داوطلبان

جمعه 14 آذر 1399

مباحث کاربردی/ منشور بلایای طبیعی از منظر دین(با نگاهی به شیوع بیماری کرونا)

اسلام با نگاه جامع خود برای اداره بخش های مختلف، برنامه ها و اولویت های مختلف را تعریف کرده است.از آنجا که دین اسلام، رهنمودهای وسیعی در خصوص سلامت جسمی و روحی انسان دارد و نظر به اینکه امروزه جامعه بشری متاثر از بیماری کرونا در همه سطوح با خطرات هولناکی روبرو و با چالشهای بزرگی مواجه است که فروپاشی آن را تهدید میکند و به شدت نیازمند دستورالعمل های کاربردی برای حفظ همبستگی و پاک شدن از ترس،وسواس و فرار و مواظبت از جان انسان ها ست، فرهنگ دینی اسلامی ، وجود انسان ها را پاس داشته و آن را با منظومه ای از ارزشهای اخلاقی و قواعد شرعی فراگرفته است که بر حفظ قدرت و کارآیی آن موثر است.

اسلام با نگاه جامع خود برای اداره بخش های مختلف، برنامه ها و اولویت های مختلف را تعریف کرده است.از آنجا که دین اسلام، رهنمودهای وسیعی در خصوص سلامت جسمی و روحی انسان دارد و  نظر به اینکه امروزه جامعه بشری  متاثر از بیماری کرونا در همه سطوح با خطرات هولناکی روبرو و با چالشهای بزرگی مواجه است که فروپاشی آن را تهدید میکند و  به شدت نیازمند دستورالعمل های کاربردی برای حفظ همبستگی و پاک شدن از ترس،وسواس و فرار و مواظبت از جان انسان ها  ست،  فرهنگ دینی اسلامی ،  وجود انسان ها  را پاس داشته و آن را با منظومه ای از ارزشهای اخلاقی  و قواعد شرعی فراگرفته است که بر حفظ قدرت و کارآیی آن موثر است.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی فقیه، مسوول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، منشور پیش رو را  بر اساس اصولی کلی برگرفته از احادیث اولیای  الهی که آیات کتاب آسمانی قرآن بر آنها مهر تأیید زده است ، معرفی  کرده است.

منشور بلایای طبیعی از منظر دین

ما می دانیم که یکی از رسالت های پیامبران و قرآن موضوع انذار است: انا ارسلناک شاهدا و بشیرا و نذیرا(سوره احزاب ، آیه 45)

مفهوم انذار به معنای هشداردهی و هوشیاری جامعه از خطرات و بلایای طبیعی است. در قرآن کریم خداوند فرموده است: ویل للمطصفین: وای بر کم فروشان یعنی هر گونه کاستی و سهل انگاری در سازه های دست بشر، باید به هوش باشید و هوشیار . بشر امروز بنا به گفته مقام معظم رهبری باید بصیر باشد.

در رابطه با بهداشت می فرماید: " ان الله یحب التوابین  و یحب المتطهرین"(سوره بقره ، آیه 232) خداوند توبه کنندگان و پاکیزگان را دوست می دارد و یا حضرت رسول گرامی  فرموده است :" النظافه من الایمان.

مبانی تسکین آلام بشری

  1. -     عدالت: " عدلوا هو اقرب للتقوی"، هر چه عدالت بیش تر شود، تقوی الهی بیش تر است و انسان به خدا نزدیک تر می شود. (سوره نساء،آیه 19). اولین عدالت در خانواده ، همسایه و همنوع است که می تواند به انسان تعالی ببخشد و انسان را از ظلم و دروغگویی بیرون ببرد. یعنی هر چیز در جای خود.
  2. -     رعایت حقوق شهروندی:  در تمام شئونات زندگی و گریز از آزار و اذیت دیگران و عمل به قانون خلاف عرف و شرع است اگر عرف ماسک را واجب می داند ،نزدن ماسک خلاف شرع است و حقوق دیگران زائل می گردد.
  3. -     رعایت بهداشت و تغذیه سالم : قرآن موضوع خوردن سالم را در 4 آیه مطرح می کند. یک جا می فرماید : " کلو و اشربوا و لا تسرفوا "( بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید)  در آیه دیگر می فرماید:" کلوا و اعلموا" (بخورید و و علم بیاوزید) و در جای دیگر می فرماید:" کلوا من طیبات"( بخورید از پاکیزه ها و در جای دیگر می فرماید:" کلوا و شکورا"(بخورید و شکر بجا  بیاورید).توجه به بهداشت جسم و تغذیه سالم ،اصل دین است و می فرماید:"و فی احیاها فکانما احیا الناس جمیعا" . اگر کسی دیگری را زنده کند، مثل این است که تمام انسان ها را زنده کرده است . (سوره مائده،آیه 32). لذا خادمین کرونا مهم ترین انسان های فعلی می باشند . پرستاران و پزشکان عزیز و هر کسی از مردم که به این بیماران خدمت می کنند.

اقیانوس دین و اهل بیت در عناوین ایثار،انفاق، تعاون، صدقه،صله رحم، اصلاح ذات بین ،  اداأء دین و  قرض، همه برایامدادرسانی و نجات یک انسان آسیب دیده از مخارج زندگی و بلایا است.

4- صلح و دوستی و عدم تعرض به دیگران:  قرآن کریم می فرماید:" انما المومنون اخوه ، فاصلحوا بین اخواییکم"( سوره حجرات ،آیه 11)

روح صفا و برادری در مومنین و در حوادث بسیار زیاد است و عدم تعرض به حقوق مادی  و معنوی یکدیگر درس دین و اسلام است. تعرض به حقوق بشر در دنیای ظالم چه مرگ و میرها و جنایت ها و خسارات مالی و جانی به بار آمده . این در حالی است که اسلام حتی نماز واجب را برای نجات جان انسان باید رها کرد و امداد رسانی کند. قرآن کریم نجات جان انسان را مثل نجات بشریت دانسته  است.

  1. -      آموزش و پرورش : در حدیث آمده، خداوند به ظاهر شما نگاه نمی کند بلکه به قلب شما نگاه می کند. این موضوع بسیار مهم است که وضعیت کنونی ما نیاز به آموزش برای فرزندان و جامعه داریم تا بتوانیم فرهنگ سازی کنیم . در مسئله ویروس کوید 19 باید آموزش مقدم بر همه مسائل شود تا فرد دچار بیماری نگردد. باید بدانیم که آموزش به ما علم درست عمل کردن را می دهد و هم روح قوی می شود و هم جسم ان شاءالله.

 

admin 0
تهیه کننده:

admin 0

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *