پنج شنبه ٢٦ مهر ١٣٩٧
# نذر_ آب با همراهی شما به یاری آسیب دیدگان از خشکسالی ادامه می دهیم. با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 می توانید روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب دیدگان از خشکسالی در استان های جنوب شرقی کشور(سیتان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی) کنید. کد دستوری #5151*733*
 


  چاپ        ارسال به دوست

در مراسم نکوداشت استاد سید علی اکبر صنعتی عنوان شد:

ضرورت راه اندازی تشکل هنرمندان هلال احمر / تاکید بر تبدیل موزه صنعتی به پایگاه فرهنگی و هنری/هنرمندان زبان فاخری برای ارتباط هلال احمر با جامعه هستند

مراسم نکوداشت استاد سید علی اکبر صنعتی به بهانه فعالیت این موزه پس از 10 سال برگزار و بر ضرورت تبدیل این موزه به پایگاه فرهنگی و هنری تاکید شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، مراسم نکوداشت استاد سید علی اکبر صنعتی با عنوان "نقش هنر در کرامت انسانی" به بهانه فعالیت این موزه پس از 10 سال با حضور مهندس محمود محمدی نسب، دبیرکل جمعیت هلال احمر، دکتر رضا اندام،رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، احمد مسجد جامعی ، سخنگوی شورای شهر، فرزندان استاد علی اکبر صنعتی، فرزند استاد ابوالحسن صدیقی و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

مهندس محمود محمدی نسب، دبیرکل جمعیت هلال احمر در این مراسم گفت: استاد صنعتی به عنوان نخستین هنرمند داوطلب هلال احمر با انگیزه قوی داوطلبانه و بشردوستانه هنر و وقت خود را صرف خدمت بی چشمداشت به مردم کرد.

وی با تاکید بر اینکه همکاری هنرمندان با هلال احمر برای این نهاد مردمی غنیمت است، اظهار کرد: هنرمندان مدل ارتباط هلال احمر با جامعه را آسمانی کرده و زبان فاخری برای این نهاد مردمی ایجاد می کنند.

محمدی نسب با اشاره به اینکه بدنه اصلی هلال احمر کاملا داوطلبانه است، گفت: هلال احمر فعالیت های متفاوتی در بخش های مختلف جامعه دارد که نمونه آن حضور در پایگاه های امداد و نجات جاده ای است که در دورافتاده ترین این پایگاه ها شاهد حضور چشمگیر و بی مزد و منت داوطلبانی هستیم که خود را وقف خدمت به هموطنانشان کرده اند.

وی با اشاره به اینکهاستاد صنعتی اهل کرمان بوده اند، به بازدید اخیر خود از مناطق زلزله زده کرمان اشاره و تاکید کرد: در سالروز زلزله بم بر تلخ ترین خاطره ای که از این اتفاق ناگوار برای همه ما بر جا مانده اشاره کرد و یاد همه جان باختگان را گرامی داشت.

دبیرکل جمعیت هلال احمر به وحشتی که در میان مردم از زلزله کرمان، تهران و کرمانشاه ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: هر کسی که تریبونی در اختیار دارد به خصوص مسئولان و هنرمندان و رسانه ها باید از فرصتی که در اختیار دارد برای آگاه سازی مردم بهره برده و هموطنان را هوشیار کنند که ترس، دردی از مواجهه و مقابله با زلزله دوا نمی کند و لذا ضروری است تا عزم خود را به صورت جدی برای آماده سازی شهرمان و خودمان در مواجهه با زلزله جزم کنیم.

 

وی با بیان اینکه ممکن است یک زلزله چهار ریشتر باشد، اما در ذهن مردم به اندازه 8 ریشتر تاثیر بگذارد،  گفت: این ترس دردی از ما دوا نمی‌کند؛ به همین دلیل باید برای این اتفاق آماده باشیم. زمانی که زلزله تهران اتفاق افتاد، مردم وحشت‌زده به خیابان‌ها آمدند، گویی انگار سال‌هاست که جرأت نکرده‌ایم به زلزله تهران فکر کنیم، اما سرانجام باید یک روز به این قضیه فکر کرد.

