جمعه ٠٣ خرداد ١٣٩٨
کمک به آسیب دیدگان از سیل کشور: شماره حساب 99999 به نام هلال احمر نزد همه بانک‌ها شماره گیری کد دستوری # 112*780* از طریق تلفن همراه شماره کارت 6104337999999996 بانک ملت و نیز 5894631850259730 بانک رفاه
 


  چاپ        ارسال به دوست

حضور مهندس‌های داوطلبِ اردکان در مناطق محروم سیستان‌وبلوچستان

جمعی از مهندس‌های قلب کویر مرکزی ایران به سیستان‌و‌بلوچستان رفتند. «اردکان» پهناورترین شهرستان استان یزد است؛ شهری که خانه‌ی هلال‌اش مهندس‌های بامرام‌ومعرفتی دارد. آن‌ها برای نصب سیستم‌های گرمایشیِ مدارس ابتدایی، در مناطق محروم استان سیستان‌وبلوچستان حاضر شده‌اند. البته کارشان تمام نشده و هنوز در محله‌های مختلف درحال فعالیت‌اند.

«رضا کریمی» نام سرگروهِ این تیمِ مهندسی‌ست؛ درواقع آقارضا رییس خانه هلال غدیر اردکان است. او درباره‌ی سفرِ 925کیلومتری‌شان به سرزمین ناشناخته‌ها (سیستان‌وبلوچستان) می‌گوید: «6نفریم. یکی صنایع خوانده و یکی برنامه‌ریزی؛ یکی کارشناس اطفای حریق است و یکی کارشناس کمک‌های اولیه.» آقارضا و تیم‌اش در «بزمان» مستقرند. بزمان یکی از باسابقه‌ترین شهرهای سیستان‌وبلوچستان است که سال 1307 همزمان با يزد و سمنان تبديل به بخش شد. تیم مهندس‌های اردکان 20دستگاه گرمایشی تهیه کرده‌اند و قرار است طی 7روز دستگاه‌ها را در مدارس بزمان راه بیندازند.

این مهندس‌های داوطلب فقط دنبال نصب سیستم گرمایشی و خداحافظی نیستند! آن‌ها اصرار زیادی به آموزش دارند: «می‌خواهیم اهالی این منطقه کمک‌های اولیه را یاد بگیرند و با اطفای حریق و انواع سوختگی آشنایی پیدا کنند.» آقارضا که 6سال است خانه‌ی هلال غدیر را تاسیس کرده، ادامه می‌دهد: «بزمان 3هزار دانش‌آموز دارد. وقتی در این شهر حاضر شدیم، فهمیدیم که دانش‌آموزانش نیازهای دیگری هم دارند. الان قصد داریم که با خیّران ارتباط بگیریم و برای دیگرنیازهای بچه‌ها مثل پوشاک اقدام کنیم.»

پراکندگی جمعیت و بارش‌های شدید، کار را برای آقارضا و تیم‌اش سخت کرده؛ اما با این‌حال دست از کار نکشیده‌اند: «هدف‌مان این است که سیستم‌ها را با رعایت کامل موارد ایمنی نصب کنیم. یک مهندس ایمنی همراه‌مان که بر کار نظارت می‌کند.» آقارضا می‌گوید: «سیستان‌وبلوچستان کمتر دیده شده، درصورتی‌که ظرفیت و پتانسیل زیادی دارد.»

این، پایان کارِ مهندس‌های داوطلبِ اردکانی نیست. آن‌ها می‌خواهند در این سفر زندگی مردم در مناطق محروم سیستان‌وبلوچستان را انعکاس دهند. مهندس‌های اردکانی برای دو مرحله‌ی دیگر هم برنامه‌ریزی کرده‌‌اند. یک‌بار 30کلاس را مجهز می‌کنند و بار دیگر 36کلاس. می‌بینید؟! «ققنوس» همچنان گرما می‌آفریند.


١٧:١٣ - شنبه ١١ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ١١٢٦٤٩    /    تعداد نمایش : ١٤٧خروج