جمعه ٠٦ ارديبهشت ١٣٩٨
کمک به سیل زدگان مناطق شمالی کشور: شماره حساب 99999 به نام هلال احمر نزد همه بانک‌ها شماره گیری کد دستوری # 112*780* از طریق تلفن همراه شماره کارت 6104337999999996 بانک ملت و نیز 5894631850259730 بانک رفاه
 


  چاپ        ارسال به دوست

همکاری هلال احمر با سازمان شهرداری‌ها گسترش می یابد

تهران- ایرنا- همکاری های جمعیت هلال احمر و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با انعقاد تفاهم نامه ای بین سازمان داوطلبان هلال احمر و معاونت عمران توسعه شهری و روستایی وزیر کشور گسترش می یابد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اجتماعی ایرنا، این تفاهم نامه به منظور برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری جهت توسعه مهارت‌ها و توانمندی های روستاییان با هدف افزایش مشارکت‌های محلی و بهبود فعالیت‌های اجتماعی در راستای حمایت از اقشار آسیب‌دیده و آسیب‌پذیر جامعه روستایی در حوادث با بهره‌گیری از ظرفیت دهیاران و شوراهای اسلامی روستا در زمینه فعالیت‌های بشردوستانه امضا شد.
استفاده حداکثری از ظرفیت‌ مدیریت‌های محلی در مواقع عادی و زمان وقوع حوادث و سوانح به منظور حمایت از آسیب‌دیدگان، تقویت مشارکت‌های مردمی در پروژه‌های داوطلبی سازمان داوطلبان و سازمان‌های تابعه جمعیت هلال احمر در راستای اجرای برنامه‌های بشردوستانه و عام‌المنفعه به ویژه در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، اشاعه و ترویج فرهنگ داوطلبی و مشارکت در امور عام‌المنفعه در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی، تلاش برای ایجاد فضای تعامل به منظور استفاده از امکانات و ظرفیت‌های طرفین در روستاها از اهداف عمده این تفاهم است.

* برخی تعهدات سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در این تفاهم نامه
جذب دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستا به عنوان نیروی داوطلب در جمعیت هلال احمر، ارائه آموزش‌های عمومی‌، تخصصی و امداد و نجات از طریق تأمین و اعزام مربی برای آموزش دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستاها برای ارتقای سطح آمادگی جامعه روستایی برای آمادگی و مقابله با بلایا و حوادث، برگزاری دوره‌های کارآموزی و کارورزی برای افراد دارای استعداد در حوزه مأموریت‌های جمعیت هلال‌احمر، آموزش روستاییان از طریق برنامه‌های جمعیت هلال‌احمر در خصوص مدیریت بحران در روستاها با استفاده از قابلیت‌های طرفین به منظور تاب آوری جامعه روستایی در زمان وقوع بحران و ایجاد تیم‌های امداد و نجات روستایی است.
همچنین همکاری در آموزش دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستاها جهت آمادگی برای مدیریت بحران، انجام هماهنگی‌های لازم برای استفاده از امکانات و فضاهای در اختیار دهیاری‌ها به منظور برگزاری دوره‌های آموزشی، جلسات و همایش‌ها در راستای اجرای برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و اجتماعی مشترک، همکاری در اجرای برنامه‌های آموزش همگانی و تخصصی با قابلیت‌های موجود در طرفین تفاهم‌نامه و همکاری با سازمان داوطلبان جهت بهره‌گیری از توانایی‌های علمی و عملی حسب نیاز طرح‌های پژوهشی آنها برخی تعهدات سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در این تفاهم نامه است.
محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در حاشیه امضای این تفاهم نامه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بیشترین آسیب ها بعد از وقوع بحران ها چه سیل و چه زلزله در روستاها رخ می دهد و روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه در سال گذشته شاهدی بر این مدعا است.
وی ادامه داد: هدف ما از امضای این تفاهم نامه همکاری های مشترک با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور آماده سازی جوامع روستایی برای کاهش مخاطرات حوادث طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت است.
رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر اضافه کرد: دو سال پیش سازمان مدیریت بحران کشور ابلاغی مبنی بر تشکیل خانه های هلال در روستاها با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور داشت تا بتوانیم روستائیان را در موضوع آموزش برای مقابله با زلزله و سایر حوادث طبیعی آماده کنیم. 
نصیری توضیح داد: نخستین افرادی که پس از وقوع حوادث در جوامع روستایی حضور دارند، سازمان ها و گروه های امدادرسان نیستند، بلکه ساکنان محلی روستاها از جمله همسایه ها و اقوام افراد حادثه دیده هستند که گسترش این آمادگی ها باعث می شود که خسارت های بعدی کاهش پیدا کند.
مهدی جمالی نژاد رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور نیز در حاشیه امضای این تفاهم نامه همکاری های مشترک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بیش از ۲۰ میلیون جمعیت کشور روستایی هستند و باید در بحث پیشگیری و موضوعاتی که به ایمنی روستاها بازمی گردد، دغدغه داشته باشیم و پیگیر موضوعات آنها باشیم.
وی ادامه داد: تفاهم نامه ای که امروز امضا شد کار ارزشمندی در ادامه ایجاد خانه های هلال در روستاهای مختلف است که توانستیم روستاییان را توانمند کنیم و مشارکت آنها را برای ایمن شدن روستاهایشان داشته باشیم. این تجربه را در شهرها داشتیم هر شهری به تبع وضعیت خود یعنی کلانشهرها، شهرهای میانی و شهرهای کوچک دارای آتش نشانی هستند و ظرفیت ها و تجهیزات مختلف در آنها وجود دارد.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور اضافه کرد: ۹۲ درصد جمعیت روستاها تحت پوشش دهیارهای هستند و نیاز است به صورت مویرگی و شبکه ای برای امنیت روستاها برنامه ریزی شود. تفاهم‌نامه‌ای که امروز بین سازمان شهرداری ها و هلال احمر انجام شد، تصمیم گیری سیاست گذاری برای توانمند کردن روستاییان با آموزش دادن و آشنا کردن آنان با اقدامات قبل از بحران، حین بحران و بعد از بحران است تا بتوانیم این افراد را با موضوع درگیر کرده و با این اقدام بسیاری از دغدغه‌های دولتمردان را کاهش دهیم.
جمالی نژاد تصریح کرد: تجربه همکاری با هلال احمر و شبکه ای که در روستاها برای پیشگیری ایجاد کردیم، در زلزله کرمانشاه نمود بسیار خوبی داشت و اگر همکاری دهیاران نبود مشکلات روستاییان به مراتب بیشتر می شد؛ به همین دلیل فکر می‌کنم این تفاهم نامه بتواند بسیار کمک کند تا روستاییان در بازسازی و نوسازی کمک موثر باشند.
این تفاهم نامه به امضای محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر و مهدی جمالی نژاد معاون عمران توسعه شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور رسید. 
اجتمام*7029*1834


١٤:٤٦ - چهارشنبه ١٧ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ١١٢٢٥٤    /    تعداد نمایش : ٧٣خروج