 

 

 

ضرورت مطالبه‌گری مردم

رضا اندام، رئیس سازمان داوطلبان نیز اظهار کرد: «در حال بازنگری آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های داوطلبان هستیم. اعتقاد داریم که باید داوطلبانی که در جمعیت هلال‌احمر وجود دارند را رتبه‌بندی و سطح‌بندی کنیم.» او ادامه داد: «یک گروه از داوطلبان ما از گروه‌های تاثیرگذار هستند، داوطلبان مشهوری که می‌توانند در مواقع لزوم به کمک هلال‌احمر بیایند. نقشی که این عزیزان می‌توانند داشته باشند، نقش آگاهی‌بخشی است.» او افزود: «این افراد می‌توانند مردم ما را آگاه، حساس و مطالبه‌گر کنند و ما اعتقاد داریم این عزیزان در طول این سال‌ها به این فعالیت‌ها مشغول بوده‌اند.» اندام افزود: «کاری که در این چند‌ سال گذشته صورت گرفته این بوده که ما از این افراد به‌عنوان سفیران صلح خود استفاده می‌کنیم. هر ساله در آیین نکوداشت خود یکی از این عزیزان را به‌عنوان سفیر صلح معرفی می‌کنیم. اعتقاد داریم که این افراد می‌توانند گروه‌های همسان خود را فعال و در این زمینه به ما کمک کنند.» رئیس سازمان داوطلبان افزود: «درباره وضع کانون هنرمندان که قرار است احیا شود، باید گفت که اول باید مسائل زیربنایی این موضع رفع شود. ما به دنبال آن نیستیم که فقط یک تابلو بزنیم و بگوییم این کانون هنرمندان است.» او ادامه داد: «در حال حاضر در تلاش هستیم تا در سازمان داوطلبان اتاقی را فراهم کنیم تا زمانی که این عزیزان به این‌جا مراجعه می‌کنند، فضایی مناسب ‌شأن آنها در اختیارشان قرار دهیم تا بتوانند برای ارتباط برقرارکردن میان خودشان و مردم و برنامه‌ریزی کارهایشان جایگاهی داشته باشند.»

 

تاکید بر راه اندازی تشکل هنرمندان وابسته به هلال احمر

احمد مسجد جامعه، سخنگوی شورای شهر هم در این مراسم با تاکید بر ضرورت راه اندازی تشکل هنرمندان وابسته به هلال احمر، اظهار کرد: با راه اندازی چنین تشکل هایی می توان به عنوان نمونه از ظرفیت و لطافت هنرمندان و هنر برای روحیه دادن به هموطنان به خصوص در حوادث مختلف بهره برد.

وی افزود: موزه استاد صنعتی باید به پایگاه فرهنگی و هنری تبدیل شود تا کسانی که عشق خدمت به مردم در قالب هنر را دارند بتوانند در این پایگاه خدمات داوطلبانه خود را ارائه دهند.مسجد جامعه با بیان اینکه درخشش استاد صنعتی به واسطه روحیه قوی استاد برای خدمت داوطلبانه و بشردوستی بوده است، گفت: همین روحیه قوی نوعدوستی موجب خدمات بزرگ استاد صنعتی در هلال احمر و ماندگار شدن نام وی در جامعه بشردوستانه کشور شد.

 

مریم صنعتی، فرزند استاد سید علی‌اکبر صنعتی هم در مراسم نکوداشت این هنرمند از مسئولان خواست تا برای قالب‌گیری آثار موزه صنعتی اهتمام کنند

 

وی گفت: چون پدرم بضاعتی نداشت، تمام مجسمه‌ها را به سختی و با گچ و خاک درست کرد؛ به همین دلیل اگر هزینه‌ای برای قالب‌گیری و حفاظت بیشتر آثار اختصاص داده شود، ممنون می‌شوم.

