داوطلبان

روایتی از اجرای نذر آب در سیستان و بلوچستان

زندگی می چکد از تن رنجور کویر

در روستای قادرآباد که بافت ساختمانی و مسکونی دارد، علاوه بر تامین آب شرب و ارائه بسته های غذایی، نوشت افزار و... کلینیک سیار خدمات پزشکی هم با حضور پزشکان متخصص داوطلب برقرار شده و همچنین خانه بهداشت این روستا توسط مسئولان افتتاح می‌شود.

حمید حیدرپناه/ آفتاب هنوز در پایتخت طلوع نکرده که جمعی از مدیران، داوطلبان و اهالی رسانه به همراه رئیس جمعیت هلال احمر مشتاقانه خود را به فرودگاه مهرآباد رسانده اند تا برای بررسی آخرین وضعیت طرح نذر آب ۳  به سوی سرزمین آفتاب و مهربانی حرکت کنند.

طرحی که برای سومین سال متوالی به همت جمعیت هلال احمر کشور با همراهی مردم و خیرین داوطلب برای زدودن بخشی از غبار محرومیت و تامین آب شرب روستاهای استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان اجرا شده است.هواپیما از آسمان تهران عبور می کند و پس از عبور از کویر مرکزی و دشت های خاکستری به سوی زاهدان پرواز می کند.

هرچه به استان سیستان و بلوچستان نزدیکتر می شویم به بخش هایی از دشت میرسیم که تلفیقی از کویر و قله های سنگی است که بیشتر شبیه پره های کلاه خود «رستم» و پهلوانان اساطیری است.به زاهدان که میرسیم آفتاب به میانه‌های آسمان نزدیک شده و خیلی زودتر از سایر مناطق گرمای مهربانی خود را بر این سرزمین تابانده است.

در فرودگاه زاهدان تعدادی از مدیران استانی به همراه جمعی از داوطلبان سرخ‌پوش هلال احمر به استقبال هیات اعزامی آمده و پس از استقبال و انجام تشریفات، بدون وقفه دیدارها و نشست‌های مدیریتی در راستای اقدامات انجام شده و برنامه های پیش رو آغاز می شود.

دیدار با اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی زاهدان و تاکید بر رفع مشکلات دارویی مردم استان و اعزام متخصصان دارویی هلال احمر در دستور کار قرار می گیرد.

پس از آن در دیدار با «حجت الاسلام و المسلمین مصطفی محامی» نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان، وی با سپاسگزاری  از خدمات هلال احمر در مناطق محروم و اجرای «نذر آب 3» خواستار توجه و بهره‌گیری بیشتر از استعدادهای ناب این استان می شود.

دکتر همتی هم افتخار هلال احمر را کار داوطلبانه را با عشق به مقام انسانیت بدون توجه به رنگ، نژاد، ملیت و قومیت می‌داند و از اراده جدی جمعیت برای خدمت‌رسانی به مردم و خصوصاً محرومان می‌گوید.

حضور در ساختمان استانداری و نشست با  «احمدعلی موهبتی» استاندار برنامه بعدی هیات اعزامی جمعیت هلال احمر است و دکترهمتی از مدیریت مناسب سیل در این استان تقدیر و در خصوص مباحث مختلف اجرایی با استاندار به بحث و تبادل نظر می‌پردازند.

در میانه گفت‌وگوها به همراه تیمی از اهالی رسانه حرکت زمینی به سمت شهرستان خاش را آغاز می کنیم و پس از عبور از دشت‌های پرمهر و قله های استوار در طول مسیر دیداری کوتاه با امدادگران یکی از پایگاه های امداد و نجات جاده ای داریم.

نشستن پای حرف‌ها و خاطرات این قشر زحمتکش اما کم توقع لذت بخش است که با وجود دشواری‌ها، با کار داوطلبانه و کمک به هموطنان، بر سختی‌ها غلبه کرده اند و عشق به خدمت صادقانه را بالاترین پاداش خود می دانند.

پس از طی حدود ۱۷۰ کیلومتر به شهرستان خاش می رسیم تا ضمن بررسی شرایط، مقدمات حضور مسئولین در خاش را بررسی کنیم.در طرح نذر آب۳ مناطق روستایی و عشایری درگیر تنش آبی در شش شهرستان پوشش داده شده و برای هر شهرستان یکی از جمعیت‌های هلال احمر استان‌ها به عنوان استان معین انتخاب و کار خدمت‌رسانی را انجام دهند.

داوطلبان ستون اصلی فعالیت های هلال

جمعیت هلال احمر استان تهران به عنوان استان معین شهرستان خاش، زنجان استان معین شهرستان نیکشهر، قزوین استان معین شهرستان هامون، قم استان معین شهرستان نیکشهر، گلستان استان معین شهرستان نیمروز و مرکزی استان معین شهرستان چابهار تعیین شده اند.که در این بازدید شهرستان خاش جهت بررسی و بازدید انتخاب شده بود.

با ورود بالگرد حامل رئیس جمعیت، استاندار و سایر مدیران جمعیت و مسئولان استانی به سمت یکی از انبارهای مستقر در خاش حرکت می‌کنیم تا شاهد برگزاری مراسم بسته‌بندی و توزیع اقلام اهدایی مانند بطری‌های آب معدنی، نوشت افزار، تانکر، دستگاه تصفیه آب و بسته‌های غذایی باشیم.

در ابتدای مراسم، «صاحب گل صالحی» فرماندار شهرستان خاش از لزوم حمایت بیشتر در راستای کمک های پایدار و اختصاص لوله آب جهت تامین آب شرب برخی روستاها و نیاز به 100 کیلومتر لوله و افزایش تعداد پایگاه های امداد و نجات جاده ای  می گوید.

