاران هم پای کار آمدند. ۴۰۰ تن از پزشکان و دو هزار نفر از کادر پرستاری و پیراپزشکی در مجموعه بیمارستان های موسسه غیرانتفاعی محب مجموعه بزرگی از کمک های غیر نقدی را فراهم آوردند و در مراسمی به هلال احمر تحویل دادند که مجموعه ریالی آن بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون تومان می شد. ورزشکاران و گروه دیگری از هنرمندان هم با حضور در مجتمع ایران مال و اکران اختصاصی فیلم تختی و زنده کردن نام و یاد او، بانی جمع آوری بیش از دو و نیم میلیارد تومان برای کمک به سیل زدگان شدند تا بار دیگر تختی به یاری حادثه دیدگان بیاید.

بانک ها، موسسات و نهادهای بزرگ دیگری هم متعهدانه پای کار آمدند و کمک های بزرگی کردند که ذکر نام آنها در این مقال نمی گنجد. باید سپاسگزار همه آنها بود که در این شرایط سخت هموطنان شان را از یاد نبردند و نامی نیک از خود باقی گذاشتند.

 

نخستین کنفرانس مطبوعاتی

لازم بود تا با شروع دوباره فعالیت رسانه های رسمی بعد از تعطیلات نوروزی، در یک کنفرانس مطبوعاتی اقدامات مربوط به سیل را مرور کنیم و به سوالات خبرنگاران پاسخ دهیم.

کنفرانس مطبوعاتی اواخر فروردین ماه و با حضور جمع زیادی از رسانه های داخلی و خارجی برگزار شد. در این کنفرانس علاوه بر ارایه آخرین آمارها و اطلاعات درخصوص اقدامات جمعیت هلال احمر در سیل اخیر چند خبر جدید را هم اعلام کردم.

نخست اینکه مردم رکورد شکستند و میزان کمک های نقدی مردمی به جمعیت هلال احمر از مرز صد میلیارد تومان گذشت. این در حالی است که در زلزله کرمانشاه این رقم بعد از حدود شش ماه بالغ بر ۶۵ میلیارد تومان بود. خبر دیگر اینکه از محل همین کمک های مردمی به به خانواده هایی که بر اساس گزارش پزشکی قانونی در سیل اخیر کشور داغدار شده و عضوی از خانواده خود را از دست داده‌اند، ۱۰ میلیون تومان (به هر خانواده) پرداخت می شود.

در این نشست مجددا اعلام کردم که گرچه تعهداتی از سوی برخی کشورها و نهاد های بین المللی برای کمک به سیل زدگان اعلام شده ولی تا به حال به دلیل تحریم های آمریکا هیچ مبلغی توسط ما دریافت نشده است.

همانطور که پیش بینی می شد ابهاماتی نیز درباره نحوه توزیع اقلام امدادی و کمک های مردمی خصوصا کمک های خارجی ها وجود داشت که سعی کردم با شفافیت کامل به آنها پاسخ بدهم.

 

حضور اختیاری در اختیاریه

با فروکش کردن چالش های اولیه، به نظر می رسید که فرصت مناسبی پیش آمده تا به برخی حاشیه ها نیز پاسخ بگوییم. به پیشنهاد همکاران روابط عمومی در برنامه چالشی و زنده اختیاریه در شبکه پنج حاضر شدم. خودم را برای هر نوع سوال و چالش آماده کرده بودم و خوشبختانه در مجموع برنامه موفقی از کار در آمد.

در این برنامه علاوه بر پاسخ به پالش های قدیمی مثل نسبت فامیلی با رییس جمهور، مهمترین موضوع همان عکس کذایی در رستوران شهر گرگان بود. ماجرا را بطور کامل شرح دادم و اعلام کردم که گرچه به عنوان یک فرد عادی رفتن به رستوران در چنین شرایطی عیب نیست اما به هر حال به عنوان یک مسئول باید محدودیت هایی که برایم هست را می پذیرفتم و از این کار خودداری می کردم. به همین خاطر هم ایستادم و از همه کسانی که به خاطر این عکس دچار رنجش خاطر شده بودند عذرخواهی کردم.

این موضوع در شبکه های اجتماعی فراوان چرخید و خوشبختانه تاثیر بسیار مثبتی بر افکار عمومی گذاشت و بعد از آن هم از افراد بسیاری بازخوردهای خوبی دریافت کردم.

نکته مهم تر هم اینکه در همین برنامه به طرز شگفت انگیزی غافلگیر شدم. برای هر موقعیتی آماده بودم اما حضور ناگهانی همسرم در برنامه را اصلا پیش بینی نمی کردم. او هم بر روی آنتن زنده از خانواده امدادگران هلال احمری قدردانی کرد که پشتیبان همسران شان بودند. این موضوع حس خوبی به همه امدادگرانی داد که داوطلبانه از خانواده خود در این ایام تعطیل سال گذشتند و به یاری مردم سیل زده شتافتند.

علاوه بر این برنامه، در گفتگوهای چالشی دیگری هم شرکت کردم. گفتگوی ویژه خبری شبکه دو و گفتگوی ویژه باشگاه خبرنگاران جوان به نام «ده و ده» از این جمله بودند. هدف اصلی همه این گفتگوها هم این بود که بتوانم فضایی شفاف از حضور جمعیت هلال احمر در بحران سیل برای مخاطبان ترسیم کنم و از حقانیت امدادگرانمان دفاع کنم.

 

تشریح اقدامات در صحن مجلس

اواخر فروردین ماه به دنبال دعوت هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس حاضر شدم و گزارشی از اقدامات جمعیت هلال احمر در سیل فروردین ماه ارائه دادم.

اسکان اضطراری، امداد هوایی، اقلام و محموله های توزیع شده، لجستیک و نیروهای عملیاتی درگیر در منطقه، کمک های خارجی، درمان اضطراری ، خدمات روانی اجتماعی  و میزان کمک های مردمی از جمله رئوس این گزارش بودند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی پس از استماع این گزارش از تریبون رسمی مجلس شورای اسلامی از زحمات امدادگران هلال احمر و حضور آنها در ساعات اولیه وقوع سیل قدردانی کرد و قول مساعد داد تا مجلس برای بازتوانی امدادی هلال احمر برای حوادث غیرمترقبه تلاش کند.

 

همراه با رییس جمهور در استان های سیل زده

در آخرین روز از فروردین ماه پر حادثه، همراه با رییس محترم جمهور برای بازدید از مناطق سیل زده، به استان های لرستان، ایلام و خوزستان رفتیم.

رئیس جمهوری پس از ورود به خرم آباد در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان لرستان شرکت کرد و در بخشی از این جلسه گفت: هلال احمر، اورژانس، مسوولین اجرایی، سپاه، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی کاری بزرگ و فداکارانه انجام دادند.

دکتر روحانی گفت: مردم پیش از دولت، نیروهای مسلح، هلال احمر و سایر دستگاه‌ها وارد عرصه امدادرسانی و کمک به مناطق سیل‌زده شدند، هلال احمر موظف است آموزش‌های لازم را به مردم ارایه دهد که در صورت بروز حوادث و در ساعت اولیه مردم باید چه اقداماتی انجام دهند و در نیم ساعت اول انجام چه اموری برای حفظ جان و اموال مردم باید در اولویت قرار گیرد که البته صدا و سیما این مهم را شروع کرده و باید این روند تسریع شود.

دکتر روحانی همچنین از تلاش‌های هلال احمر و هوانیروز که در شرایط بد آب و هوایی، خلبانان بالگردهای آنها  ریسک کرده و برای خدمت‌رسانی به مردم به پرواز در آمدند، قدردانی کرد.

همراه با رئیس جمهوری پس از شرکت در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان لرستان عازم برخی مناطق سیل زده شدیم. دکتر روحانی با حضور در شهرستان پلدختر ضمن بازدید از این منطقه سیل زده، با توضیحات مسئولان و گفت و گوی صمیمانه با مردم این شهرستان در جریان روند امدادرسانی، رفع مشکلات و میزان و نحوه امدادرسانی به مردم سیل‌زده قرار گرفت و بر ضرورت اتخاذ اقدامات لازم در جهت بازگشت هرچه زودتر روند زندگی عادی به این منطقه تاکید کرد.

رئیس جمهوری همچنین در بازدید از روستای چم‌مهر در استان لرستان ضمن گفتگوی صمیمانه با مردم این روستا و اطلاع از آخرین وضعیت امدادرسانی به مردم، دستورات لازم را به وزیر کشور برای حل هر چه سریع‌تر مشکلات این بخش صادر و تأکید کرد: دولت تا اتمام بازسازی خرابی‌ها و جبران خسارات در کنار مردم مناطق سیل‌زده خواهد بود.

در ادامه همچنین از روستای سیل زده شوره از توابع بخش ماژین در استان ایلام بازدید کردیم و با توضیح مسوولان این منطقه در جریان روند امداد رسانی، اسکان موقت و چگونگی خسارت‌های وارد شده به منازل، باغ‌ها، محل‌های نگهداری دام و طیور و زمین‌های کشاورزی این روستا و روستاهای همجوار آن قرار گرفتیم.

و در آخرین مرحله نیز همراه با رئیس جمهوری به اهواز رفتیم و در این شهر هم از یکی از مراکز اسکان موقت هلال احمر بازدید کردیم. استقبال مردم و نحوه رضایت آنها از خدمات ارایه شده بسیار خوب بود و همین مسئله باعث شد تا دکتر روحانی در جلسه مدیریت بحران استان مجددا بر رسیدگی مناسب به مردم آسیب دیده ابراز رضایت کند.

 

حکایت همچنان باقیست

فروردین تمام شد اما حکایت سیل همچنان جاری است. تبعات پساسیل تقریبا از چالش های اولیه بیشتر است. حتما لازم است با دقت و هماهنگی کامل در اردیبهشت ماه جلالی موضوعات مرتبط را دنیال کنیم. سیل سین هشتم نوروز ۹۸ بود و امیدوارم در نوروز ۹۹ حادثه دیدگان سفره هفت سین را در خانه های نوساز خود پهن کنند، انشاالله.


١٦:٣١ - چهارشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ١١٣٩٥٣    /    تعداد نمایش : ٦٧خروج