 

مهری صنعتی، فرزند دیگر استاد صنعتی نیز در مراسم نکوداشت استاد علی‌اکبر صنعتی گفت: پدرم به مردم وطنش عشق می‌ورزید و این عشق در آثارش مشهود است؛ او مردم کوچه و بازار را هنرمند می‌دانست و اسم او در تاریخ ایران و جهان در مقام انسانیت ثبت شد.

 

سید محمود صنعتی پسر استاد صنعتی نیز گفت: پدرم برای ساخت این مجسمه‌ها زحمت زیادی کشید و در واقع آنها را با خون دل ساخت.

 

باید قدردان هنرمندانی که اندیشه‌ورزی، فرهنگ و ادب را به ما یاد داده‌اند، باشیم

 

استاد عباس مشهدی‌زاده، از هنرمندان حاضر در این مراسم نیز گفت: حدود ۱۰۰ سال پیش بیماری‌ای در این مملکت پراکنده شد و یک کودک شش ساله به نام سیدعلی اکبر پدرش را از دست داد. مادرش او را پیش مردی به نام حاج علی‌اکبر صنعتی در کرمان برد. او در این شهر پرورشگاهی تاسیس کرد و بچه‌هایی که از لایه‌های پایین جامعه بودند را تربیت می‌کرد. سیدعلی‌اکبر نیز در این پرورشگاه بزرگ می‌شود و به جایی می‌رسد که به مدرسه کمال‌الملک در تهران می‌آید و هنر مجسمه‌سازی را از استاد صدیقی فرا می‌گیرد.

 

وی افزود : هنر مجسمه‌سازی حدود ۱۳ قرن پنهان بود که با ایستایی صدیقی شروع می‌شود. مجسمه میدان فردوسی در تهران و مجسمه سنگی سعدی با وزن ۵ تن و ۲۰۰ کیلو در شیراز کار ابوالحسن خان صدیقی است.

 

وی با تاکید بر اینکه باید هنرمندان کشور خودمان را بشناسیم، افزود: استاد صدیقی، هنرمندی به نام علی‌اکبر صنعتی تربیت کرد. صدیقی و صنعتی نمرده‌اند و به ما توجه می‌کنند، ما نیز باید قدردان هنرمندانی که اندیشه‌ورزی، فرهنگ و ادب را به ما یاد داده‌اند، باشیم.

 

هنوز می‌توان حرکت بی‌شتاب دست استاد صنعتی را در موزه احساس کر

 

«حمید شانس»، از هنرمندانی که در مرمت آثار استاد نقش داشته امد نیز در این مراسم ،گفت: هنوز هم می‌توان حرکت بی‌شتاب دست استاد علی‌اکبر صنعتی را در این فضا احساس کرد که روی فرق سر کودکی خردسال می‌نشیند تا زلف پرچین او را ایجاد کند. این هنرمند سال‌ها در این ساختمان با کمک شاگردانش کار می‌کرد. یخ حوض میدان توپخانه را می‌شکستند تا برای ساخت مجسمه آب بیاورند. به عبارتی اتصال این ساختمان با فضای بیرون هنرمند و مجسمه‌سازی لاینفک نیست.

 

وی افزود: استاد صنعتی در این جامعه نتیجه فرهنگ معین است. اگر امیرکبیر بخشی از نقش مدرنیته در جامعه را هدایت می‌کرد، بخش دیگری از آن را سیدجمال‌الدین اسدآبادی نماینده گروه زحمت‌کش برعهده داشت. او به صنعتیِ بزرگ گفت: تو نمی‌توانی مبارزه کنی و پیشنهاد داد که در کرمان پرورشگاه بسازد. علی‌اکبر صنعتی نتیجه گروه زحمت‌کش این جامعه است به همین دلیل طبیعی است که به عنوان سمبل به هلال‌احمر وصل شود.

 

در این نکوداشت از خانواده علی‌اکبر صنعتی و رئیس سازمان زیباسازی شهرداری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و حامدی، سردبیر نشریه "تندیس" به نمایندگی از عرصه رسانه تقدیر شد.

 

 


٠٩:٠٤ - چهارشنبه ٦ دی ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٣٨٦٨    /    تعداد نمایش : ١٠٢خروج