«احمدعلی موهبتی» استاندار سیستان و بلوچستان ضمن ارائه مختصری از اقدامات اخیر و عزم دولت برای تامین زیرساخت ها در استان می‌گوید و نگاه و توجه مقام معظم رهبری و سه قوه به استان سیستان و بلوچستان با وجود مشکلات در فضای مالی کشور را عامل تداوم اجرای پروژه‌ها می داند.

«شاهین فتحی» مدیرعامل استان تهران هم جزییات اقدامات انجام شده را تشریح می نماید و دکتر کریم همتی رییس جمعیت هلال احمر هم ضمن قدردانی از تلاش مدیران و همت خیرین جهت اجرای این طرح از تداوم اقدامات و اجرای برنامه های آینده در راستای تامین پایدار آب شرب می گوید.

همتی سه محور اصلی این طرح را «حمایت های معیشتی، خدمات درمانی و برخورد با تنش های آبی» بیان و از عزم جدی جمعیت هلال احمر برای کاهش آلام مردمان نجیب و استوار این دیار می گوید.

از خدمات درمانی پزشکان تا حمایت های روانی جوانان هلال احمری

پس از آن راهی روستاهای «سیاه پر» و «قادرآباد» می شویم و در آنجا مسئولان پای درددل و دغدغه‌های روستاییان می نشینند.در روستای کپرنشین «سیاه پر» که در شرایط سختی قرار دارند، شاهد حضور داوطلبان جمعیت هلال احمر هستیم که علاوه بر خدمات مختلف معیشتی و تامین آب، عاشقانه مشغول بازی و آموزش کودکان و دانش آموزان هستند؛ ارائه خدمات رایگان پزشکی و مشاوره ای از دیگر اقداماتی است که در حال انجام است.

در روستای قادرآباد که بافت ساختمانی و مسکونی دارد، علاوه بر تامین آب شرب و ارائه بسته های غذایی، نوشت افزار و... کلینیک سیار خدمات پزشکی هم با حضور پزشکان متخصص داوطلب برقرار شده و همچنین خانه بهداشت این روستا توسط مسئولان افتتاح می‌شود.

نداشتن اینترنت جهت دسترسی به خدمات غیرحضوری تحصیلی، یکی از مهمترین مطالبات دانش آموزان روستا بود که از طریق ارائه دست نوشته هایی اعلام کردند.در این روستا هم مسئولان پای حرف ها و دغدغه های مردمان روستا می نشینند و در خصوص راهبردهایی برای حل مشکلات به بحث و گفت‌وگو می پردازند.

آفتاب به غروبش نزدیک می شود که راه بازگشت به مرکز استان را در پیش گرفته و از طریق بالگرد راهی زاهدان می شویم.برنامه های فشرده و بهره گیری از همه لحظات و فرصت ها برای حل مشکلات در دستور کار مسئولان و هیات همراه قرار دارد و در ساعات پایانی شب جلسه شورای معاونان جمعیت هلال احمر استان سیستان و بلوچستان با حضور رییس جمعیت، معاون داوطلبان، مدیرکل روابط عمومی، مشاور اجرایی رییس جمعیت و سایر مسئولان برگزار می شود و در خصوص حوزه های مختلف جمعیت استان، برنامه‌ها و سایر مباحث به بحث و گفت‌وگو می پردازند که اختصاص سه دستگاه خودروی کامیونت، ۲ قایق و یک تریلر مهمترین مصوبات این نشست است و این جلسه نسبتاً طولانی پایان بخش یک روز پرکار در سرزمین نخل و آفتاب است.

از همان ساعات ابتدایی صبح برنامه‌های کاری روز دوم آغاز می شود و در اولین گام نشست با سردار محمد کرمی فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنوب شرق کشور برگزار می شود.دکتر همتی خواستار همکاری جمعیت هلال احمر و قرارگاه قدس در حوزه فرهنگ‌سازی و تاب آوری اجتماعی، آموزش سبک زندگی ایرانی- اسلامی و آموزش‌های همگانی خصوصاً در مناطق محروم می شود.

سردار کرمی ضمن تقدیر از نگاه ویژه دکتر همتی، بهره‌گیری از ظرفیت‌های یکدیگر برای رفع مشکلات مردم را تفکری خوب و جهادی می داند و بر لزوم توجه و همکاری در خصوص توجه به معضل حاشیه نشینی در زاهدان از طریق فرهنگسازی، آموزش و اشتغال‌آفرینی تاکید می نماید.

برنامه پایانی حضور دکتر همتی و همراهان در جمع کارکنان و همکاران جمعیت هلال احمر استان سیستان و بلوچستان بود که در فضایی صمیمانه برگزار شد و نظرات و بحث‌های خوبی تبادل شد و بر حل مشکلات معیشتی کارکنان تاکید شد.

به ساعات ظهر نزدیک می شویم و باید راهی فرودگاه شویم تا با پرواز ساعت 13 به تهران بازگردیم. هواپیما آسمان زاهدان را ترک می کند اما همچنان به سیستان و بلوچستان می اندیشم، به پتانسیل‌های طبیعی و جغرافیایی، اقلیم متنوع، منابع خدادادی، مردمان نجیب و مقاومش که شایسته بهترین‌ها هستند و امیداورم سفر بعدی که به این دیار می‌رسیم، پررونق‌تر و توسعه‌یافته‌تر از گذشته ببینیم.

admin 0
تهیه کننده:

admin 0

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *